The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Автоматична скоростна кутия

Здравейте , благодаря за коментарите.
iago ,прав си , постоянно гледам обортомера и сякъш чакам нещо кой знае какво да се случи като сменя предавките ! Понеже в Ямбол не съм запознат дали някой може да направи адаптация , мисля ,че поне ще може да се направи ресет на каунтъра.
ivobivo , нямам никакви удари или нещо , което да ме плаши ( за сега ) минал съм вече около 60 км ( да доста по-малко са от препоръчаните 500 км) , но имам чувството ,че сменя все по-плавно ( или пак е внушение ) .Продължавам да карам и се надявам всичко да е ок
Поздрави и приятни почивни дни
Reply

(10-01-2019, 10:27 PM)iago Wrote: Според мен 10 литра стигат пре-достатъчно за промивка. Двата литра до 12 са малко излишни. И с 10 литра спокойно потича прясно червено масло и в кутията даже остава излишно количество за нагласяне на нивото.

Предполагаме, че сте разбрали защо за пълна смяна се използват 12 литра, а не по-малко... /може да се източи това от кутията, но не и от хидротрансформатора и радиатора/. Не като при двигателя - точиш, и ако налееш отгоре, почти веднага отдолу потича новото. И на двигателя аз последно си налях 200-300мл за промивка и определено има ефект.

Нагледно от volvosweden - https://www.youtube.com/watch?v=EAb9p8Wph-M
VW Golf II'84-ex AUDI 100 C4'93-ex
Volvo V40 MY96 1.8i 85kW-еx
VW PASSAT B5.5'02 1.9TDI PD-ex, C3'03 1.4HDI 50kW-ex
Volvo V70 II MY02 2.4 D5 120+kW+M56, 307face'06 1.6HDI 81kW-ex
Volvo V70 II MY05-face 2.4 D5 120kW+AW55-50SN - на части
Volvo V70 III MY09 2.4 D5 136+kW TF-80SC-ex, Rav4'06 2.2D4D 100kW-ех
Volvo XC60 MY09 2.4 D5 136+kW M66 SUMMUM PAN Angel
Volvo XC60 MY15 D4204T5 TG-81SC FWD
Reply

Ммм, не разбрах какво точно ми казваш. Кутията събира малко над 3 литра, останалото е някъде по трасето, като всичкото масло от-до е малко над 7 литра (мисля че беше около 7л и 200мл). Сменял съм масло АСК не веднъж. А радиатора събира сигурно не повече от 100гр. Ако случайно си рязал такъв воден радиатор, за да видиш какво има вътре.. ще видиш, че в лявото пластмасово казанче (на водният радиатор) се намира един доста малък алуминиев топлообменник/радиатор и обема му е нищожен. Рязал съм, че ми беше любопитно нагледно как е.

Така че, да.. откачаш горната маслена линия от радиатора, в него (радиатора) слагаш маркуч който отвеждаш в някакъв съд и започваш процедурата: наливаш -> палиш -> изтича/гасиш -> наливаш -> палиш... и така докато не потече хубаво червено масло. А за да потече хубаво червено масло са ти напълно достатъчни 10литра. Сега.. ако кутията е с оригиналното си масло и на 200к км.. е възможно и 15 литра да не стигнат да разкараш цялата гняс която е вътре.
4.4.. there is no replacement for displacement!
Reply

При този метод съм съгласен, че може да са достатъчни, за да потече бистро масло.
Но дали излизат и утайките в картера? Не е ли същата ситуация, както и при двигателното, когато се вади със изсмукване. Правил съм ги и двата начина на двигателно, и определено при източването през пробката на картера после много по-късно се очерни маслото /Щото нали казват, че дизела веднага очернял маслото - е да, ама НЕ, стига да е направено както трябва с внимание към подробностите по процедурата!/
VW Golf II'84-ex AUDI 100 C4'93-ex
Volvo V40 MY96 1.8i 85kW-еx
VW PASSAT B5.5'02 1.9TDI PD-ex, C3'03 1.4HDI 50kW-ex
Volvo V70 II MY02 2.4 D5 120+kW+M56, 307face'06 1.6HDI 81kW-ex
Volvo V70 II MY05-face 2.4 D5 120kW+AW55-50SN - на части
Volvo V70 III MY09 2.4 D5 136+kW TF-80SC-ex, Rav4'06 2.2D4D 100kW-ех
Volvo XC60 MY09 2.4 D5 136+kW M66 SUMMUM PAN Angel
Volvo XC60 MY15 D4204T5 TG-81SC FWD
Reply

Ами ти реално отвиваш пробката и първо източваш през дъното на кутията (понеже за тоя Айсин "картер" е малко силно казано). Абсолютно аналогично е като да източиш мотора през пробката. Щом при мотора успява да изтече утайката през пробката (реално като сменяш маслото в мотора, не правиш промивка, нали?), не виждам причина да не изтече и от кутията.

Виж, аз не споря, че с 12 литра ще е още по-добра промивката.. с 15, с 20, с 30 ще е още много, много по-добра. А ако свалиш и отвориш кутията и я почистиш ръчно ще е направо огледало. Въпроса е струва ли си? Айде остави парите.. 40-50лв повече на 3-4 години едва ли е фатално. А екологията? А петрола? Я сега си представи няколко милиона автомобила, колко милиони литри масло са? След като виждам как потича бистро червено масло, не виждам никаква логична причина да прекарам още няколко литра от там. Това че някой е казал, промивайте с 12 литра и 2-3ма души са направили клипчета в нета, не е технически издържано доказателство.

P.S. няма значение модела, Aisin-a е един и същ..
4.4.. there is no replacement for displacement!
Reply

За екологията си прав, няма спор.
Обаче в МП го правят с 12 л. най вероятно такава е инструкцията от производителя.
Не че същия преди това казваше, че не се обслужва.
ex XC90
Reply

Мда, прав си. Може да си е официалната процедура от Волво. Което обаче няма да промени мнението ми. А другата трана е, че всеки по веригата има полза от това. Но са само догатки. Shy


На времето и ние в Балкан Стар промивахме 5 степенните автомати, които са без пробка на хидро трансформатора с 12 литра масло. Но не че официалната бюлетина казваше така, просто така правехме.
4.4.. there is no replacement for displacement!
Reply

(10-10-2019, 07:06 PM)ivobivo Wrote:
(10-10-2019, 05:44 PM)Tisho Wrote: След смяна на масло в скоростите се прави адаптация на кутията!

Тише, според мен е достатъчно само да се ресетне адаптацията, а и както знаеш при мен така и не можахме да я направим - може би заради трафика на околовръстното или заради V8-ка дето не може да се кротне и все иска да рипа Big Grin Ако след смяната на маслото и 500 км пробег има проблеми и "удари" при превключване тогава може да се мине през цялата процедура по адаптация...

При теб нямаше нужда от адаптация. Smile И без адаптация си работеше добре. Ако започне да превключва с "удари" няма смисъл да се чака, защото това води до по интензивно износване. 500км може да са много мото-часове и много "ударни" превключвания особено ако се кара градско. 

При мен при една от първите смени на маслото започна да превключва доста твърдо и адаптацията я оправи.
Reply

Тишо, в тоя ред на мисли, ВИДАта ти от алиекспрес ли е? На мен не ми дава да правя адаптации и подобно в мотора или кутията. Казва, че няма връзка с колата и плюе някаква грешка. Имам съмнения, че проблема е от това, че ВИДАта ми е на виртуалка, но към момента нямам лаптоп със 7ца, на който да я инсталирам. А е възможно и мултиплексора да е скапан, въпреки че уж е full chip.
4.4.. there is no replacement for displacement!
Reply

(10-14-2019, 11:21 AM)iago Wrote: Тишо, в тоя ред на мисли, ВИДАта ти от алиекспрес ли е? На мен не ми дава да правя адаптации и подобно в мотора или кутията. Казва, че няма връзка с колата и плюе някаква грешка. Имам съмнения, че проблема е от това, че ВИДАта ми е на виртуалка, но към момента нямам лаптоп със 7ца, на който да я инсталирам. А е възможно и мултиплексора да е скапан, въпреки че уж е full chip.

От там е. 
Но за да направиш ресет на брояча на кутията, ресет на адаптацията на кутията трябва да спазваш следната последователност:
Отиваш на прозореца който е за ресет на адаптацията, гасиш мотора, след което го палиш и кликаш върху бутона за ресет, същото е и като активираш режима за адаптация.
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)