Волво Клуб - България

Full Version: Помощ, имам проблем с радиото на Volvo S80II
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2
Здравейте колеги,

Нов съм във форума и съжалявам, че първото ми писмено включване ще е свързано с проблем, който имам от днес с радиото на гальовницата ми "Виктория".
Колата е Volvo S80II, 2007г. D5 - 2.4, 185p.s., awd, automatic, която принципно много си харесвам и купих с голям кеф. Проблемът, който ме сполетя отникъде днес е, че радиото ми изгуби сигнал (не хваща нито една станция) при положение, че до момента не съм имал никакъв проблем с него (хващаше си всичко без грешка) и нищо не съм пипал по колата свързано с радиото (сменяха ми ремъците и филтрите в доверен за мен сервиз, но в мое присъствие, ако това може да има някаква връзка).

Моля, в случай, че някой от вас е имал подобен проблем и го е решил, нека сподели от какво може да е станало това и най-вече как да процедирам оттук нататък, за да си оправя пролема. Пояснявам, че AUX-a и CD-то си работят без грешка, само Радиото вече не ще да хване нито една станция и в случай, че аз му задам някоя, то не издава грам звук. Нещо май е изгубило връзка с антената, но аз не знам на този модел къде са антената и усилвателя и, за да погледна свръзките им.

Ще се радвам да получа вашите съвети и мнения по казуса ми, тъй като неработещото ми радио ме побърква.

Поздрави,
Колеги, моля в случай, че знаете кажете ми как да стигна до усилвателя на FM антената, за да проверя дали някой кабел не се е извадил. Доколкото прочетох в нета, самата антена е вградена заедно с отоплението в задното стъкло, а усилвателя го дават да е някъде в задната броня, но дали трябва да демонтирам цялата броня, за да имам достъп до него, не знам. Дано не е така.

Надявам се на помощ от ваша страна, като освен конкретни решения и съвети, бих приел и посещение при някой от форумните майстори, които могат да помогнат в ситуацията.
Сменяли са ти ремъци и филтри. Предполагам че в списъка на филтрите е имало и филтър купе. Оттам допускам, че като са ровили в краката на пасажера са откачили кабела на антената, в по-добрия сложай. Казвам в по-добрия, защото по-лошия е да са го повредили, разбирай срязали.
Провери си бушоните да нямаш някой изгорял, също е вариант...
УСПЕХ
Колега, благодаря ти за съвета за бушоните, проверих ги още вчера и не видях проблем при тях. Филтъра за купето си го смених сам още при купуването на колата (преди няколко месеца) и не съм имал проблем с радиото до вчера, когато просто замлъкна. Отново ще поясня, че AUX-а и CD-то си работят без грешка.

Мерси за отзивчивостта, като очаквам още идеи Smile
При мен макар че съм с по стара кола от твоята се беше измъкнал кабела на антената м/у тавана и самото тяло на антената.
При S80 2007г. Проверете следното:
1. Антенния усилвател
2. Връзките и кабелите с които антенния усилвател е свързан с IAM модула в който е тунера.
Tisho Wrote:При S80 2007г. Проверете следното:
1. Антенния усилвател
2. Връзките и кабелите с които антенния усилвател е свързан с IAM модула в който е тунера.


Тишо,
Открих къде е усилвателя на антената и проверих връзките му със самата антена, която е част от нагревателите на задното стъкло. Връзките и кабелите изглеждат непокътнати и здрави.

За да изпълня препоръката ти, искам да попитам как да проверя дали работи самия усилвател и къде се намират IAM модула и тунера? В случай, че имате идея при кого мога да отида в София, за да провери професионално нещата, ще се радвам да споделите (извън МПфое, чийто цени са ...)
Victory Wrote:Тишо,
Открих къде е усилвателя на антената и проверих връзките му със самата антена, която е част от нагревателите на задното стъкло. Връзките и кабелите изглеждат непокътнати и здрави.

За да изпълня препоръката ти, искам да попитам как да проверя дали работи самия усилвател и къде се намират IAM модула и тунера? В случай, че имате идея при кого мога да отида в София, за да провери професионално нещата, ще се радвам да споделите (извън МПфое, чийто цени са ...)


IAM - Integrated Audio Module. Това е модула който е зад бутоните на радиото. В него е и CD плеъра. Този модул би трябвало да пуска захранване на антенния усилвател. Wink
Тишо, благодаря ти за пояснението. Аз също се разтърсих из нета и се запознах с това що е то IAM модул. Четох из чужди форуми за подобни проблеми на колеги в UK и USA с АМ станциите (при които проблемите са били отстранени от дилърите на марката - къде признати по гаранция, къде с плащане). Странното за мен е, че тук в БГ никой освен мен не се е сблъсквал с проблема или поне не е писал тук за него. Причината все още не е особено ясна и затова бих помолил да ме насочите към човек, който би могъл да провери изправността на Антанния ми усилвател и евентуално връзките му с IAM модула.

Ще бъда благодарен на всеки отзовал се със съвет или предложение за реакция.
Колега, една диагностика с VIDA DiCE няма да е излишна. Ако има записана грешка ще помогне. Възможно е да има нужда от преинсталиране...
Pages: 1 2