The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Съвет за нови гуми

#11
Здравейте ,
Въпрос , относно гуми за xc 70 4X4 - мисля да купя следните гуми - https://ogi.bg/lassa-driveways-235-55r17-3295 - DOT 06/19. Това , което ми притеснява е , че са за лека кола. Проблем ли е това? Виждам , че предлагат гуми за 4х4 , SUV и леки коли?! 
Благодаря предварително
Reply

#12
(03-21-2019, 11:28 AM)tonito82 Wrote: Здравейте ,
Въпрос , относно гуми за xc 70 4X4 - мисля да купя следните гуми - https://ogi.bg/lassa-driveways-235-55r17-3295 - DOT 06/19. Това , което ми притеснява е , че са за лека кола. Проблем ли е това? Виждам , че предлагат гуми за 4х4 , SUV и леки коли?! 
Благодаря предварително

Хм... Това DOT 06/19.... Освен ако маркировката не е на седмици не виждам как да са произведени все още. Smile


Като цало Ласа не са никак лоши гуми. Вчера инсталирах на XC90-то 4 такива. Единственото нещо от което съм недоволен е, че мястото където ги слагаха нямаха азот, та ги помпихме с въздух... Sad
Reply

#13
(03-21-2019, 12:15 PM)Tisho Wrote:
(03-21-2019, 11:28 AM)tonito82 Wrote: Здравейте ,
Въпрос , относно гуми за xc 70 4X4 - мисля да купя следните гуми - https://ogi.bg/lassa-driveways-235-55r17-3295 - DOT 06/19. Това , което ми притеснява е , че са за лека кола. Проблем ли е това? Виждам , че предлагат гуми за 4х4 , SUV и леки коли?! 
Благодаря предварително

Хм... Това DOT 06/19.... Освен ако маркировката не е на седмици не виждам как да са произведени все още. Smile


Като цало Ласа не са никак лоши гуми. Вчера инсталирах на XC90-то 4 такива. Единственото нещо от което съм недоволен е, че мястото където ги слагаха нямаха азот, та ги помпихме с въздух... Sad

Tisho , ДОТ-а е 6-та седмица 2019. Зимните ми са Lassa Competus и нямам заблежка , затова се насочих пак лъм тази марка , а и цената е добра 165.00 лв. Просто това разделяне на гуми за 4х4 , SUV и леки коли ми е малко странно. За първи път чувам за помпене на гуми с азот? Каква е разликата?
Reply

#14
Азота се влияе много по малко от околната температура - тоест налягането в гумата не се променя в големи граници в зависимост от температурата в сравнение с околния въздух (в който има около 76-78% азот, но останалите примеси му дават температурните разширения), лятно време при 30-35 градуса околна температура температурата на асфалта може лесно да достигне до 80-90 градуса. Което променя налягането на гумата, съответно и геометричната и форма, оттам сцеплението и т.н. Smile
Reply

#15
(03-21-2019, 01:28 PM)Tisho Wrote: Азота се влияе много по малко от околната температура - тоест налягането в гумата не се променя в големи граници в зависимост от температурата в сравнение с околния въздух (в който има около 76-78% азот, но останалите примеси му дават температурните разширения), лятно време при 30-35 градуса околна температура температурата на асфалта може лесно да достигне до 80-90 градуса. Което променя налягането на гумата, съответно и геометричната и форма, оттам сцеплението и т.н. Smile

Разбрано . Поръчах Ласа-та. Все пак ще проверя дали в Ямбол някъде помпят с азот...
Reply

#16
Зимата изкарах с Ласа и не съм имал забележки, но то пък беше една зима.....
Reply

#17
(03-21-2019, 01:28 PM)Tisho Wrote: Азота се влияе много по малко от околната температура - тоест налягането в гумата не се променя в големи граници в зависимост от температурата в сравнение с околния въздух (в който има около 76-78% азот, но останалите примеси му дават температурните разширения), лятно време при 30-35 градуса околна температура температурата на асфалта може лесно да достигне до 80-90 градуса. Което променя налягането на гумата, съответно и геометричната и форма, оттам сцеплението и т.н. Smile
И е така и не е така.
Така е когато гумата много бързо се загрява (дрифтене, пилене на гуми, спиране от много висока скорост и др.) на самолетните гуми се слага задължително азот.
Не е така, при повечето автомобили, там температурата се покачва сравнително равномерно във времето и не е фатално за самата гума.
Нямам нищо против помпането с азот, просто ефекта клони към нула при масовите автомобили. 

Колегата дето попита за разликата в гумите(SUV, 4х4 и леки коли) обикновено за SUV са усилени странично поради масата на автомобила. Това 4х4 мисля че важи за гуми с голям грайфер за офроод.
А някои търговци предлагат едни и същи гуми, един път за леки коли и втори за SUV с различна цена, аз тази зима купих летни гуми определени за леки коли, а на тях пишеше SUV.
ex XC90
Reply

#18
(03-21-2019, 06:53 PM)zorba Wrote:
(03-21-2019, 01:28 PM)Tisho Wrote: Азота се влияе много по малко от околната температура - тоест налягането в гумата не се променя в големи граници в зависимост от температурата в сравнение с околния въздух (в който има около 76-78% азот, но останалите примеси му дават температурните разширения), лятно време при 30-35 градуса околна температура температурата на асфалта може лесно да достигне до 80-90 градуса. Което променя налягането на гумата, съответно и геометричната и форма, оттам сцеплението и т.н. Smile
И е така и не е така.
Така е когато гумата много бързо се загрява (дрифтене, пилене на гуми, спиране от много висока скорост и др.) на самолетните гуми се слага задължително азот.
Не е така, при повечето автомобили, там температурата се покачва сравнително равномерно във времето и не е фатално за самата гума.
Нямам нищо против помпането с азот, просто ефекта клони към нула при масовите автомобили. 

Колегата дето попита за разликата в гумите(SUV, 4х4 и леки коли) обикновено за SUV са усилени странично поради масата на автомобила. Това 4х4 мисля че важи за гуми с голям грайфер за офроод.
А някои търговци предлагат едни и същи гуми, един път за леки коли и втори за SUV с различна цена, аз тази зима купих летни гуми определени за леки коли, а на тях пишеше SUV.

И кое не е така?
Скоростта на нарастване на температурата няма отношение към разширението на въздуха, но самата температура - да.
Наскоро завършихме устройство, което ще се монтира в асфалта. Работната температура на компонентите е 125 градуса точно заради нагряването на асфалта. Лятото мога да ти демонстрирам. Smile  Половин час на околовръстно - нормално каране и после мерим с термокамерата. Smile  Аз бях учуден от резултата, като правихме проби миналото лято.  Сигурен съм че и теб ще учудят резултатите. Smile
Reply

#19
Аз лично три години карах целогодишно с зимни Lassa (за 4х4). Честно каано бях много доволен от гумите.
За да не карам пак със зимни целогодишно тази есен сложих Michelin Crossclimate.
Впечатленията ми са добри. На сухо, мокро и офроуд са перфектни. На сняхг също няма забележки. На хлъзгаво обаче ... са по-скоро като нисък зимна гума.
Като цяло зависи къде караш. Ако не си нейде по родопите според мен Мишлена е гумата за нашите коли.
Вчера бях в В3 и видях още едно ХС70 с мишленки като моите.
Reply

#20
Малък ъпдейт, след ровене и три разговора с дилъра, гумите ще са Michelin Crossclimate и за двете ХС90та. Цената за 235/65R17 е около 280 CAD или в лева идва към 360. За другото ХС90 255/50R19 r-design цената е 360 CAD или 470 лева. Ако на някой му трябва да свери.

   

Поздрави.
I am not suffering from panic attacks, I enjoy them.
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)