Волво Клуб - България

Full Version: D5 масло
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
JMI Wrote:
Dodo 155 Wrote:
JMI Wrote:Фукса GT1 XTL 5w/40, който ти е препоръчал Тео и ти на колегата сега, e компромис. Правилния Фукс е GT1 C3 Pro 5/30 само той единствено покрива критериите на MB 229.51 , което гарантира, че малсото е от най- висок клас с доста по- високи изисквания. Фукс GT1 C3 flex е също компромисно решение.
Не е никакъв компромис, защото е последно поколениe С3 масло (SL), а не SM - <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.motorni-masla.net/index.php?main_page=product_oil_info&cPath=97_101_103&products_id=3956">http://www.motorni-masla.net/index.php? ... ts_id=3956</a><!-- m -->
MB 229.31 и 229.51 са за коли с DPF ... ххх.х1 е обозначението за филтър с твърди частици, а 229.31 се използва и за автомобили с активен DPF, т.е. Ad-Blue.
Разликата м/у 5w30 и 5w40 е само във високата температура, така че при тези 30+ градуса в България лятото, залагам на 5w40 ... и затова не си чувам повдигачите през лятото.

Само, че 229.31 е с много по-ниски изисквания, докато 229.51 покрива high performance коли. Ако нашите турбодизелови агрегати не са такива ще те черпя цейлонски чай! Big Grin
:?: :!: :roll: :?
1. Трябва да прочетеш разликите м/у 229.31 и 229.51!
2. D5244 е толкова High performance ... ще трябва един камион цейлонски чай да купиш :lol: :lol: :lol:
3. Спецификация не е вискозитет Idea Прочети темата от началото и някъде е обяснено всичко Idea
Навлизаш в материя, която ти е мъглива и се оплиташ. Биваше да прочетеш някой неща преди да пишеш! Wink
Колеги,

Споровете при избора на масло са безкрайни, защото информацията и източниците и са безкрайни...

Нека се ограничим до мнения и най-вече впечатления.
Благодаря ви!

Явор
JMI Wrote:Навлизаш в материя, която ти е мъглива и се оплиташ. Биваше да прочетеш някой неща преди да пишеш! Wink
Данчо, не съм аз този, който бърка спецификация и вискозитет! Колегата ти го написа по-горе - прочети го!
Не съм маслар, прав си, но не ми пречи да споделя мнението на хора, които се занимават с това, нали? Отделно споделям при мен какво се получи, когато преминах от 0w30 на 5w40, по съвет на друг човек, който също е споделил в началото на темата защи ВОЛВО "препоръчва" 0w30!
Отделно и ако можеше да прочетеш немците какво споделят за 0w30, а те са доста на север от България (ние не сме в Англия, нали не си забравил това?), щеше да спреш да се заяждаш излишно ... ама това всички знаем, че ти доставя удоволствие!
Един съвет - излагаш се и по този начин, не само с неграмотното си писане Wink
btw ... не беше ли ти този, който препоръчваше Fusch 5w30 и споделяше, че си страшно доволен, моторът утихвал и т.н. ... или и в това се оплитам? :lol: :lol: :lol: Преди това и ти караше с 0w30 или и в това греша? :lol: :lol: :lol:

Yankov Wrote:Колеги,

Споровете при избора на масло са безкрайни, защото информацията и източниците и са безкрайни...

Нека се ограничим до мнения и най-вече впечатления.
Благодаря ви!

Явор
Съгласен съм с теб, дори би трябвало да зачистя последните няколко мнения, защото те се повтарят с такива от предходни страници.
След 3-4 месеца някой отново ще зададе въпрос в тази тема "Какво масло да сложа на D5" и отново ще си пренапишем мненията :lol:
И после пак и пак, и пак ... и пак :mrgreen:
Dodo 155 Wrote:Един съвет - излагаш се и по този начин, не само с неграмотното си писане Wink
btw ... не беше ли ти този, който препоръчваше Fusch 5w30 и споделяше, че си страшно доволен, моторът утихвал и т.н. ... или и в това се оплитам? :lol: :lol: :lol: Преди това и ти караше с 0w30 или и в това греша? :lol: :lol: :lol:

След като си много грамотен и в час, къде видя да предлагам на някого нещо различно от 5w/30 на някого или за пореден си смучеш от пръстите и се превиваш тук, само за да изкараш себе си прав. Ти не само, че не си маслар, но и хабер си нямаш от масла! :lol:

Маслото, което препоръчваш на колегите е с различна/компромисна спецификация. Аз казвам, че като ще си слагаш масло C3 на колата (особенно с ДПФ) спецификацията е най-добре да покрива 229.51 на Мерцедес Бенц, всичко друго е компросмис, какво от това неразбра. Можеше да научиш нещо вместо ми се периш, ясно ми е, че чуждо мнение не търпиш, но просто просто при мен не ти минава номера. Wink

Аз ли бях, този който разказваше небивалици, че Статойл били официялно масло на Волво преди периода им с Форд? Confusedhock: Още малко щеше да ме обедиш, както и в много неща, които си чул-недочул.

Служи си повече с факти, тогава мога да започна, да те вземам на по- серозно! Idea
JMI Wrote:
Dodo 155 Wrote:Един съвет - излагаш се и по този начин, не само с неграмотното си писане Wink
btw ... не беше ли ти този, който препоръчваше Fusch 5w30 и споделяше, че си страшно доволен, моторът утихвал и т.н. ... или и в това се оплитам? :lol: :lol: :lol: Преди това и ти караше с 0w30 или и в това греша? :lol: :lol: :lol:

След като си много грамотен и в час, къде видя да предлагам на някого нещо различно от 5w/30 на някого или за пореден си смучеш от пръстите и се превиваш тук, само за да изкараш себе си прав. Ти не само, че не си маслар, но и хабер си нямаш от масла! :lol:

Маслото, което препоръчваш на колегите е с различна/компромисна спецификация. Аз казвам, че като ще си слагаш масло C3 на колата (особенно с ДПФ) спецификацията е най-добре да покрива 229.51 на Мерцедес Бенц, всичко друго е компросмис, какво от това неразбра. Можеше да научиш нещо вместо ми се периш, ясно ми е, че чуждо мнение не търпиш, но просто просто при мен не ти минава номера. Wink

Аз ли бях, този който разказваше небивалици, че Статойл били официялно масло на Волво преди периода им с Форд? Confusedhock: Още малко щеше да ме обедиш, както и в много неща, които си чул-недочул.

Служи си повече с факти, тогава мога да започна, да те вземам на по- серозно! Idea
Излишна полемика няма да водя с теб, дори за пореден път се убеждавам в нещо и ти обещавам повече да не ти правя забележка за неграмотното ти писане, както и да си давам мнението, все пак има и други начини ... който иска да ме пита и да ми се довери, да го направи на Скайп, ЛС или както прецени ...

... не бях аз този, който го написа за Статойл, но не си правиш труда четеш назад, а само бълваш празни мнения:
Carburettor Wrote:Само за протокола - Statiol аз го препоръчах на Влади, а пък на мен ми го препоръчаха в германския форум. Там повечето карат D5-ците си (185 к.с.) точно със Statoil LazerWay C3 5W-40. И има доста двигатели на 800 000 километра и повече с първата турбина например. Но втория автоматик ...

Всъщност преди да бъдат купени от Форд, Волво препоръчваха точно Statoil, но после заради Форд - Кастрол - явно имат някакви договири. Абе корпоративна политика. И въпреки че вече чорбаджии са Geely, все още не са сменили "официалния придворен доставчик". Може утре да препоръчват Prista или Lukoil, ако парите са добри, знам ли .... Но докато Волво беше самостоятелен производител, препоръчваше Statoil.

0W-30 може и да осигурява някаква пренебрежима икономия от 2,5%, но не е "полезно" за мотора заради понижения високотемпературен коефициент на срязване HTHS - наистина, така се понижава вътрешното триене при горещ двигател, но за тази цел маслото е прекалено "рядко" и "воднисто" при висока температура. И масления слой много лесно се "срязва". Точно в това е разликата между препоръчителните за клиентите ACEA A3/B4 и препоръчваните от фирмите ACEA A5/B5 заради прочутите емисии на СО2.

Абе каквото и да купувате, гледайте маслото да отговаря на MB 229.51 - по принцип Мерцедес имат най-строги изисквания към качествата на маслата, които допускат за своите двигатели. А MB 229.51 значи много. В краен случай BMW Longlife-04.
Dodo 155 Wrote:
valio.com Wrote:Този мотор е правен за 0/30,няма климат,няма вятър!Като навъртиш 400-500 хил.може да сложиш друго/евтино/.
Когато е правен този мотор, сигурно не е имало и пълна синтетика Wink
Нали не си мислиш, че D5 е нов мотор, от последните 2-3 год. ... това си е старият 5-так на ВОЛВО (<!-- m --><a class="postlink" href="http://en.wikipedia.org/wiki/Volvo_D5_engine">http://en.wikipedia.org/wiki/Volvo_D5_engine</a><!-- m -->), който от доста години се произвежда Idea
А за 0w30 A5 може да прочетеш във Википедията Wink
МП са слагали Статойл, преди ВОЛВО да бъде продадено на китайците, но сега слагат Кастрол в опаковка на Волво Wink
Така че не прави категорични заключения, т.к. за вятъра съм съгласен, но в Калифорния не се продават якета и шалове :mrgreen:

btw ... има масло на Mobil - Super 3000 X1 Formula FE 5W-30 (ACEA A5/B5), но не е 0w30 ...


Хмм..., незнам, кой бълва празни мнения? :roll: Цитата е от 2ра страница в тази тема, върни се и прочети, може най- после да проумееш, че и сам не незнеш, какво говориш! Да не продължавам да ти вадя цитати, че ще станеш за смях пред целия форум. На там си тръгнал като гледам. Wink
Не знам :roll: няма ли модератори тук!Това заприлича на детска градина :oops:
pliva Wrote:Не знам :roll: няма ли модератори тук!Това заприлича на детска градина :oops:
Спорят.
И то доста прилично.
Няма обиди, няма спам...не разбрах защо търсиш модераторска намеса.

Ще се радвам да си изяснят нещата един на друг (респективно и на нас), защото и двамата имат доста информация, на която базират позициите в мненията си.

И все пак, апела ми за избягване на спорове, все още важи.

Поздрави колеги!
Явор
Yankov Wrote:
pliva Wrote:Не знам :roll: няма ли модератори тук!Това заприлича на детска градина :oops:
Спорят.
И то доста прилично.
Няма обиди, няма спам...не разбрах защо търсиш модераторска намеса.

Ще се радвам да си изяснят нещата един на друг (респективно и на нас), защото и двамата имат доста информация, на която базират позициите в мненията си.

И все пак, апела ми за избягване на спорове, все още важи.

Поздрави колеги!
Явор
Ще те послушам ... а и като Модератор трябва да съм дипломатичен и правя компромиси дори със себе си ... аз бях дотук с мненията си за масло на D5, който каквото иска, такова да слага Wink
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27