The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Назад по леда....

#1
Привет,

От скоро съм собственик на Volvo CX60 (автоматик) .
Без да искам да искам да изпадам в подробности, но днес попаднах в доста идиотска ситуация и би ми било интересно мнението и съветите Ви.
Реших да посетя със съпругата ми и едното дете една вила в околностите на София и въпреки, че бях подготвен за денивелацията и негизчистения сняг, нямах притеснения относно изкачването.......обаче...
Точно на последната отсечка колата в един момент изгуби скорост...за известно време стоя неподвижно и в един момент просто си тръгна назад, без да мога да направя каквото и да е. Колата си се "пързаляше" назад по завоите и не знам какво, ако не ОГРОМЕН късмет и коловозите, които помагаха на желанието ми да се задържа на пътя ни спаси да не тръгнем към рекичката от страни. В един момент на по-малък наклон колата успя да спре. В последствие видях, че коловозите бяха като добре обработено игрище за хокей, на които не можеш да стоиш на крака.

Надцених колата или......?
Reply

#2
Misunderstood Wrote:Надцених колата или......?
Подценил си ситуацията.
V40 B4204S '97
Reply

#3
За лед само шоповете в гумите спасяват положението.
Каквато и да е колата като нямаш сцепление с пътя( или си на лед) нямаш спасение.
Но гумите със шипове мисля че са забранени в България.
VOLVO 244 GL D24 TIC(ЧЕРНИЯ ОБЛАК)
VOLVO V70 AWD B5244T3
Reply

#4
Koфти ситуация, особено с автоматик :/ Леда е опасна работа ако и да си 4х4, добре че си овладял колата.
Reply

#5
Misunderstood Wrote:Привет,

От скоро съм собственик на Volvo CX60 (автоматик) .
Без да искам да искам да изпадам в подробности, но днес попаднах в доста идиотска ситуация и би ми било интересно мнението и съветите Ви.
Реших да посетя със съпругата ми и едното дете една вила в околностите на София и въпреки, че бях подготвен за денивелацията и негизчистения сняг, нямах притеснения относно изкачването.......обаче...
Точно на последната отсечка колата в един момент изгуби скорост...за известно време стоя неподвижно и в един момент просто си тръгна назад, без да мога да направя каквото и да е. Колата си се "пързаляше" назад по завоите и не знам какво, ако не ОГРОМЕН късмет и коловозите, които помагаха на желанието ми да се задържа на пътя ни спаси да не тръгнем към рекичката от страни. В един момент на по-малък наклон колата успя да спре. В последствие видях, че коловозите бяха като добре обработено игрище за хокей, на които не можеш да стоиш на крака.

Надцених колата или......?

Късметлия си, че не е станало нещо по сериозно. Smile
Следващия път вериги, шипове и задължително с изключено DSTC и не в коловозите. Wink
В такава ситуация и добре подготвен джип би закъсал, ако разчита само на зимни гуми.
Reply

#6
... в такава ситуация (поне аз) махам крака от газта и плавно натискам спирачката ... Но повтарям Плавно инак колата придобива силно желание да се извърти с надолу муцуната ... подаването на газ в такава ситуация е противопоказно ... по скоро влошава ситуацията !

... в момент в които колата спре докато катерим заледен участък трябва да внимаваме за две неща: предницата да не се сурни встрани особено ако има страничен наклон или да не тръгне назад ... в такъв момент е по добре да отнемем газта и плавно да натиснем спирачката и да се опитаме да застопорим автомобила на място ... да обмислим ситуацията и да се опитаме отново да потеглим с минимална газ дори на съединител ..

... това което написах по горе важи за автомобил с предно и с ръчна ск. кутия ... това карам за това мога да споделя опит
Reply

#7
Quote:Подценил си ситуацията.
Напълно съм съгласен...

Quote:задължително с изключено DSTC
Благодарение на това и темата <!-- l --><a class="postlink-local" href="http://www.volvoclub-bg.com/forum/viewtopic.php?t=1422">viewtopic.php?t=1422</a><!-- l --> си отговорих на много въпроси, с които явно е трябвало по обстойно да се запозная.
Quote:.....Или пък се засилвате за да изкачите заснежен баир. Последното нещо, което искате е компютърът да Ви ‘върне газта’ или натисне спирачките малко преди върха.

Точно и това се случи в моя случай....финални метри преди баира, въпреки непрекъснато натиснатия педал, колата просто "върна газта" и замря. След като се понесе назад и педала за газта не вършеше никаква работа, започнах да обръщам внимание на спирачките, които не помогнаха изобщо и блокираха. Добре, че не въртях и волана прекалено много, защото предполагам при изключила кола и той щеше да блокира.
Бях запознат с района и очаквах един малко по-широк момент и пряка за да извъртя колата, но колата странно намали и спря леко завъртяна в другата посока. Не мога да си отговоря каква е причината, въпреки че там наклона пак не беше малък - предполагам, че инстинктивното превключване малко по-рано на P спомогна за това.


Благодаря на всички за мненията и съветите!
Reply

#8
Кофти случка добре ,че си се разминал без последствия . Предполагам , че знаеш на позиция Р предните гуми са блокирани, което според мен изобщо не е било полезно в случея. Както и да е важното е , че не е станала беля. Big Grin
[Image: ab199582.gif]
подписи для форумов
Волга ГАЗ 24-А с двигател 220D - минало
полски Фиат 125 - минало
MAZDA 323 1.3 - минало
OPEL OMEGA 2.0I - минало
ГАЗ  69 - настоящ
VOLVO S80 2.5TDI автоматик  Русе - настоящ
SUBARU FORESTER 2.0I 125HP - настоящ
Reply

#9
Misunderstood Wrote:...Надцених колата или......?
Колега, със сигурност си я надценил, плюс това си подценил цялата ситуация!
Силата на подобни "пичеловки"(ХС90, ХС60, Х5, МЛ и т.н.) е на асфалта, а ако решиш да тръгнеш по горите и баирите - само на сух път.Кал, сняг, коловози - забрави :!:
Вземи една въшка, като Сузуки Самурай например, изкарай го по горите и черните пътища и този мъник ще УНИЖИ коя да е от тези лъскави "пичеловки" Wink Последните ще ти дадат сигурност, комфорт, лукс, удоволствие от шофирането, но НЕ и висока проходимост :oops: Такава е тъжната реалност.Навремето, като излезе ХС90 си мислех, че е супер във всяко едно отношение и най-вече като джип(SUV),Да, ама не :!: С времето се оказа доста слаба машина по отношение на проходимостта.Разбира се не е само този джип!
Ето един пример, как лъскави и мощни джипове биват унизени от непретенциозен джип:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.youtube.com/watch?v=ZZws_ckFGno">http://www.youtube.com/watch?v=ZZws_ckFGno</a><!-- m -->

Моля да не бъда разбиран погрешно, но подобни машини са за да се похвали човек с благосъстоянието си, а не за да ги караш off road :|
Volvo V70 2002 Bi-Fuel

Volvo S80 2008 T6 AWD

Ex: Volvo V50 2005 2,4i
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)