Волво Клуб - България

Full Version: Моята първа кола, Volvo S40 '97
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2
Здравейте,
Това е моят първи пост във форума, така че първо ще се представя. Казвам се Станислав Пац (фамилията е полска), на 28 години, роден във Враца, но от 10 години живея в София. Завършил съм компютърни системи в ТУ и работя като програмист. Това лято, малко на по-стари години взех шофьорска книжка. Никога не съм бил особен ентусиаст по темата, но понеже се ожених, а сега чакам дете, кола определено ще е нужна.
Като практичен избор първоначално се насочих към Опел, разглеждах разни Астри около 2005-2006 година, но така и не се реших да взема. А и честно казано ми се струваха малко теснички. И в този момент дойде предложение от баща ми, да ми купи той кола. Той като дългогодишен собственик на Volvo 360 от 1987, което още е в добро състояние, логично се беше спрял отново на марката. Този път Volvo S40 '98, 1.8 бензин, 115 коня. Отидох във Враца да видя колата и наистина ми хареса. Много по-удобно се чувствах вътре, а и визуално Volvo-то си го бива, нищо че е доста по-старо от астрите. Макар и неопитен шофьор седнах и покарах малко - голям кеф. До момента съм карал само 360-ката, Audi 80 на шофьорския курс и Chevrolet Spark 2008, който е на жена ми. Волвото определено ги превъзхожда като возия. И така решихме се и го взехме. При покупката се оказа, че всъщност първата му регистрация е декември 1997, та малко ни бяха метнали с 1 година, но това едва ли е от съществено значение.
Тези дни баща ми, който има повечко свободно време се занимава с обслужването на колата. Сменил е ангренажен ремък, масло, филтри. Изникна един проблем, че клаксонът не работи, но вече намерих тема по въпроса тук и се надявам проблемът да се окаже аналогичен и бързо отстранен.
Сега е време да сложим и едни добри зимни гуми. Не знам с кой акъл вместо да видим какво пише на гумите, с които е в момента колата, попитахме за размера човека от автокъщата при покупката на колата, той ни каза, а ние си записахме 205/55 R16. Съответно днес баща ми е напазарувал настаро, но в добро състояние едни Vredstein oт съответния размер. Чак след като ги купил видял, че всъщност в момента колата е с гуми 205/50 R16. Последва ровене из нета, но никъде не намерих информация дали по-високите нови гуми са ОК. По каталог моделът Volvo oт тези години е с 185/65 R15. Като алтернатива на доста места е споменато 205/50 R16, но не и по-висока от тази гума за R16.
Ако още не сте спредли четенето на този доста дълъг пост... Искам да попитам, според вас, дали размер 205/55 R16 е подходящ за тази кола, доколко е вероятно да опре в калника? Благодаря предварително!
Добре дошъл !
Здравей колега!
Поздрави за добрия избор на кола.
Гуми с размер 205/55/16 не стават. Ще опират. Аз съм с 205/50/16 и виждам ,че това е най- големия възможен размер с 16 цолова джанта. На 55 вече ще опира в долната уширена част на амортисьора. Зимните ми са 195/60/15 и пак това е граничния размер за 15 цолова джанта. Някои колеги слагат 195/65/15 и казват че нямат проблем, но аз не бих рискувал. Гумите са на 3-4 мм от опиране в амортисьора. А и при завой със сигурност ще опрат в купето както 205/55/16, така и 195/65/15
Здравей колега,

безаварийно да си я карате...
Сложете и антифриз и зимна течност за чистачки!
За гумите - аз си сложих 175/65/15, на железни джанти 15ки. Колкото по-тесни - толков по-добре за зимата.
205/55/16 ще опират най-вероятно. Поне на мен ми опират такива. За вериги - дума не може да става с тях.
Честито колега!
Със здраве да я караш.Относно годината на колата не са те излъгали. Провери по ВИН-номера и ще разбереш. Моята е първа регистрация декември 96г. а по ВИН е97г.
Честито и от мен!
Благодаря за отговорите!
Явно ще търсим други гуми. Аз принципно бях малко против купуването на стари гуми, та сигурно ще взема нови. Прпоръчайте нещо за 16 цола джанта, до към 150 лв.
Честито и от мен . Много безаварийни километри ти пожелавам. В момента съм със 195/65/15 . В амортисьора не опират, но при пълно навиване на волана опират съвсем леко в подкалника на едно място, но абсолютно поносимо . Разбира се за вериги и дума да не става. Купих ги поради супер изгодната цена на която ги намерих, но не бих повторил пак с този размер точно заради това ,че не мога да кача вериги при нужда.
Здрасти Рас, кръстника ми е от Враца Big Grin
Честита придобивка. Сега S40 после S60 и най-накрая S80, трябва да има градивност :lol:

Най вероятно не сте си взели, а и е нямало към колата някакъв Оwners Manual. Пробвай да издърпаш отнякъде, има го, но ме мързи да го търся сега. Там ще си пише всичко. Друго огледай колата за стикери, обикновено на вратичката за резервоара има залепен стикер и там може да пише какви да са гумите освен с какво налягане да бъдат, другото виж покрай шофьорската врата за стикери. Предполагам че баща ти вече го е направил, но аз да кажа Big Grin
Поздрави

Quote:от BFal » Пет Ное 02, 2012 8:21 am Сложете и антифриз и зимна течност за чистачки!
Точно Wink
Няколко снимки на колата. Днес реших да ползвам слънчевото време и да я нащракам Smile

[Image: P1050709.JPG]

[Image: P1050724.JPG]

[Image: P1050713.JPG]

[Image: P1050717.JPG]
Pages: 1 2