Волво Клуб - България

Full Version: Размер гуми V40
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Здравейте,
изпаднаха ми едни лятни гуми 205/60/16 , въпросът ми е някой кара ли с такива и дали опират, че ми се струват големички.
В момента съм с 205/50/16 , колата е V40 1.9DCI 2002г.
Със сигурност ще опират при натоварена кола. Освен това отклонението в диаметъра ще е +31 мм, което е извън допустимите норми и ще доведе до грешни показания на скоростомера. Вариантът да избягаш от скъпите и рядко разпространени 205/50 R16 е 195/55 R16. При тях отклонението е в допустимите граници и няма проблем да се монтират на джанти 6,5J 16H2. Но и при тях няма гаранция дали ще опират - зависи от състоянието на окачването на колата.
При моето старо V40 - 1.9 Td / 97-ма НЕ опираха 205/60/15 !
Само напролет когато си сменях по предницата биалети или кормилни накрайници и преди да направя реглаж , ми се е случвало да постържат малко във вътрешните страни на подкалника при пълен ляв или десен завой...След правилния реглаж - не !
Отзад никога не е опирало дори и при натоварена кола .
От колеги съм чел мнения , че при тях не е станал размера , нито отпред нито отзад .
Моето мнение е , че е хубаво да ги пробваш преди да вземеш тези гуми .
Явно има разлика в окачванията през годините .Работата е на "кантар" я стане - я не ...
Дано съм ти помогнал , поне малко... Smile
Зависи от състоянието на окачването,но мисля,че натоварена ще опират.Ако си с Нивомат окачване може и да не опират.При мен 205/55/16 не опираха,но както каза колета - пробвай и тогава.
Вчера имах интересен разговор с един познат. И той преди 2 години се пробвал с 205/55 16 - само на предните гуми. Започнали периодично да опират и тъй като не искал да се раздели с хубавите гуми, махнал подкалниците. Гумите вече не опирали, но пък мизерията, която постоянно хвърляли директно върху калниците, довела до това, че калниците яко ръждясали. Та 205/55 16 са на кантар, а с 205/60 16 според мен дори не трябва да се експериментира.
Както казах - 195/55 R16 са най-близки по диаметър до нашите гуми. Освен това са много по-евтини. Е, на мен не ми се пробва дори и с тях, но ако някой има опит с такива гуми, ще е добре да сподели впечатления.
Аз избрах друго решение. Със сигурност ще заложа на размера, препоръчван от производителя - 205/50 16. За отзад ще си купя 2 всесезонни гуми, например тези: <!-- m --><a class="postlink" href="http://promogumi.bg/Tyre/8714692107153/Vredestein%20Quatrac%203%20205/50%20R16%2087V%20/">http://promogumi.bg/Tyre/8714692107153/ ... %2087V%20/</a><!-- m --> . С тях ще карам целогодишно. Oтпред, според сезона ще сменям зимни и летни. В нета има много интересни оферти за отлични летни гуми, втора употреба, както и за чисто нови зимни гуми, но с по-стар DOT. Вече се обзаведох с 2 бр. летни гуми (втора употреба) Hankook Ventus Prime 205/50, R16, 91W, общо за 160 лв. На място ми ги монтираха на джантитe и ги балансираха, като това беше включено в цената. Гумите са ДОТ 2010 г., грайферът е между 6-7 мм, нямат жаби и лепенки, не са криви, не са нацепени. Е, не са нови, но са приемливи. Притеснявах се, че индексите 91W могат да означават, че гумите ще са по-шумни или ще возят по-твърдо, но нищо подобно - безшумна и мека возия! А вчера си купих и 2 бр. чисто нови зимни гуми (но с DOT 3108) Fulda Kristall Supremo 205/50 R16 87H - общо за 250 лв.
Здравей колега Smile Аз преди месец и нещо мн се чудех какви гуми да си купя и с какъв размер. Нека колегите ме поправят ако греша, но S/V 40-ките след 2001 г. могат спокойно да се карат с 205/55/16, Но както всички споменаха окачването има значение. Аз карам старата V 40-ka и мн съжалявам, че не мога да сложа 205/55/16 предимно заради разликата в цените на 205/50 и 205/55. Сега търкалям Nokian Line 195/55/16 87V и изобщо не съжалявам. Наистина се поохарчих за 4 нови гуми, но си заслужава. Според мен разликата като цяло между двата размера 205/50 и 195/55 не е толкова голяма и осезаема. Исках да си купя 205/50 защото колата изглежда една идея по-добре с тях, но заради едната визия трябваше да се набутам с доста и заложих на по-разумния избор и изобщо не съжалявам. Гумите са мн яки. Мое мнение и впечатление. А ти можеш да си отвориш един калкулатор за гуми и сам да разбереш с какъв размер да караш. Мисля, че 205/ 60 / 16 не е твоя Smile
Предни 195/55/16 и задни 205/55/16 - не опрат никъде, нито при пълен завой нито при натоварена кола.
аз карам със 205/55/16 и отпред когато въртя пълен ляв или десен ми опират, дори съм забелязъл че са ми опирали и във гнездато на прожината,а за отзад няма никакви ядове но ако питаш мен слагай еднакви отпред и отзад