Волво Клуб - България

Full Version: Проблем с ABS на V70 XC AWD / 1998
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Колеги, моля ви за помощ или съвет.

Имам V70 XC AWD, бензин, 1998 година.
Слагам тази тема в секцията за 8хх, защото прочетох, че и 850 имат същия проблем

Появи се преди няколко месеца мистериозен приблем с ABS системата.
От време на време предупредителната лампичка (оранжева)
светва, с което показва че има проблем с ABS системата,
след което ABS вече не работи. Това се усеща и при спиране по мокър път.
След загасване на двигателя и отново палене, често лампичката за проблем с ABS изгасва след около две минути, понякога не, (в този случай обикновено на следващото гасене / палене изгасва) и понякога след час, два, три или пет минути пак светва.
Една от особенностите на тази кола, е че ABS системата управлява и системата за управление 4x4 - TRACS, поради което и лампичката TRACS светва, сиреч управлението на AWD не работи.
Ходих в няколко сервиза, некои специализирани за ABS проблеми, както и в сервиз GT.
Навсякъде максималното, кето правят е да нулират грешката, която винаги е:
"Грешен сигнал или проблем в датчика на задно дясно колело" и нищо повече.
Също така, понякога (не винаги) малко преди лампичката да светне, се чува едно избръмчаване или по-скоро тракащ звук от към хидравличния усилвател на спирачната система. Звукът е като трррррррр, точно, както при натискане на спирачките по мокър път и сработване на АВС има едно "помпане" или "тракане" на спирачният педал.
От информацията, която проучих и доколкото мога да разсъждавам може би вариантите са:
1. Проблем с датчика - най-малко вероятен, защото понякога ABS-а светва и при спряла кола,
независимо с натиснати ли не спирачки. Във всичките сервизи, където гледаха колата казват, че датчика не може да е повреден, или поне няма външни признаци за това.
Освен това си мисля, че ако беше датчикът, то ABS-а ще два постоянно грешка, а то не е така.
2. Електроситемата - лоши връзки или контакти по кабелите;
3. Компютърчето, което управлява ABS системата - в едни руски форуми прочетох, че на много модели 850 след 1995-96 година има лоши спойки в компютърчето и след презапояване се оправя проблемът.
Въпросите са ми:
1. Знаете ли как точно да се диагностицира по-точно този проблем и
2. Знаете ли някой сервиз, освен МотоПфое, което ми е последния вариант, където да може да се изясни тази мистерия.

благодаря ви предварително
Аз не разбрах защо продължаваш да търсиш проблема след като компютъра ти казва какъв е. Пробвай да почистиш датчика понеже може да има боклуци по него и за това да се шашка и ако не стане купувай друг и го сменяй - мисля че върви с заедно с десния датчик и кабела както е и при 850-ките след 94 година.
"Проблема" при мен се "оправя" с лек размърдване на контактния ключ.Да поясня ,след като "запаля" понякога(разбирай в в 50% от случайте Smile ) ми светва ABS и TRACS като рамърдам ключа леко без да гася двигателя лампите гаснат.Много рядко когато ми задейства ABS-а ми светва лампата и след това нямам ABS до като не изключа и включа на ново.