Волво Клуб - България

Full Version: Мога ли да сложа масло 0W40 вместо 0W30 за ХЦ90?
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Колата ми е 2004г,на 116хл. Д5 двигател,по книжка пише, че трябва да сложа масло 0W30,но на мен ми предлагат изключително изгодно 0W40,та се чудих дали ще е проблем да сложа от него?
ХС90-Т6 карам със синтетика 5W40 и сменям на 15 000 км и 45 000 км няма проблем.В МП дават 0W30 и го сменят на 20 000 км.Цената на 5W40 към цената на 0W30 1:2 до към 1:3.
Въпроса тук е за 0W30 и с какво се различава 0W40 от него.страх ме е данеби да се натоварва двигателя повече с 0W40!?
jijinofear Wrote:Въпроса тук е за 0W30 и с какво се различава 0W40 от него.страх ме е данеби да се натоварва двигателя повече с 0W40!?

За нашите климатични условие 0W40 е по-подходящото масло.
Благодаря ти колега,мисля да пробвам с 0W40 Smile
Въпросът е много интересен... и мисля, че ще бъде полезно повече хора да споделят опит.

Аз съм с XC70, 2003 г., на 135 000 км., също с двигател D5. Карам я с 5W30 (оригинално Волво, купено от МП), откакто я имам (1 смяна на масло). Причината – просто с такова я бил карал предишния собственик в Италия, и аз приех препоръката.

Сега обаче се загледах в заводските препоръки:

По книжката за модел 2003, и за нормални условия се препоръчва 5W30. За горещи региони (над 30 градуса) се препоръчва 10W30. Съответно схемата за показатели на различните масла указва, че:
- масло с вискозитет 5W30 – покрива амплитуда -30 до +30;
- масло с вискозитет 10W30 – покрива амплитуда -20 до +40;

За 0W30 или 0W40 не се споменава нищо ?!?!?!

Препоръчан период на смяна – 12 000 км.

ОБАЧЕ, в книжката за модел 2005 г. за същия двигател D5 за нормални условия се препоръчва 0W30. Там в схемата за показатели на различните масла се указва, че:
- масло с вискозитет 0W30 – покрива амплитуда -30 до +40;
- масло с вискозитет 0W40 – покрива същата амплитуда -30 до +40;

Странно също е, че и в двете книжки не се препоръчва оригинално Волво масло, а Кастрол ?!?!?

Изглежда 0W40 не би следвало да навреди
Здр, моето волво е на 165 хил.км,2004г скоро му сменях маслото 5W40, доколкото четох това дават за тези километри
да се избира масло само по вискозитетния му клас е меко казано несериозно... при такъв избор, ще спестите някой и друг лев, а после спестените няма да ви стигнат за ремонти... 90 и няколко процента от възникналите неизправности по двигателите се дължат на некачествени масла и горива... най-важни са качествата на присадките които слага всеки производител... а те за съжаление се доказват в практиката, така че ми се струва уместно тук, да се сподели кой каква марка масло използва, с какви спецификации и дали е доволен от нея 8)
Jeronimous Wrote:да се избира масло само по вискозитетния му клас е меко казано несериозно... при такъв избор, ще спестите някой и друг лев, а после спестените няма да ви стигнат за ремонти...
С двете ръце съм ЗА. Затова, за ти е мирна главата дай 50-100 лева повече, купи си го от МП, пък ако исаш си го смени сам - не е таква философия. Въпреки че в МП имат услуга промивка на двигател преди смяна на масло, което също не е за подценяване...
УСПЕХ

п.п. "Нямането, води до още по-голямо нямане" (за пари си говорим)