Волво Клуб - България

Full Version: Въпрос за гуми и джанти В40
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3
Здравейте колеги ! От 2месеца съм горд собственик на В40,2.0 16V 98г.....беше любов от пръв поглед Smile))))
След известни корекции по ходовата част и окачването сега се радвам / ама много се радвам Smile)))/ на колата.
Питането ми е относно гумите. В момента е на 195/55/15 , може ли да му кача 195/65/15?
А и дали може за зимата да сложа 14 джанти с гуми 175/70?
Благодаря предварително
Falkone Wrote:Здравейте колеги ! От 2месеца съм горд собственик на В40,2.0 16V 98г.....беше любов от пръв поглед Smile))))
След известни корекции по ходовата част и окачването сега се радвам / ама много се радвам Smile)))/ на колата.
Питането ми е относно гумите. В момента е на 195/55/15 , може ли да му кача 195/65/15?
А и дали може за зимата да сложа 14 джанти с гуми 175/70?
Благодаря предварително
Здравей и Добре Дошъл на борда на Волво ! Честита кола ! Дано те радва хиляди колометри безаварийно ! Добър избор на автомобил.. Smile сега по темата:
Според мен колега е най-добре да караш колата с тези гуми , с които е дошла..защото тук във форума четох някъде че когато сложиш по голям или по малък размер..ABS-a дава някакви грешки..поне с такъв спомен съм останал..но нека и другите колеги дадат мнение може да не съм прав и аз съм сравнително нов тук ! Поздрави и отново Честита кола ! Smile Smile
Честито за придобивката колега.
За 14ки - забрави! Вероятноста да успееш е много малка, а и без побългаряване няма да се мине.
По отношение на гумите - повечето колеги, които са пробвали казват че опират.
Здравей и много безаварийни километри!

Според сайтовете за гуми 195/65/15 е с 39мм по-висока гума в сравнение с 195/55/15 и показанията на скоростомера ще се променят твърде много. Дават ги като неподходящи.
175/70/14 е само с 5мм по-висока от 195/55/15 и отклонението на скоростомера ще е 1км/ч, което е допустимо.

Препоръчителният размер е 195/55/15, като алтернатива му е 205/50/16. Имам някакви смътни спомени за 185/..., но тук по-скоро се заблуждавам и ще излъжа.

Аз съм с 205/50/16 и според мен с гуми 175 ще се изгуби твърде много от стабилността на колата.
195//55/15 е оригиналната.
Максимума, който влиза е 195/60/15. 65 не става.

Можеш да ползваш 14'' джанти със 185/65/14. 175 не става - няма размер, резервната е 175 и е по ниска от оригиналните, ако сложиш 4 като резервната ще задираш по спящите полицай.
Най-добре летни 195/60/15, зимни 185/65/15, може по-широки летни. Всякакви други ще ти създадат проблем. Личното мое мнение да не слагаш 14-ки -намаляваш устойчивостта, става по-ниска /при непочистен път/ и пр. ядове.
Изборът е твой, но мисли. Пробвай ако имаш възможност и безплатен достъп до гуми с горепосочените размери.
Какво му е доброто на 195/60/15?! Повишения разход, намалената стабилност в завой?!

Най- добре си е заводския размер 195/55/15 - всичко друго е адаптация към местните условия и възможности.
За стабилността да, но не зная на какво се дължи по-високия разход?
Наистина 195/55/15 е препоръчания размер гуми. До преди седмица летните гуми баха такива. Сега съм с 205/55/15 и не опират никъде/засега :mrgreen: /. Зимните гуми са 195/60/15 също не опират никъде и не съм забелязал да има каквато и да била нестабилност на колата при висока скорост. Ако приемем 195/55/15 за основния размер, то 205/55/15 са с 11мм. по-високи, а 195/60/15 с цели 20мм. Интересното е, че точно с последния размер гуми има точно съвпадение на скоростомера на колата и GPS-а. Относно съмненията за евентуален проблем с АБС-а, то това е възможно само, ако се кара комбинация от гуми с различен размер. Поздрави на всички и безаварийна наслада с любимия автомобил!!!
Повишеният разход идва по голямата деформация на гумата при търкаляне - по високо съпротивление на търкаляне. Колкото по нисък профила на гумата - толкова по-ниско съпротивление. Говорим за 1-2% повишение което си е чиста теория.
Pages: 1 2 3