Волво Клуб - България

Full Version: Някой да знае какво масло се сипва на М56
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2
Колеги някои от вас да се се е зблъсквал с подобен проблем
ауто датата ми дава че трябва да си налея синтетично масло 5W30 на скоростната кутия
а същото масло е моторно
струва ми се че има някаква грешка Smile

BOCK GT1

Transaxle, manual M56 5
· Capacity : Capacity 2,1 liter
· Use : Normal
· Service intervals : Check 15000 km / 12 months
· Recommendation : DuraBlend GL-4 75W-80

Tова е по Валволин.
BOCK GT1 Wrote:Transaxle, manual M56 5
· Capacity : Capacity 2,1 liter
· Use : Normal
· Service intervals : Check 15000 km / 12 months
· Recommendation : DuraBlend GL-4 75W-80

Tова е по Валволин.
Радвам се да те ПРОЧЕТА, не си се появявал отдавна Big Grin
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.volvoclub.ru/info/" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.volvoclub.ru/info/</a><!-- m -->

Вдясно горе на страницата има инфо за маслата според различните марки.
Все пак не е зле да се допиташ и до още някого с твоя модел кутия.
Успех
Вече го смених
от моето малко проучване установих, че на повечето марки масла няма едно и също мнение за видът на маслото
по кастрол излиза 80w90
по валволин 75w90
по тотал 75w80
според ауто датата 5w30 (което е моторно)
по волво излиза с каталожен номер
аз избрах да си сложа 75w90 синтетично
не усещам разлика от преди
по миризма бяха едни и същи
за сега нямам проблеми
ако получа ще информирам Smile
5W30 наистина е моторно, но по вискозитет е най-близко до оригиналното масло за тези скоростни кутии. Попринцип маслото за M56 и M90 е Волво P/N 11 61 423-7 и няма еквивалент, сред масовите масла на пазара, но вискозитетът му отговаря на 5W30, което е доста по рядко от обикновеното трансмисионно масло било то 80w90 или 75w80.
Визкочитета може да е същия като 5w30,
но добавките в моторното масло и това за трансмисии са различни
затова избрах да си сложа трансмисионо
Така де, точно затова оригиналното масло за тези скорости няма аналог на пазара, защото не се предлага трансмисионно масло с вискозитет 5W30, а 75W80 е значително по-гъсто. Естествено е от Волво да препоръчват да се сипва само оригинално волво-масло, но то май е доста скъпичко. Аз моето засега не мисля да го сменям, но като се стигне до там и не ми се дават пари за оригинално масло, може би бих предпочел моторно 5W30, пред гъсто трансмисионно. Моята скоростна кутия е M90 - тривална, но маслото е същото, като на двувалната M56.
Аз смятам че нетолкова визкозитета е важен а съставките (добавките)
основата на синтетичните масла е една и съща но мофикаторите (добавките) са различни
в моторнота масла има добавки за измиване ,очистване
а в трансмисионите има само добавки за хипоидните предавки (деферинциални и зъбни предавки )
които в моторното ги няма
също така няма нужда от такава температуро усточивост като при моторните масла
а визкозитета не се различава толкова много ( пробвал съм)
работните темпетатури се различават , и то с много . Smile
машинен инж.Стоев Smile
Колега Стоев, съгласен съм с Вашата теория за добавките :-) :wink: , но според моята теория вискозитетът е не по-малко важен, а разликата в гъстотата между двата вида масла определено не е малка. В моторното масло наистина има добавки за висока температурна устойчивост, но това не му пречи да работи при доста по-ниски температури (щеше да е по-голям проблем, ако беше обратното).

Най-доброто решение е оригиналното масло, но то е и най-скъпо. Оттук нататък е въпрос на избор и на гледна точка, какво по-малко неподходящо масло да се използва, като заместител. От друга страна това масло се сменя достатъчно рядко, така че цената на 2 литра оригинално масло в крайна сметка не излиза чак толкова голяма.

Поздрави!
Pages: 1 2