This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
гуми XC90
Колеги, съседите ми резнаха едната лятна гума та въпроса ми е, мога ли да купя 2 нови и да ги сложа  отпред, както знаем не е постоянно 4х4 и мисля че няма да има проблем....съвети
Volvo XC90 V8 2007г. Executive
BMW E82 135i 2011 г. MCoupe
Цитирай
Thanks given by:
Ако гумите не са прекалено износени, така че разликата да е фрапираща между предни и задни примерно сантиметър и половина в диаметър... и приемем, че ще си купиш същият модел, аз не мисля, че ще имаш проблем. Или поне аз бих купил без да го мисля..

В страни от въпросът... разби ли челюстта на тоя съсед?
Цитирай
Thanks given by:
не незам кой е, а гумите ми са почти нови мишелин естествено ще купя същите, въпроса е да не се натоварва раздатката, че не разбирам точно принципа и на действие, а новите слагам предни нали.
Цитирай
Thanks given by:
А ми щом са почти нови... разликата между тях, ще е в рамките на 3-4мм в диаметър. Пак казвам, това е лично мнение, но аз не бих се замислил. Дет се вика ако си 7 местен и качиш 5 души отзад... директно си с няколко мм разлика в диаметър само от теглото. Интересно ми е да чуя и други гледни точки.

Предни и според мен е по-добре, все пак са по-главният участник при спиране, завиване..
Цитирай
Thanks given by:
(02-18-2019, 09:00 AM)iago написа: А ми щом са почти нови... разликата между тях, ще е в рамките на 3-4мм в диаметър. Пак казвам, това е лично мнение, но аз не бих се замислил. Дет се вика ако си 7 местен и качиш 5 души отзад... директно си с няколко мм разлика в диаметър само от теглото. Интересно ми е да чуя и други гледни точки.

Предни и според мен е по-добре, все пак са по-главният участник при спиране, завиване..

Ей, четете бе колеги! Tongue
По-читавите гуми, в случая новите, е редно да се сложат задни.
Задницата е тази, която занася в критична ситуация и определя стабилността на колата.
Относно поставянето отпред на по-новите гуми, предвид грайфер и теглителна сила, има резон, но по-важна е стабилността.
Вярно, тук става въпрос за автомобил 4х4, но имайки предвид 95/5% в ежедневието, мисля важи и за ХС90-ката.
Поздрави!
TO DARE IS TO DO

Volvo XC90, D5 240 hp, R-Design, Polestar, 04.2017
Volvo 960, 2.9i 204 hp, GLE, AT, 10.1992
Цитирай
Thanks given by:
а сега де Dodgy
Цитирай
Thanks given by:
https://www.dnes.bg/cars/2016/04/19/znae...zad.299865

https://automedia.investor.bg/a/0-nachal...da-e-otzad

Има и още, ама не ми се рови в нета! Wink
TO DARE IS TO DO

Volvo XC90, D5 240 hp, R-Design, Polestar, 04.2017
Volvo 960, 2.9i 204 hp, GLE, AT, 10.1992
Цитирай
Thanks given by:
Да, на теория това което казваш е сто процента вярно... има абсолютен резон!

Оообаче, аз карах драг-аджийката си, докато още я имах, с полу сликове отпред и обикновени летни гуми отзад... на всичкото отгоре я карах без ABS и с разцентрован кантар на задният мост. Беше с такива гуми, вместо 4 полу слика защото не беше пистова, а за драг само и с предно задвижване. Респективно в началото на спортният си жовот се караше в града като ежедневка и на писта по drag day-овете. Никога не съм имал драма със стабилността. Единствено ако спирах много екстремно от висока скорост задницата беше малко палава и то заради липсата на ABS и най-вече липсата на адекватно настроен кантар отзад. Палава, но тъй като се бях научил как да я карам, беше мнооого готина при спиране. Да чукам на дърво... явно съм имал късмет, защото съм имал ситуации в които "маам" спирачките до долу.. и пу-пу никога не съм имал инциденти, винаги съм я успокоявал. Ехх, малко щури ама яки си бяха младежки готини, хехе. Преди да направя сетъпа дискутирахме много с приятели и съмишленици, че колата вероятно ще стане с over steering заради гумите. Да, може би стана.. но на писта, не и на улицата. Не знам, никога не я закарах на писта.

Така че, базирайки се на опита ми с малко дива кола.. аз пак бих сложил новите гуми отпред. Ако трябва да избирам дали да ми тръгне задницата в завой при спортно каране с джипката в завои - нещо което не съм правил и не мисля да правя, или да имам по-дълъг спирачен път в критична ситуация... избирам да ми тръгне задницата.

Просто смятам, че много трудно ще докараш ситуация в която да усетиш тая разлика в гумите. Далеч съм от идеята да сравнявам XC-то с колата която описах горе. 

Пак ще кажа, че.. това си е моето мнение. Автомобилист любител съм, не съм про.. Smile 

Spurs, пролет/лято иде, време е да запознаем XC-тата на месечната. Поздрави. Cool
Цитирай
Thanks given by:
(02-18-2019, 08:31 AM)radi1976 написа: не незам кой е, а гумите ми са почти нови мишелин естествено ще купя същите, въпроса е да не се натоварва раздатката, че не разбирам точно принципа и на действие, а новите слагам предни нали.

Не се притеснявай, сложи новите отпред и след един сезон няма да има разлика. ХС90 определено яде предните гуми повече, аз всеки път ги въртя.
Имах подобен случай по-миналата година, купих две нови, не съм имал проблем със задвижването.
[Изображение: ab286014.gif]
[Изображение: ab286015.gif]
Цитирай
Thanks given by:
Благодаря колеги ще сложа новите отпред и аз така мисля, изяжда предните повече от задните и след 5000км. ще са еднакви, а и най важното спираш предимно с предните гуми
Цитирай
Thanks given by:

Отваряне на:

Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)