Волво Клуб - България

Full Version: Volvo V70II 2001 oт 16" на 17"
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Здравейте колеги,
От 3 години карам V70II 2001г. D5 и винаги съм го карал с оригиналните 16" джанти на гуми 205/55/16 (прикачам снимка за да видите точния модел на 16-ката).
[attachment=39736]
От известно време се каня да си взема за лятото 17" джанти и случайно попаднах на една обява в интернет за едни 17-ки със следните характеристики (прикачам снимка на джантите):
17", 5х108, 7J, ET49, централен отвор 65, BORBET уж оригинални за XC90 (имат щампа VOLVO oтзад).
[attachment=39734]
Та въпросът ми е понеже никога не съм се интересувал колко J са оригиналните джанти, какъв е централния отвор и какво им е ЕТ-то, дали ще има проблем с новите джанти (опиране в калника или в спирачния апарат) като мисля да търся гуми 215/45/17 или 225/45/17 (според калкулаторите за гуми това са най-подходящите размери според старите гуми).

P.S. Джантите ги купих вече Smile, но колата ми е в сервиз заради градушката, а и гуми нямам, така че няма как да проверя нищо, затова се интересувам...
Моите и зимните и летните 225 45 17 са ми на джанти с размери като твоите.
Зимните може би поради по-големия грайфер при пълен завой драскат отвътре, но с летните нямам проблем.
225/45/17 е твоя размер. Не би трябвало да имаш проблеми с тях. Само се приготви за здраво друсане, крупна сума за гуми и особено внимание към дупките....
Колега от 2 или 3 години лятото карам с 17 джанти. И аз съм с v70. Лично на мен ми харесва повече возията на колата с 17ка от колкото с 16ката. Тази година си купих и нови гуми. 225/45/17 като цена можеш да намериш и под 1000лв за 4 броя на известна марка
Включвам се в тази тема, надявам се да не е проблем. При мен ситуацията е обратната. Искам от оригинални 17" да мина на оригинални 16". И аз попаднах на обява, но искам да пасват идеално без никакви допълнителни железа или пластмаси. В размерите на джантите има разни означения, които не разбирам. Ако може някой да разясни какво определя ЕТ (offset) на джантите. И ако примерно едните са с ЕТ 49, а другите 43 дали е възможна замяната.

Сещам се за едни джанти, които тук във форума първо се продаваха от един, а после от друг колега. Не ми се иска и аз да попадна в такава една ситуация. Big Grin
ЕТ ( офсет ) при джантите е разстоянието от повърхността с която джантата ляга на главината до средата на нейната ширина.

[attachment=39851]
При Волво S60, V70 и S80 се монтират два вида 16" джанти :
- 5х108 / 6,5"/16"/ЕТ 43 65,1
- 5х108/ 7"/16" /ЕТ 49 65,1
Където 5х108 са броя на дупките и разстоянието между тях, следва ширина, диаметър, ЕТ и централен отвор.
Ако си направим труда да извадим от половин ширина съответното ЕТ става ясно, че и двата чифта джанти, ще седят на едно и също отстояние една от друга.
Можеш да сложиш и двата модела.
Тук по-скоро водещо е размера на гумата.
Гума с ширина 215 и нагоре е по-добре да се слага на широката джанта.( 7"/16"/ЕТ49)
Тук можеш да видиш видовете джанти и размерите им:
http://www.volvoforums.org.uk/showthread.php?t=191727
Благодаря колеги за отговорите, със сигурност вече търся 225/45/17.

Разрових се в този английски форум, който колегата пусна с всички модели джанти за S60/S80/V70.
Съвсем сличайно прочетох, че само и единствено XC90 e с централен отвор 67.1 мм. И понеже джантите, които купих са от XC90, реших да измеря и се оказаха 67.1 мм. Колегата, който ми ги продаде си призна, че не ги е мерил и по инерция е написал в обявата 65 мм, не му се сърдя, защото ми се струва свестен, джантите са хубави и най-вероятно не го е направил нарочно.

Успокоих се, защото видях в сайта на Ем Комплект 33 че имат втулки от 67 мм към 65 мм, така че би трябвало да се реши този проблем, въпреки че не ми се занимаваше с втулки, но какво да се прави....
dido0o Wrote:Благодаря колеги за отговорите, със сигурност вече търся 225/45/17.

Разрових се в този английски форум, който колегата пусна с всички модели джанти за S60/S80/V70.
Съвсем сличайно прочетох, че само и единствено XC90 e с централен отвор 67.1 мм. И понеже джантите, които купих са от XC90, реших да измеря и се оказаха 67.1 мм. Колегата, който ми ги продаде си призна, че не ги е мерил и по инерция е написал в обявата 65 мм, не му се сърдя, защото ми се струва свестен, джантите са хубави и най-вероятно не го е направил нарочно.

Успокоих се, защото видях в сайта на Ем Комплект 33 че имат втулки от 67 мм към 65 мм, така че би трябвало да се реши този проблем, въпреки че не ми се занимаваше с втулки, но какво да се прави....
Е, това е по-добрият вариант - да сложиш втулки. Не се притеснявай, няма нищо страшно. Може би 1/2 от колите в София карат джанти с втулки :lol:
По-кофти е обратното - да купиш джанти за ХС90 от V70 :mrgreen: