Волво Клуб - България

Full Version: Стържене отпред.
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2
Здравейте колеги,

Като подкарах волвото днес и ми се появи едно странно стържене отпред, сякаш от триеща се ламарина.
Повече го има при движение напред, а когато карам назад , или го няма, или се появява рядко.Направи ми впечатление, че сякаш няма връзка с натискането на спирачките.След като покарам малко изчезва, но се появява чат-пат при завой вляво.Вечерта пак така стана, но по-бързо изчезна.
Отдавна ми беше направило впечатление, че при пълен ляв или десен завой се появява едно едва доловимо пристъргване при движение напред, но сега го има в началото дори и при движение напред, при това доста отчетливо!

Някакви идеи, какво може да е и какво да гледам?...Накладки, дискове, ламарината, която е от вътрешната страна на дисковете, рейка или друго?
Съмнявам се да е лагер, още повече, че не свири, а си е стържене - сякаш от камъче, попаднало някъде.

Благодаря предварително на отзовалите се.
Може би накладка от блокирал спирачен цилиндьр или по-лошият вариант-счупен лагер!Има още варианти но е хубаво да вдигнеш колата на повдигач в сервиз и да пробваш всяко колело по отделно!Може да го направиш и на място с крик!
Здравей колега, наскоро бях пуснал подобна тема, за подобен проблем, само че отзад.. Ето я и нея:
<!-- l --><a class="postlink-local" href="http://www.volvoclub-bg.com/forum/viewtopic.php?f=8&t=24808">viewtopic.php?f=8&t=24808</a><!-- l -->
Според мен е или от накладка или от диск... А при завой и при мен се чува такова, само че при мен мисля,че е от гумите ми..Може и при теб да е така, с какви гуми си?
Гумите колега са 205/55/16 - точно каквито са препоръчани от производителя.Джантите са 16-ки.

Не би ли трябвало, ако е от накладките, това стържене да се усилва при спиране?При мен определено не е така!
При спиране няма да се усилва, а ще спира защото накладката се притиска към диска и спира да опира с ръбче или каквото е там. Стърженето от накладки най се чува в завой. Аз имах такова стържене от тенекията зад накладките, беше се изкривила и опираше в диска при завой. Не знам при V50 дали има такава тенекия.
joro74 Wrote:При спиране няма да се усилва, а ще спира защото накладката се притиска към диска и спира да опира с ръбче или каквото е там. Стърженето от накладки най се чува в завой. Аз имах такова стържене от тенекията зад накладките, беше се изкривила и опираше в диска при завой. Не знам при V50 дали има такава тенекия.

Колега,зависи от проблема... Ако накладките не са му сменяни в допълнение с ръба от износения спирачен диск, същият този ръб започва да опира в основата на наклката и започва стърженето при натискане на спирачка.При мен беше така до скоро, смених накладките изпилих леко ръба и проблема изчезна.
Поздрави.
Ev-V50 Wrote:Гумите колега са 205/55/16 - точно каквито са препоръчани от производителя.Джантите са 16-ки.

Не би ли трябвало, ако е от накладките, това стържене да се усилва при спиране?При мен определено не е така!

Точно така колега... По принцип, ако накладките са "разхлабени" в самият апарат (скобата не ги стяга както трябва) и тогава ТРАКАТ, и то само при неравности,но тогава тракането изчезва ако натиснеш спирачката...При теб явно не е рпоблема там..

Провери да не е от накой лагер колега .. Успех и дано излекуваш скоро хубавеца! :!:
Хм, значи вдигнах го на крик днес от всяка страна отпред и като въртях колелата, стържене не се чуваше.Свалих гумите за всеки случай и прегледах дисковете - гладки са като стъкло и никъде нямат ръб(поне от видимата им част).Това е добрата новина за мен.
Сряда ще ходя да сменят накладките отпред и майстора допълнително ще ги прегледа, но последния път каза, че дисковете са си екстра, а това беше в началото на Декември м.г.

Това, което си мисля, че най-вероятно е било причина за стърженето са ламарините от вътрешната страна на дисковете.Разместих ги и ги поизчуках от ръждата, след което направих няколко кръгчета в гаража и стърженето го нямаше, нито при завой, нито при движение напред или назад.Довечера имам излизане и ще го покарам по-дълго време, за да видя дали ще се чува нещо.
Предните 2 дни минах 2 пъти през една локва, пълна със сняг и лед, та си мисля дали по някакъв начин оттам да са се доизкривили тези ламарини :roll:

Благодаря отново на всички за оказаната помощ и съвети!Дано причината да е била в ламарините?!

пп: дисковете са на няма и 30 000 км.Лагерите също(сменяни са по едно и също време), та не ми се вярва да е от тях....по-точно не ми се иска да е тях.
Ev-V50 Wrote:Хм, значи вдигнах го на крик днес от всяка страна отпред и като въртях колелата, стържене не се чуваше.Свалих гумите за всеки случай и прегледах дисковете - гладки са като стъкло и никъде нямат ръб(поне от видимата им част).Това е добрата новина за мен.
Сряда ще ходя да сменят накладките отпред и майстора допълнително ще ги прегледа, но последния път каза, че дисковете са си екстра, а това беше в началото на Декември м.г.

Това, което си мисля, че най-вероятно е било причина за стърженето са ламарините от вътрешната страна на дисковете.Разместих ги и ги поизчуках от ръждата, след което направих няколко кръгчета в гаража и стърженето го нямаше, нито при завой, нито при движение напред или назад.Довечера имам излизане и ще го покарам по-дълго време, за да видя дали ще се чува нещо.
Предните 2 дни минах 2 пъти през една локва, пълна със сняг и лед, та си мисля дали по някакъв начин оттам да са се доизкривили тези ламарини :roll:

Благодаря отново на всички за оказаната помощ и съвети!Дано причината да е била в ламарините?!

пп: дисковете са на няма и 30 000 км.Лагерите също(сменяни са по едно и също време), та не ми се вярва да е от тях....по-точно не ми се иска да е тях.

Здравей колега, добра новина че не се налага да сменяш дискове и накладки!Иначе много интересно, ако е от ламарината..Тя е една такава доста мекичка честно казано...Дано да е от нея и вече да намяш проблеми ! Успех и да споделиш дали е изчезнал симптома Wink
Ами снощи навъртях 30-на км и проблема беше изчезнал.Явно причината за стърженето е била ламарината зад спирачните дискове.
Pages: 1 2