Волво Клуб - България

Full Version: Струма - магистрала или "авбомобилен път"??
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Здравейте,

(Темата не е конкретно за Волво, затова я слягам в раздела "на лафче".)
От доста време ми прави впечатление странният (меко казано) статут на т.нар. "магистрала Струма" в участъка Драгичево - Долна Диканя (т.е. след новата детелина на Перник):
1. Като идваш от Сф, до детелината е магистрала, и малко след това идва първият знак 90, и след него още няколко. Как се тълкуват тези знаци? Понеже няма знак за край на магаистралата, излиза че съм все още на нея, и това е някакво временно ограничение, до първвата отбивка, демек 2-3 километра Smile И което е по-интересно, на самият край на магистралата в Долна Диканя отново няма знак за край Smile)
2. Като идваш от Благоевград, положението е още по-интересно! Снощи (30.04.2012) забелязах, че в Долна Диканя са сложили нов знак, с неизвестно за мен значение: Д7 [Image: D7.jpg] и който е поводът да започна тази тема Smile Та, специално погледнах какво точно значи: "Автомобилен път, със специален статут, на който правилата за движение са като на магистрала" (цитатът не е точен) Значи все пак мога да карам със 130 (като изключим доооста дългите участъци с ограничение 90)?? НО м/у тях мога да карам със 130!! И на детелината на Перник/Драгичево има знак за начало на магистрала - без в другата посока да има знак за край на магистралата на това място Smile
Та, какви са вашите размисли по този въпрос? Smile)) Дали можем да привлечем някой от "органите на реда" да хвърли малко светлина по въпроса? Че ние дето сме само с по 1 "више" май няма да можем да го решим Smile
Поводът рабира се е присъствието на доста "органи на реда" на въпросната "магистрала", следящи за превишена скорост - предполагам, че ако ме спрат, ще ми предложат много интересно тълкувание Smile))))

П.С. И малко "помощна литеретура" по върпоса: http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=783533
Ходих преди 4 дни по този маршрут и май преди детелината на Перник си има знак за край на магистралата.Освен това този знак "автомобилен път" си е "от време оно" (даже май още нямах книжка,преди 3-4 год.) и ограничението е 90 през целия път,докато не довършат магистралата. Smile
А аз мисля, че този знак "автомобилен път" означава, че ограниченията са като на магистрала, демек 130??
Виж какво намерих за теб от един форум,че не намирам закона за движ по пътищата:
"Автомобилен път" се водят обозначени със знак Д7 извънградски пътища и ограничението е 90 за категория "B", но в същото време важат правилата на магистрален път!!! Всъщност това са автомагистрали, на които обаче не са спазени всички изисквания, за да могат да бъдат обозначени като такива и скоростта да е ограничена до 130.

Не знам до колко е вярно,защото и по северна България има такива знаци (мисля Враца Мездра,но не съм сигурен).
Wink
mudancho Wrote:... не намирам закона

Ето го и него :lol:

[attachment=23660]
Martin Petrovich Wrote:Ето го и него :lol:

[ATTACHMENT NOT FOUND]

Този закон е от 2003-та!
Тук намерих по нов: http://lex.bg/laws/ldoc/2134649345, в "Раздел XIII. Автомагистрала. Автомобилен път" пише:
Чл. 60. Разпоредбите на чл. 55, 57, 58 и 59 се прилагат и за движението по автомобилните пътища, обозначени като такива със съответния пътен знак.
Но в Чл. 21. фигурира само понятието "магистрала" Smile От което не става ясно, автомобилният път магистрала ли е или не? Smile
Аз явно съм го теглил като съм учил навремето закона. И сега го намерих на диска си и реших да го копна. Smile
В Сърбия има много такива пътища. Автомобилният път, като класиране, е между междуградски и магистрала. Ограничението там е 80/90 за извън града, 100 по автомобилен и 120 на магистрала.
Това, което съм видял западно от Калотина е, че автомобилният път се различава от магистралата, по това, че няма аварийна лента по цялата си дължина, а само уширения през няколко километра. В нашия случай "Струма", на места е обозначена като автомобилен път, понеже, доколкото чух, за определени участъци няма "Акт 16", превдвид неоправена документация, свързана с отчуждаването на парцели, по протежението на пътя. Smile
В никакъв случай не карайте с повече от 110 за да си нямате ядове с "органите на реда" :roll: :!:
И все пак не става ясно (поне за мен) за България, какви са ограниченията за "автомобилен път" - като за магистрала или като за извънградско Smile
А то е ясно, че като ме спрат куките, няма да си говорим за Акт 16, а по-скоро за параграф 22 Smile))))))
Темата е малко стара,но аз ще се включа Smile До колкото си спомням към Плевен имаше табела означаваща автомобилен път .Там ограничението е 90км/ч ,аз като ходих на листовки пред 2010 ,до колкото си спомням точно толкова е ограничението по закон !
Все пак ще погледна закона за 2012 Smile

В този сайт има интересни неща --->>> <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.rta.government.bg/testovevodachi/MABT/tema9.htm">http://www.rta.government.bg/testovevod ... /tema9.htm</a><!-- m -->