The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Покупка на XC40 - Т4 или D4

#21
XC40 T5 е друга бира, а и 247 коня си искат зоб - има само 2 регистрирани с изминати общо 9000 км за статистиката като средният разход е 9.5 - <!-- m --><a class="postlink" href="https://www.spritmonitor.de/en/overview/51-Volvo/1642-XC40.html?power_s=220&gearing=2&powerunit=2">https://www.spritmonitor.de/en/overview ... owerunit=2</a><!-- m -->
бай Вълчо си харчи, но като за "малка ГАЗ-ка" не е толкова страшно, а и ти пълни душата на MAX ...до тук толкова - цък >> [Image: 942505.png]
V8 is the Soundtrack of my Life !!!
Reply

#22
Spurs Wrote:Колеги, особено che4ef, аз лично съм изумен от (за мен лично!), психозата по пустите Тесли и други електрокари...
Току-що се върнах от Европата, включително и Германия, и никъде не видях толкова да са разпространени електричките!
Само на едно място видяхме Тесла Модел Х, да се зарежда на кабел и един Смарт май...
От това, което видях, дори и германците си карат масово ФауВе-тата, дизели комби, среден клас (много повече от половината автомобили), и Ич не им пука за "новите" (повече медийни!) тенденции в автомобилостроенето...
Само да попитам всички чакащи електрически автомобили най-елемнетарния въпрос - Къде ще зареждате?!
Дори в т.нар. "нормални западни страни" станциите за зареждане са още кът, при нас да не говорим дето сме 100 г. назад.
Като тръгна към Варна, след Ябланица ще я бутам ли тая кола, не мога да разбера... :roll: :roll:
Ако някой още не е разбрал, сагата около "дизелгейт" е политическа и икономическа, най-малко е "екологична"!
Дори бензина изхвърля повече азотни и въглеродни окиси от дизела, които са много по-вредни, ама то и "бензингейт" ще гръмне скоро, та съвсем да се психираме за ДВГ...
В случая на колегата, бензин турбо + автомат е равно на як разход, който ако го съпоставите с цената+разходите на дизела + "екологичността", ще видите, че дизела може и като цяло да стане по-евтиния вариант...
Щото на книжка разхода на автомобила е един, на пътя съвсем друг! Аз с една турбо-бензин Астра комби 180 кс, автомат, в града харчеше колкото ХС90-ката (13.6), извън града около 11/100, дори повече от ХС90-ката...!!! При същата експлоатация!
На жена ми Голфа 6, 2.0 TDI, 140 кс., сътответно 8 градско, 5.6 извънградско, ама без жалене на педала!, е коя кола е "по-екологична"...?!
За мен избора е дизел.
Поздрави!
ПП. Пропуснах, какво точно и толкова повече са експлоатационните и разходите по обслужването на дизела спрямо бензина, и то при нова кола, дето още всичко е на 100% неамортизирано…?! На дизела обслужването вече е на 30000 км., например, това само засега....
Колега, зарядни станции има достатъчно и би се справил без проблем до Варна с всеки ел. автомобил с реален пробег от 240+ км!. Това да ти е кахъра, дето се казва.

Ето ти карта със зарядните станции в България:

<!-- m --><a class="postlink" href="https://vsichkotok.bg/">https://vsichkotok.bg/</a><!-- m -->

Ето ти и форум за ел. автомобили:

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.ecars.bg/forum/index">http://www.ecars.bg/forum/index</a><!-- m -->

Ето ти и информация, какво би могло да се купи в момента в България:

<!-- m --><a class="postlink" href="https://www.capital.bg/biznes/moiat_kapital/2018/08/03/3291146_avto_e-voljuciia/">https://www.capital.bg/biznes/moiat_kap ... voljuciia/</a><!-- m -->

Ето и малко информация какво се планира да се изгради в България и какво е изградила само една от фирмите:

<!-- m --><a class="postlink" href="https://www.eldrive.eu/barzo-zarezhdane-elektromobili.html">https://www.eldrive.eu/barzo-zarezhdane ... obili.html</a><!-- m -->

Ето и мрежата на тази компания в България и в Европа:

<!-- m --><a class="postlink" href="https://map.eldrive.eu/">https://map.eldrive.eu/</a><!-- m -->

Стига да ти се чете, което силно ме съмнява, мат'риАл има!

Ел. автомобилите не са навлезнали масово, главно поради факта, че производителите не го искат. Статуквото към момента е идеално и най-вече печелившо за тях. От бръмчалниците те си печелят луди пари. За какво им е да изкарват нормално изглеждащи ел. коли на нормални цени? Та нали печалбите им така ще паднат в пъти. И не само на тях, ами и на една камара други свързани с този бизнес.

Вторият основен проблем на ел. автомобилите си остава цената. Този проблем е пряко свързан с първия Wink Сега един ел. автомобил е ~2 пъти по-скъп от еквивалента му с ДВГ. При нас например един Шевролет Болт ориентировъчно струва между 42 и 50 000 долара(канадски), а подобна въшка с ДВГ е между 20-25 000. Обаче как иначе ще изкарат печалба в средносрочен и дългосрочен план, както е при бръмчалниците? Взимат ти парите с първоначалната надценка. После по тази кола едва ли ще имаш да правиш нещо за 10-ки хил. км.

Третият проблем е дългото време за зареждане, но той на фона на първите 2 е направо дребен.

Последният проблем е все още малкия пробег с едно зареждане на батерията.
Въпреки всичко това, можеш да провериш, ако желаеш разбира се, как вървят продажбите им Big Grin

Хубавото е, че ел. автомобили са бъдещето! Доста по-близко, отколкото им се иска на такива като Меркел, Ханс, Ахмед и не чак толкова близо за такива като Пешето и Ванката от квартала или някой винкел от ПеУник.

По отношение на разхода на бензин/дизел, то той си е най-вече до стил на шофьора.
Това лято имах възможнот да се поразходя из Родината и навъртях що годе прилична цифра километри за Юли и Август. Та с 20 годишен автомобил, бензин 1,8 с РСК(начешах си крастата Tongue ) София-Сл. Бряг и обратно, както и София-Созопол, Варна-София и още доста други маршрути, като например София-Съева дупка-пещера Проходна-панорамата в Плевен-Крушунските водопади-Къкринското ханче-Ловеч-Троянски манастир-София с нормално каране по магистралата(130-140 км/ч по ГПС) и на останалите пътища(90-95 км/ч) разхода винаги се движеше между 7,9 -8,9 л/100 км! И това е с попадания, макар и редки, в задръствания(повечето малки от по 15-30 минути).
Както виждаш колата хич не е първа младост, но човек, дори ако кара в рамките на ограниченията е напълно реално да има разход под 10 л/100 км, дори и на бензин.

По темата на колегата - бензин разбира се!
Volvo V70 2002 Bi-Fuel

Volvo S80 2008 T6 AWD

Ex: Volvo V50 2005 2,4i
Reply

#23
Аз чета.
Ама прочети и ти какво съм написал.
Мислех да продължа, ама хептен ще оспамим темата на колегата... А честно казано, нямам и желание.
Ще се повторя, за да остана в темата - аз съм за дизела. Smile
TO DARE IS TO DO

Volvo XC90, D5 240 hp, R-Design, Polestar, 04.2017
Volvo 960, 2.9i 204 hp, GLE, AT, 10.1992
Reply

#24
Spurs Wrote:Аз чета.
Ама прочети и ти какво съм написал.
...
Ами не личи да си чел. Иначе ето ти карта на целия свят със зарядните станции:

<!-- m --><a class="postlink" href="https://www.plugshare.com/">https://www.plugshare.com/</a><!-- m -->

България, оказва се, съвсем не е толкова зле откъм зарядни станции. А и положението само ще се подобрява! Виж при бензиностанциите е обратното.
А на въпроса къде ще си зарежда човек ел. колата, то отговора на тези, дето ги имат разбира се, доста често е у дома, на вилата, в мола, хотела и изобщо навсякъде където има контакт и електричество! Погледни във форума за ел. автомобили, че има такива, пътували и извън България. Явно има къде да се зарежда, колега Wink
Volvo V70 2002 Bi-Fuel

Volvo S80 2008 T6 AWD

Ex: Volvo V50 2005 2,4i
Reply

#25
Колега, заяждаш се, струва ми се...

Винаги съм искал да пътувам до Варна с 6 часов престой на някое OMV с Тесла. А относно екологията? Колко екологично е създаването на батерия/батерии за една Тесла, примерно? И какъв живот ще имат? Шот ако държи 6-7 години примерно.. и замърсява "яката работа".. нали, кел файда от икономията.

Второ.. даваш пример за няква кола 1.8 бензин която е дала под 10 извънградско. Е, не е особено трудно да намериш бензинка която да даде под 10 извън града. Само че си в XC под форума, а не на Форд Фиеста.

Електричките имат още път да извървят, докато станат пълноправни конкуренти на ДВГтата с вътрешно горене. И като технология и като условия за ползването им (поне в Европа).

По темата.. на колегата, давам глас за бензин. Винаги, винаги бензин! Smile
4.4.. there is no replacement for displacement!
Reply

#26
Колега, кое те кара да мислиш, че се заяждам?
Давам връзки с информация и отговарям на въпрос.
И целта на елек. коли не е точно икономия или поне не това е основната цел, още повече, че те струват близо двойно повече в момента и няма как да правиш икономия с тях, освен ако не ги караш мноооооого. Хората ги искат главно заради по-чистият въздух, който ще дишаме в градовете, където живеем! Останалите им предимства пред автомобилите с ДВГ са просто бонус.
Елекртичките е достатъчно да се изравнят по цени и ДВГ за доста кратко време ще спрат да се предлагат! Ако не вярваш погледни какво става с други технологии, които са изместени от нещо ново и по-добро - грамофони, фотоапарати, касетофони, телевизори и монитори с кинескопи и много други!
Това за ел. автомобилите.

По отношение на бензина и примера, който дадох, то той е за да покаже, че всичко е до стил на каране! Моят например е такъв, че разхода ми е доста близък до този указан от пройзводителитя, а при наличие на РСК често е и под него!
Volvo V70 2002 Bi-Fuel

Volvo S80 2008 T6 AWD

Ex: Volvo V50 2005 2,4i
Reply

#27
Не видях къде си засегнал темата за екология при производственият процес на батериите? Или завода за производство е извън града. Въздуха си е затворен в тяхното небе..
4.4.. there is no replacement for displacement!
Reply

#28
Колега, ако трябва да засегна този въпрос, тогава трябва да се засегне и въпроса с екологията при производствения процес на маслото за двигателя, на това на скоростната кутия, на съответните филтри, на преработката на петрола, на превоза на горивата, но най-вече на отработените газове от автомобила, които се отделят от ден 1 от закупуването му, та чак до скрапирането му. Доста дълъг и екологичен списък ще стане нали?! Повярвай ми, не е в полза на екологията!
Замисли се, кое замърсява повече - производството на една батерия или непрекъснатото замърсяване съпътсващо производството и експлоатацията на автомобил с ДВГ?
Аз съм родом от София, доста години съм живял и работил там. Доскоро живеех в още по-голям град. Пушекът и мърсотията са страшни. И това далеч не е от производството на батерии!
Ако искаш си направи един експеримент. Застани на кое да е голямо кръстовище в някой по-голям град, затвори очи и се "наслади" на шума! Още един фактор, който влияе на здравето на хората, идващ като бонус на замърсяването от ДВГ. И това е всеки ден!
Volvo V70 2002 Bi-Fuel

Volvo S80 2008 T6 AWD

Ex: Volvo V50 2005 2,4i
Reply

#29
Не мога да се "замисля" над нещо което е чиста, физика, химия и накрая математика... или с други думи казано, аз не съм технолог и не зная производственият процес и колко точно се замърсява ниво от едното, нито от другото, за да го приравня и сметна. Замислям като цяло не е правилната дума.

Но за сметка на това съм чел не една или две статии, колко много мръсно е производството на батериите. На всички такива.. от такива за Нокиа до такива за Тесла. А в една от статиите дори бяха сравнили, че газовете които се отделят при производството на батерия/батерии за 1 Тесла се приравнени на тези отделени от бензинов двигател за около 50 год. Много ясно, че 50 години такси не са като 50 години катафалка. Очевидно е взета няква усреднена стойност. И със сигурност 50 години са малко преувеличени. И все пак една батерия ще издържи ли 20 години, камо ли 50, усреднена експлоатация? Успех! А тия батерии после как ще се рециклират? Extra green? Успех! А процеса за производство на тока нужен за зареждането на батериите как се добива? Ultra green? Успех! Нали знаеш колко вредно за планетата е производството на ток?

Ясно, че в градовете е ад. Не случайно се повдигна темата за забраната на производство на дизели. И не случайно има рестрикции и такси, за да караш автомобил в някои големи европейски градове. И ако електричките допринесат градовете да бъдат по-чисти (категорично), това изобщо, ама изобщо не означава, че ще допринесат планетата да бъде по-чиста. Даже напротив...

Прекалено агресивно влизаш в темата за човек който явно има тесен мироглед...


П.П. Далеч не отричам електричките. Напротив.. грешници сме всички ние които се возим на возила по-големи от Форд Фиеста 1.0 сутрин, на път за работа. Обаче нещата изобщо не са такива, както се опитваш да ги напишеш.
4.4.. there is no replacement for displacement!
Reply

#30
iago Wrote:Не мога да се "замисля" над нещо което е чиста, физика, химия и накрая математика... или с други думи казано, аз не съм технолог и не зная производственият процес и колко точно се замърсява ниво от едното, нито от другото, за да го приравня и сметна. Замислям като цяло не е правилната дума.

Но за сметка на това съм чел не една или две статии, колко много мръсно е производството на батериите. На всички такива.. от такива за Нокиа до такива за Тесла. А в една от статиите дори бяха сравнили, че газовете които се отделят при производството на батерия/батерии за 1 Тесла се приравнени на тези отделени от бензинов двигател за около 50 год. Много ясно, че 50 години такси не са като 50 години катафалка. Очевидно е взета няква усреднена стойност. И със сигурност 50 години са малко преувеличени. И все пак една батерия ще издържи ли 20 години, камо ли 50, усреднена експлоатация? Успех! А тия батерии после как ще се рециклират? Extra green? Успех! А процеса за производство на тока нужен за зареждането на батериите как се добива? Ultra green? Успех! Нали знаеш колко вредно за планетата е производството на ток?

Ясно, че в градовете е ад. Не случайно се повдигна темата за забраната на производство на дизели. И не случайно има рестрикции и такси, за да караш автомобил в някои големи европейски градове. И ако електричките допринесат градовете да бъдат по-чисти (категорично), това изобщо, ама изобщо не означава, че ще допринесат планетата да бъде по-чиста. Даже напротив...

Прекалено агресивно влизаш в темата за човек който явно има тесен мироглед...


П.П. Далеч не отричам електричките. Напротив.. грешници сме всички ние които се возим на возила по-големи от Форд Фиеста 1.0 сутрин, на път за работа. Обаче нещата изобщо не са такива, както се опитваш да ги напишеш.
+100
Не ми се рови назад по темите, ама поне на 99% съм писал подобни неща преди, и то пак заради същия колега...
Затова и сега си спестих труда да му отговарям пак.
Няма смисъл просто. Времето ми е много по-ценно от това да споря безсмислено с когото и да било.
Благодаря на iago, че помогна без да иска!

ПП. Ще си позволя обаче да призова, нека не оспамваме повече темата на колегата за вероятния избор на нов автомобил!
TO DARE IS TO DO

Volvo XC90, D5 240 hp, R-Design, Polestar, 04.2017
Volvo 960, 2.9i 204 hp, GLE, AT, 10.1992
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
2 Guest(s)