The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Съвети за масла

#11
Когато свърши гаранцията ще му мисля Wink

Относно това:

" Тъй като оригиналното масло е Кастрол, доколкото знам, същата марка предлага на EDGE масло с вискозитет 0w40, което съм карал на БМВ и Алфа Ромео и определено мога да твърдя, че колите се чувстваха доста добре с него - тихи, палещи супер лесно в много студени дни, никакъв разход на масло или проблеми с филтри, катализатори и т.н. Като спецификация отговаря на 0w30 на ВОЛВО, не знам дали за тях не са го прекръстили"

Съща спецификация? искрено се надявам предположението да ти е вярно. Smile Поздрави
XC60: AWD/D3 (D5244T16)/Geartronic
Reply

#12
RDRcontact Wrote:Когато свърши гаранцията ще му мисля Wink

Относно това:

" Тъй като оригиналното масло е Кастрол, доколкото знам, същата марка предлага на EDGE масло с вискозитет 0w40, което съм карал на БМВ и Алфа Ромео и определено мога да твърдя, че колите се чувстваха доста добре с него - тихи, палещи супер лесно в много студени дни, никакъв разход на масло или проблеми с филтри, катализатори и т.н. Като спецификация отговаря на 0w30 на ВОЛВО, не знам дали за тях не са го прекръстили"

Съща спецификация? искрено се надявам предположението да ти е вярно. Smile Поздрави
Вчера погледнах тубичката, в която ми е останало малко масло, което е - Castrol Edge Sport 0W-40 - Fully Synthetic Performance, а спецификацията е:
ACEA A3/B3
ACEA A3/B4
ACEA C2 / ACEA C3
API SM/CF
BMW Longlife-04
Mercedes Benz MB 229.31
Porsche A40
VW 502 00
VW 503 00
VW 505 00

За ВОЛВО се препоръчва: Castrol EDGE Professional A5 0W 30 (ehe. Longtec f. Volvo Car) - ACEA A5/B5, със спецификация:
ACEA A1/B1, A5/B5
API SL
BMW Longlife-01-FE - това са за новите F серии, след 2011 год.
ILSAC GF2

После писах на търговеца писмо, от който купувам маслата, няколко въпроса и отговорът е:
"Това масло е с изключително силна смазка, която осигурява изключителна защита срещу износване. Ниска степен на триене като вискозитетът намалява триенето в двигателя и по този начин осигурява значително повече мощност и значително по-малък разход на гориво. Castrol EDGE 0W-30 Professional A5 е разработена в партньорство с Volvo и БМВ за най-новото поколение на двигатели. С това масло спокойно може да се изминат 30 000 км без да има и най-малките щети по мотора. Трябва да се подменя на всеки 2 години, независимо дали е стигнат пробегът. Като вискозитет е равен на другото (0w-40), но при него препоръчителната смяна е на всеки 20 000 км. Друга особеност е ниското ниво на димност, с което се предпазва максимално каталитичната система на автомобила и филтърът за твърди частици. Според нашите експерти за климата в България може да използвате и двете масла, но EDGE Sport 0W-40 ще трябва да се подменя на 20 000 км. Препоръчваме да се придържате към предписанията на производителя!"

Последното изречение обезмисля предходните, но няма как да напишат "Слагайте си каквото искате", защото после някой ще ги подведе под отговорност Smile

Така че - въпрос на избор и предпочитание. Аз лично масло повече от 10-12 000 км, независимо кое от двете е, никога не бих карал, дори да ми подпишат клетвена декларация! Нашите горива са доста гадни, както и има доста прах във въздуха, които фактори немците няма как да отчетат, защото за тях звучи странно и невероятно да има толкова мръсотия или да се продава корабно гориво в нафтата :?
Разликата в цената е 2,5 евро/литър в ползва на EDGE Sport (11 евро/л.) срещу EDGE A5 (13,5 евро/л.), така че при 6 литра може да се спестят около 30 лв., което е цената на оригинален маслен филтър (33 лв.). Не е голяма далавера, както би се изразил някой, но пак е нещо. В Мото-Пфое цената е доста по-висока (19 евро/л.), така че става около 48 евро, което не е малко. Цената на немското масло е с доставката до БГ и включва ДДС, затова ги сравнявам с крайните цени в МП.

За теб лично е задължително следващите 2 год. да я поддържаш при тях, а за останалите колеги - каквото предпочитат, стига да спазват препоръки за пробег, както и да бъде тип Low Saps за коли с DPF.
BG VOLVO Member #00409
Reply

#13
Dodo 155,

Благодаря ти много за полезната информация! Отговора ти е много изчерпателен! Без никакви притенения ще я обслужвам с това масло. По принцип сменям маслото на 10К км (в някои много редки изключения съм правел и пробези до 15К км., колкото междувпрочем беше и спецификацията на производителя) така че ще гледам да спазвам този принцип за да запазя двигателя колкото се може повече. благодаря ти още веднъж.

Поздрави
XC60: AWD/D3 (D5244T16)/Geartronic
Reply

#14
Да си кажа и аз за маслото - по принцип има доста неясноти. След дълго проучване, основно в германския форум на Волво и във съответната секция на <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.motor-talk.de">http://www.motor-talk.de</a><!-- m -->, научих някои интересни неща за D5 мотора и маслата. И най-вече защо Волво изведнъж сменят норвежко-шведските масла, които препоръчват от десетилетия (Statoil) и защо минават на Castrol, както и на 0W-30 и като цяло вредната за моторите спесификация ACEA A5/B5 с много нисък HighTemperature High Shear (2.9).

Първо, когато Волво минава под шапката на Форд, се налага да се мине на Кастрол - заради договорите на концерните. След това идват и проблемите с емисиите на СО2 - и затова първо се минава на 0W-30, а от 2006 година и на спесификация ACEA A5/B5 - която наистина намалява разхода на гориво с около 2,5%, но когато е горещо, маслото е екстремно "течно" (тоест си е като водичка), за да може да се намали вътрешното триене в двигателя. Маслата ACEA A5/B5 (HighTemperature High Shear HTHS, <2.9 mPas) се отличават от ACEA C3/A3/B3/B4 (HighTemperature High Shear HTHS, <3.5 mPas) по много по-малката си устойчивост на срязване на масления филм - за сметка на много високата течливост и оттам евентуалната и пренебрежимата икономия на гориво - но и за сметка на много по-високото износване на двигателя.

" European ACEA standards require that during the long drain intervals HTHS viscosity is maintained (High Temperature, High Shear) at around 3.5 cP (3.5 mPa·s). Required minimum HTHS viscosity is given by SAE oil grade. SAE 40 needs at least 3.5cSt, SAE 30 — 2.9cSt, etc. This is important when considering oil change in an engine. A too low HTHS viscosity and protection of piston rings and journal bearings may be compromised."

И затова в германския форум повечето карат с 0W-40 (при по-студен климат) или с 5W-40 (при по-топъл климат). И много от тях избират Statoil. Аз също смених маслото със Statoil LazerWay C3 5W-40 и съм доволен като слон - двигателят определено работи по-тихо и меко.

Ето спесификациите: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.statoillubricants.com/mar/lu/sto00131.nsf/UKProductsWeb/lazerwayc35w-40/$FILE/Statoil_LazerWay_C3_5W-40.pdf">http://www.statoillubricants.com/mar/lu ... _5W-40.pdf</a><!-- m -->

Смяната се извърши в МП и дори имаше коментар "Добре правите, нашето 0В-30 е прекалено редичко". Ама нали концерните плащат глоби за емисии на СО2 - и затова ни нахендрят тия спесификации, от които има повече вреда, отколкото полза. А и в Германия фирмените сервизи на Волво масово наливат 0W-40 дори и на гаранционните автомобили.

Между другото, този Статйол е абсолютно оригинален и струваше само 115 лева за две туби по 4 литра (от <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.motorni-masla.net/">http://www.motorni-masla.net/</a><!-- m -->) - с отстъпката за форума, иначе цената е 144 лева за двете туби.

И една друга повсеместна препоръка за този мотор - освен че не е желателно да се слага ACEA A5/B5, много е важно маслото да отговаря на MB-Approval 229.50 или по-висок - в случая Статойла е MB-Approval 229.51 - <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.motorni-masla.net/index.php?main_page=product_oil_info&cPath=97_253_255&products_id=1287">http://www.motorni-masla.net/index.php? ... ts_id=1287</a><!-- m -->

Мерцедес имат може би най-строгите критерии за одобряване на маслата за своите двигатели и маслата, които са покрили 229.50 и нагоре в техните лаборатории, наистина са добри.
Volvo XC90 D5 Inscription '16
Volvo XC90 D5 Executive '12
Volvo XC60 D5 Summum '11
Alfa Romeo Spider 2.0 '90
Lancia Ypsilon 1.2 '00
ex Volvo XC90 D5 Summum '06 [Image: 492232.png]
ex Jeep Grand Cherokee Limited
ex Alfa Romeo 166 2.4 JTD
Reply

#15
Абе стана много сложно с тез масла и най- вече заради тези жеги. Колегите и от други форуми са на мнение, че трябва да се мине на масло 0/5w-40 и аз нямам нищо против ... обаче в моя случай примерно от Statoil препоръчват следното:
VOLVO
Модель
S40/V50 2.0 16V Turbo Diesel (98/100kW)
Двигатель
ТД
Год
2004-2006
Узлы Смазочные материалы и технические жидкости Объем (л)
Двигатель (ТД) LazerWay F 5W-30 (b, c) 5.5
b. Альтернативные рекомендации: LazerWay V 0W-30 / LazerWay C2 5W-30
c. Альтернативные рекомендации, >2002: <-30°C до 30°C, LazerWay V 0W-30 / LazerWay C2 5W-30; <-30°C до 40°C, LazerWay V 0W-30 / LazerWay 5W-40; -30°C до 30°C, LazerWay F 5W-30; -25°C до 40°C, LazerWay F 5W-30; -10°C до 30°C, LazerWay F 5W-30; -10°C до 40°C, LazerWay F 5W-30

и като подходящи при температури до 40 градуса излизат следните варианти
1. <-30°C до 40°C, LazerWay V 0W-30 / LazerWay 5W-40;
2. -25°C до 40°C, LazerWay F 5W-30

т.е според написаното по- горе излиза, че маслата 0w-30 и някои 5w-30 са толкова подходящи при работа при по- високи температури на средата, колкото и тези с 5w-40, което всъщност трябва да е една от основните разлики между категориите 30 и 40. От друга страна вискозитета им при работа на двигателя при външна температура 40 градуса е съответно:

LazerWay 0W-30 - 55,4 мм2/c
LazerWay F 5W-30 – 71 мм2/c
LazerWay 5W-40 – 74 мм2/c

Има и трето- в книжката на автомобила се препоръчва при големи температурни разлики <-30 до над +40 градуса и шофиране на малки разстояния т.е. утежнени условия на експлоатация - масло 0w-30 /което бях категоричен ,че ще избера преди прочитането на коментара на колегата Carburettor /

Къде е всъщност истината?
[Image: ab215931.gif]
[url=http://seo-kiev.com.ua]
Reply

#16
Колеги,всички тия неща дето сте ги написали по-горе никой не може да каже колко са достоверни.Карам хс90 2.5т 2005 закупено от МП,обслужвано до ок.90000 км при тях и искам да ви кажа,че още тогава имаше вече леки шумове в двиг.Сега съм на 200000 км и от тия редки масла налягането на маслото на празен ход е една голяма 0.А кажете сега с какво масло да го карам тоя мотор?А аз ще ви кажа моето мнение за всички тия нови технологии и спесификации,и непрекъсната грижа за нашите двигатели -ресурса на новите коли е в пъти по малък.Дали се сещате защо е така?
Reply

#17
emolime Wrote:Колеги,всички тия неща дето сте ги написали по-горе никой не може да каже колко са достоверни.Карам хс90 2.5т 2005 закупено от МП,обслужвано до ок.90000 км при тях и искам да ви кажа,че още тогава имаше вече леки шумове в двиг.Сега съм на 200000 км и от тия редки масла налягането на маслото на празен ход е една голяма 0.А кажете сега с какво масло да го карам тоя мотор?А аз ще ви кажа моето мнение за всички тия нови технологии и спесификации,и непрекъсната грижа за нашите двигатели -ресурса на новите коли е в пъти по малък.Дали се сещате защо е така?
Не мога да коментирам твоята кола и специално тази ситуация с мотора и налягането, но определно 0w30 не е подходящо масло за нашия климатичен пояс. Второто число не трябва да е по-малко от 40 ... колегата по-горе е написал защо в МП слагат 0w30, както и те не са съгласни с това, но няма как - екологични изисквания Wink
В БГ не пада под -20 термометърът, да не кажа никога (редки са случаите от миналата зима), затова 5w40 е най-подходящото. В краен случай 0w40, но проблемът на колите идва по-скоро лятото на магистралата, когато си шпоркаме с прилична скорост, а навън е близо 40 Smile
btw ... рейсинг маслата са с числа 5w50, 0w60 или 10w60, на всичките второто число е много високо заради температурата.
BG VOLVO Member #00409
Reply

#18
Колеги бях доста зает и не писах дълго време.Смених маслото на двигателя и излезе бистро и без никакви метални частици и прочие.Сложих му 10в40 не съм дигал пръчката да го погледна,не пуши работи тихо двигателя и няма никакви шумове след като го смених.Само не ми харесва как пали като го взех палеше бързо сега малко се позачудва сякаш му е нужен един оборот да превърти и тогава пали.Като попитах за маслото ми казаха,че 10в40 става но наскоро изтеглих autodata и в нея има записани маслата и тази спецификация където е посочил колегата по горе я има и там.Дали да не мина 5 6 хиляди километра и тогава да го сменя маслото или да отида направо в мотофое и да го сменя?

Колата е произведена 98 но е регистрирана 99 аз съм и първи собственик в БГ двигателя е 2.0 т5 225кс ръчна скоростна кутия и и 4х4 или В документите му пише,че е v70xc awd cross counry.Ходя питам и разпитвам за маслата на трансмисията и ми казаха,че мога да и сложа 75в80 пълна синтетика но за предния диференциал и задния не ми казаха нищо в програмата ми пише че трябва да му сложа 80в а в мотофое ми казаха,че не се сменя което не ми се вярва да не се сменя маслото а и за пръв път чувам,че маслата на диференциала карат колкото кара колата. и ми казаха да я закарам да я видят и да и правят диагностика и щели да решат какво масло трябва и дали се сменя. Дайте някакъв съвет какво да правя. Благодаря предварително и поздрави.
Reply

#19
Dodo 155 Wrote:
RDRcontact Wrote:Когато свърши гаранцията ще му мисля Wink

Относно това:

" Тъй като оригиналното масло е Кастрол, доколкото знам, същата марка предлага на EDGE масло с вискозитет 0w40, което съм карал на БМВ и Алфа Ромео и определено мога да твърдя, че колите се чувстваха доста добре с него - тихи, палещи супер лесно в много студени дни, никакъв разход на масло или проблеми с филтри, катализатори и т.н. Като спецификация отговаря на 0w30 на ВОЛВО, не знам дали за тях не са го прекръстили"

Съща спецификация? искрено се надявам предположението да ти е вярно. Smile Поздрави
Вчера погледнах тубичката, в която ми е останало малко масло, което е - Castrol Edge Sport 0W-40 - Fully Synthetic Performance, а спецификацията е:
ACEA A3/B3
ACEA A3/B4
ACEA C2 / ACEA C3
API SM/CF
BMW Longlife-04
Mercedes Benz MB 229.31
Porsche A40
VW 502 00
VW 503 00
VW 505 00

За ВОЛВО се препоръчва: Castrol EDGE Professional A5 0W 30 (ehe. Longtec f. Volvo Car) - ACEA A5/B5, със спецификация:
ACEA A1/B1, A5/B5
API SL
BMW Longlife-01-FE - това са за новите F серии, след 2011 год.
ILSAC GF2

После писах на търговеца писмо, от който купувам маслата, няколко въпроса и отговорът е:
"Това масло е с изключително силна смазка, която осигурява изключителна защита срещу износване. Ниска степен на триене като вискозитетът намалява триенето в двигателя и по този начин осигурява значително повече мощност и значително по-малък разход на гориво. Castrol EDGE 0W-30 Professional A5 е разработена в партньорство с Volvo и БМВ за най-новото поколение на двигатели. С това масло спокойно може да се изминат 30 000 км без да има и най-малките щети по мотора. Трябва да се подменя на всеки 2 години, независимо дали е стигнат пробегът. Като вискозитет е равен на другото (0w-40), но при него препоръчителната смяна е на всеки 20 000 км. Друга особеност е ниското ниво на димност, с което се предпазва максимално каталитичната система на автомобила и филтърът за твърди частици. Според нашите експерти за климата в България може да използвате и двете масла, но EDGE Sport 0W-40 ще трябва да се подменя на 20 000 км. Препоръчваме да се придържате към предписанията на производителя!"

Последното изречение обезмисля предходните, но няма как да напишат "Слагайте си каквото искате", защото после някой ще ги подведе под отговорност Smile

Така че - въпрос на избор и предпочитание. Аз лично масло повече от 10-12 000 км, независимо кое от двете е, никога не бих карал, дори да ми подпишат клетвена декларация! Нашите горива са доста гадни, както и има доста прах във въздуха, които фактори немците няма как да отчетат, защото за тях звучи странно и невероятно да има толкова мръсотия или да се продава корабно гориво в нафтата :?
Разликата в цената е 2,5 евро/литър в ползва на EDGE Sport (11 евро/л.) срещу EDGE A5 (13,5 евро/л.), така че при 6 литра може да се спестят около 30 лв., което е цената на оригинален маслен филтър (33 лв.). Не е голяма далавера, както би се изразил някой, но пак е нещо. В Мото-Пфое цената е доста по-висока (19 евро/л.), така че става около 48 евро, което не е малко. Цената на немското масло е с доставката до БГ и включва ДДС, затова ги сравнявам с крайните цени в МП.

За теб лично е задължително следващите 2 год. да я поддържаш при тях, а за останалите колеги - каквото предпочитат, стига да спазват препоръки за пробег, както и да бъде тип Low Saps за коли с DPF.

Информативен пост, благодаря ти! Още повече си направил и труда да пишеш и до производителя.

Днес звънях до МП за да си запиша час за смяна на масло, това, което ми казаха - за моята кола само Castrol EDGE 0W-30 Professional A5, това е дадено като спецификация на производителя, а 0W-40 е "много гъсто". 0W-30 е било предвидено за автомобили с DPF и т.н. Така че, докато съм 'под гаранция' избора при мен е ясен. След, като изтече 0W-40 е варианта за мен.

Поздрави.
XC60: AWD/D3 (D5244T16)/Geartronic
Reply

#20
Какво е маслото в диференциалите на ХС70 Д5 2003г?
Има ли нещо специфично?
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.zanderbg.com">www.zanderbg.com</a><!-- w -->
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)