Волво Клуб - България

Full Version: виене на 1-ва, нормално ли е?
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Здравейте и добре заварил във форума!
През последните години получих много полезна информация от темите тук, но се случи нещо, което ме притесни и се налага да потърся директна помощ.
Преди няколко дни катерих стар планински път с обратни завои с денивелация от над 3 метра и с напълно навит волан. Забелязах, че автоматикът държи колата на 2-ра, обаче пътят беше твърде разбит и нямах възможност да засилвам достатъчно, за да стои в обороти, затова вкарвах ръчно на 1-ва = 2000-2500 оборота
На слизане първоначално спусках на 2-ра, но се опасявах да не прегреят спирачките. Затова започнах да слизам на 1-ва. Тогава започна да се чува едно виене, което с увеличаване на скоростта се засилваше. Първоначално помислих, че е от лагерите на колелата (чуваше се отпред-ляво). След това включих отново 2-ра и виенето изчезваше.
Самото виене наподобява звука от електромотор или по-точно детските колички, които пускат по парковете и пред НДК.

Въпросът ми е дали това е нормално, защото никога до момента не ми се е налагало да карам на първа или изобщо да свалям до тази предавка.

Колата е XC90, 2004г. D5 163 к.с., маслото в кутията е сменено преди 10-15k км.

Благодаря на всички, отделили внимание на въпроса ми!