The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Перка на климатроник - скърцане

#21
bg_tiger1978 Wrote:Луфт не забелязах, но само с поклащане прверих. Моторчето е капсуловано и няма много какво да се пипа по него. Перката я откопчах , държи се на една контра шайба, но не успях да я отделя от мотора. Направи ми впечатление, че моторчето е поизносено, пластинине на ротора изглеждаха доста издълбани Wink
Така ... днес го свалих това моторче и голям зор видях с 5-тия болт ... накрая го счупих. Няма никакъв шанс да се развие без да се сваля таблото, после кожухът на турбината и филтъра ... и т.н. Така че предпочетох по-лесния вариант :mrgreen:
Доста прах имаше вътре и не е хич учудващо - перката е преди филтъра и през нея минава целият пепеляк. Доста глупаво е измислено, но явно инженерите на ВОЛВО не предполагат колко лайна има в БГ Smile
Разглобих перката и отворих моторчето (не е касуловано) ... по ротора, в края на намотките, имаше лек нагар. От BOSCH (тия са уникални олигофени) са завили само на чопчета намотките, без да ги поят или на друг вид твърда връзка (явно заради това има доста ями по пистите и четките копаят хубаво - при мен беше малко и видимо 1/2 живот на четките остава, дори повече). Моторчето е доста мощно и явно прави нагар на слабите връзки. Старателно беше запоено всичко, ревизирано, почистени втулки и ос, четкодържател и т.н. После обратно в статора и монтиране на турбинаката (перката).
Благодарение на пълното разглобяване, успях да изчистя всичката прах и мръсотия, да го смажа както пише в дебелите книги и да му осигуря още ... поне толкова живот.
Както се сещаш, 5-тият болт остана на големия кожух и без него :mrgreen: Прилепна всичко ОК с останалите 4, сглобих го и тръгна мазно-мазно :lol:
Доста играчка беше, около 6 часа, но определено си заслужаваше! Дано само радостта не е кратка ... но ако е така - за 150 лири се продават оригинални (тук в МП са 938 лв.) и следващото сваляне ще е подмяна с ново.
Струва ми се, че в момента духа по-силно, все едно след смяна на затлачен поленов филтър ... явно почистването и смазването си оказват влияние.
Процедурата по сваляне на моторчето при ХС90 е същата като при теб, но с чупене на 5-тия болт :lol:
1. Демонтаж на кората под жабката - 2 болта.
2. Демонтаж на жабката - 9 болта.
3. Демонтаж на моторчето - 4 болта.
Снимки не съм правил, защото ситуацията при мен беше същата като при теб, както и визуално е 1:1 ... с малката разлика, че 5-тият болт е в една ниша на бумбето.
BG VOLVO Member #00409
Reply

#22
Интересно :roll: Относно петият болт, наистина е на кофти място, но след сваляне на прага дърпане на мокета и много псувни се отвива, е по едно време и аз мислих да го счупя, сега обаче ми е чудно как разглоби мотора, при мен си е капсулован, е не че не мога да го отворя, но после затварянето трябва да е побългарено :? я дай малко по-подробно инфо, аз както съм се хванал, като нищо пак ще го отворя за по-дълготраен ефект. Пък и мисля че вече като знам, няма как да ми отнеме 6 часа.
:mrgreen:
V90 97 200hp
S60 AWD 15 249hp
144 70 82hp
--------------------
     EX
V70AWD 97 193hp
S80 07 200hp
S70 97 140hp
V40 96 115hp
940 95 155hp
S80 06 170hp
940 95 122hp
Reply

#23
Чудя се какви са тия ремонти на перката, на по-старо волво както и да е, обаче на 4-5 годишна премиум джипка Confusedhock: , я питайте у Перник дали им вие вентилатора на ГоУфО който няма живи роднини :mrgreen:
Reply

#24
bg_tiger1978 Wrote:Интересно :roll: Относно петият болт, наистина е на кофти място, но след сваляне на прага дърпане на мокета и много псувни се отвива, е по едно време и аз мислих да го счупя, сега обаче ми е чудно как разглоби мотора, при мен си е капсулован, е не че не мога да го отворя, но после затварянето трябва да е побългарено :? я дай малко по-подробно инфо, аз както съм се хванал, като нищо пак ще го отворя за по-дълготраен ефект. Пък и мисля че вече като знам, няма как да ми отнеме 6 часа.
:mrgreen:
Дидо, дори и след сваляне на мокета и изолацията под него, няма шанс да се отвие този болт при ХС90. При S60, S80 и другите на Р2 платформа става, с повече роднини, но тук е в една интересна ниша, а под болта има точно 2мм - нито може да пъхнеш торкс, нито да вкараш клещи дотам ... после става да го развиеш някак, но пък не може да излезе - 2мм са нищо. Вариантът при ХС90 е само със сваляне на целият бял кожух и после демонтаж на моторчето ... но това означаваше сваляне на таблото, което е безумие Wink
Моторчето наистина е направено да не търпи ремонт, но не и побългаряване :mrgreen:
Трябва да се извади перката, много внимателно (може да се пробият 2 малки дупки на водача на перката, около оста и там да се пръсне с WD40 или нещо подобно) напред - назад, докато се раздвижи и после я вадиш. Иначе четкодържателят е отдолу, при кабелите, на капачката за статора, оттам се отваря. Определено не е от най-ремонто пригодните, но в България всичко е възможно Smile
Накрая пробиваш пластмасата на тубината, като дупката да води към оста, така че после да не я сваляш, а само през този отвор да пръска с WD40 и смазка Wink
И ето едно друго решение за ремонт на въпросните моторчета, идващо от братушките (големи са, признавам ги!!!) - <!-- m --><a class="postlink" href="http://ftp.clubvolvo.ru/CARS%20DOCS%20AND%20SOFT/Hand_made_Clubvolvo/XC90_Heater_fan_repair.pdf">http://ftp.clubvolvo.ru/CARS%20DOCS%20A ... repair.pdf</a><!-- m -->
Това е за счупена перка, което ще се получи след като влезе някой боклук или лайната заклинят моторчето ... извадих една супена лъжица изсъхнали парчета, като от кал ... явно конденз и прах е станало на клей, после се втвърдява ... абе глупаво са го имислили с филтър след турбината :roll:
Иначе там, където си мислех да го побългаря, за да не влизат боклуци, е реално охлаждането на статора и няма как да го изолирам - ще изгори.
Моят съвет е да не го чоплиш сега, а ако ти проскърца отново ... доста играчка е Wink
После можеш да си направиш нови втулки, нови четки (М41) и презапояване = пълно рециклиране и според мен ще стане вечно Idea
Иначе разглобяването на ХС90 вече мога да го направя за 10 мин., със сваляне на прага и мокета, но без 5-тия болт :mrgreen:
BG VOLVO Member #00409
Reply

#25
shenti_bul Wrote:Чудя се какви са тия ремонти на перката, на по-старо волво както и да е, обаче на 4-5 годишна премиум джипка Confusedhock: , я питайте у Перник дали им вие вентилатора на ГоУфО който няма живи роднини :mrgreen:
Иво, благодари се, че твоето е карано в Германия, където нямат прах :lol:
Скоро и при теб ще вземе да скърца и ако не те дразни много - може да изкара достатъчно, но няма как да се измъкнеш, защото филтрите са след турбинката (моторчето) и всичко преминава през него първо :mrgreen:
BG VOLVO Member #00409
Reply

#26
Влади този факт с чистотата в немско го бях забравил Smile нямат прах но цветен прашец в изобилие, бяха ми се циментирали оттичащите се канали на шибедаха :mrgreen: , добре де аз от сега да взема да го побългаря въздуховода, входа за въздуха сигурно е някъде под кората на чистачките, да взема да сложа нещо за допълнителен филтър, рехаво за да не намалява дебита но да хваща по-грубите боклуци, де да знам :roll: , поздрави
Reply

#27
shenti_bul Wrote:Влади този факт с чистотата в немско го бях забравил Smile нямат прах но цветен прашец в изобилие, бяха ми се циментирали оттичащите се канали на шибедаха :mrgreen: , добре де аз от сега да взема да го побългаря въздуховода, входа за въздуха сигурно е някъде под кората на чистачките, да взема да сложа нещо за допълнителен филтър, рехаво за да не намалява дебита но да хваща по-грубите боклуци, де да знам :roll: , поздрави
Не се занимавай с глупости, като се разскърца, ще го оправим Wink
BG VOLVO Member #00409
Reply

#28
Здравейте колеги,
аз като пуснал тази тема, много се радвам че има толкова готини и споделящи опита си хора!
И аз се каних да следвам указанията ви за разглобяане, но нещо не ми остана време.
А климатротина си има собствено мнение по въпроса.
Спира да духа от време на време. И сам си почва. Мислех че че е някакъв бушон,но като спира, така и си тръгва сам....
И след като жената бе премръзнала наскоро, с подритване по корите взе, че вентилатора си стартира. Big Grin
При ниски обороти нещо не е с постояна скорост.
Дали има опасност от изгаряне на моторчето като не върти?
Reply

#29
Лелеее, вярно няма пълно щастие.Умря акумулатора, той преецака СD чейнджера, от там комбинация от четене на теми по форума и музика с по-малко волуме-като резултат усетих и аз, че имам щурче в купето!Е не е болка за умиране, но без АЦ/ДС, Уайт снейк и Рамщайн щуреца се разкарва на воля из салона при ляв завой.Ако шумът остане на това ниво, ще опитам първо да оправя СD чейнджера с помоща на колега от форума, ако не се получи, ще лекуваме комплексно. Big Grin
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)