Волво Клуб - България

Full Version: CarPC във VOLVO-то или как мечтата се материализира
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Дааа ,"VolvoCarPC " определено е фен
Браво и от мен
Към момента управляващата схема на отваряне/затваряне на монитора е наредена на експериментална платка (BeradBoard), Tisho има да пие бири на корем, а аз да модифицирам малко схемата, така че да има възможност за регулиране на крайната позиция на позиция "Отворено".
CD-то ... шейната малко запира, но го отдавам на факта, че съм го смазал със грес за спирачки Confusedhock: . Ще доработя шейничката, взел съм подходяща грес и дано се 'лъзга кат' с ваз'лин Smile От стара мастиларка (за принтер говоря) съм си взел ремъчета и ролки, остава някак си да предам движението от ел. мотора на CD-то към шейната.
Промяната на крайното положение на позиция "Отворено" съм запланувал да се случи с механиката, която мести оптиката на CD-то, но в случая ще мести прекъсвача и няма да е монтирана на стандартната си позиция най-вероятно.

Управлението кога да е отворен екрана и кога да е затворен ще става от някое USB на компа:
PC е ON - монитора е UP
PC е OFF - монитора е DOWN.
Тук обаче управлявам САМО позицията на монитора, не и неговото захранване. Самия монитор ще се включва няколко секунди след като запаля и ще се изключва веднага като угася. Ще сложа и прекъсвач някъде ако искам да е включен а колата да не е запалена, но ще избягвам да го ползвам - мониторчето смуче 10А!

Ааааа пробвам друг FrontEnd - RideRunner. За сега нямам наблюдения - ще споделя по-нататък.

Това е за сега.
VolvoCarPC Wrote:Към момента управляващата схема на отваряне/затваряне на монитора е наредена на експериментална платка (BeradBoard), Tisho има да пие бири на корем, а аз да модифицирам малко схемата, така че да има възможност за регулиране на крайната позиция на позиция "Отворено".
CD-то ... шейната малко запира, но го отдавам на факта, че съм го смазал със грес за спирачки Confusedhock: . Ще доработя шейничката, взел съм подходяща грес и дано се 'лъзга кат' с ваз'лин Smile От стара мастиларка (за принтер говоря) съм си взел ремъчета и ролки, остава някак си да предам движението от ел. мотора на CD-то към шейната.
Промяната на крайното положение на позиция "Отворено" съм запланувал да се случи с механиката, която мести оптиката на CD-то, но в случая ще мести прекъсвача и няма да е монтирана на стандартната си позиция най-вероятно.

Управлението кога да е отворен екрана и кога да е затворен ще става от някое USB на компа:
PC е ON - монитора е UP
PC е OFF - монитора е DOWN.
Тук обаче управлявам САМО позицията на монитора, не и неговото захранване. Самия монитор ще се включва няколко секунди след като запаля и ще се изключва веднага като угася. Ще сложа и прекъсвач някъде ако искам да е включен а колата да не е запалена, но ще избягвам да го ползвам - мониторчето смуче 10А!

Ааааа пробвам друг FrontEnd - RideRunner. За сега нямам наблюдения - ще споделя по-нататък.

Това е за сега.

10А монитор?!?! Confusedhock: Confusedhock: Confusedhock: Това са над 200W. Ако наистина консумира толкова то трябва и да топли като печка Раховец. :mrgreen:
Нещо грешиш според мен.
Ако ще го правиш през USB мога да ти дам една платка която да ти свърши работа за управление на мотор-а.
Имам подозрения обаче, че този мотор и тази механика ще са слаби за да вдигат монитора.
Внимавай каква грес слагаш, защото са доста малко гресите които не разяждат пластмаса. Wink
Схемата от Tisho е идеална за нуждите ми, само 'дето USB-то не успява да щракне 5 волтово реле, а работещите в събота магазини в моя град нямаха 3 волтови...
За сега за симулиране на включено/изключено PC ползвам един бутон (най-левия).
Общ вид:
[Image: 026830550.jpg?r=0]
Има 3 бутона. от ляво на дясно: PC оn/off; монитор отворен; монитор затворен.
В случая вместо електромоторчето са боднати 2 диода. Зелен - върти в посока отваряне, червен - върти в посока затваряне.
На следващатаснимка PC-то е изключено. Електромотора върти в посока затваряне
[Image: 026830300.jpg?r=0]
, докато екрана не се затвори и натисне прекъсвач. Тогава схемата е в изчакване.
[Image: 026830301.jpg?r=0]
Тук компютъра е включен и мотора върти в посока отваряне
[Image: 026830302.jpg?r=0]
,докато монитора не се отвори и натисне прекъсвач
[Image: 026830303.jpg?r=0]
Или казано другояче - мозъка (Tisho) си е свършил работата перфектно.

Tisho Wrote:10А монитор?!?! Confusedhock: Confusedhock: Confusedhock:
Така де 10W - бъркам ги двата щата Smile


Tisho Wrote:Ако ще го правиш през USB мога да ти дам една платка която да ти свърши работа за управление на мотор-а.
Няма смисъл, аз само сигнал вземам дали PC е on или off.

Tisho Wrote:Имам подозрения обаче, че този мотор и тази механика ще са слаби за да вдигат монитора.
Има там няколко редукции със зъбни колелета, но скоро ще съм готов за тестове и тогава ще стане ясно. Като не - ще изровя някое по-мощно моторче. Размера ме притеснява затова гледам да запазя този.
Моторчето е слабо Sad
Ще търся 12 волтово с компактни размери.

Иначе ето как стана:
[Image: 026837655.jpg?r=0]

[Image: 026837857.jpg?r=0]
"Измислих" си един обтегач, поиграх си докато подравня ролките (още не съм на 100%, но е задоволително за момента).
Лошото е че нямам място отдолу, където ще щръкне новия мотор, но ще го мисля...
Сменям стратегията. Това CD само главоболия ми носи...
[Image: 026906342.jpg?r=0]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RYgqvJccgRM[/youtube]

Така пък много бръмчи, явно ще е със ремъче...
Концепция #3:
[Image: 026907454.jpg?r=0]

[Image: 026907455.jpg?r=0]

[Image: 026907456.jpg?r=0]
Утре ще я реализирам опитно, но имам усещането че това ще е то. Само предавателните числа ме притесняват малко...
Ако се окаже че ролката на шпилката е прекалено голяма и отнема повече от 5-7 секунди да отиде крилчатата гайка от единия край до другия, то много принтери ще пострадат ....
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=R5Q4lGXtxyo[/youtube]
Мнения, препоръки, съвети?
Аз много не разбирам, но последния вариант най ми допада. Опитах се да сравня времената и ми се струва, че от затворено към отворено положение най бързо преминава с ремъка.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12