Волво Клуб - България

Full Version: Почистване на ЕГР + подмяна на вихрови клапички
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2
Момчета и момичета, ако колата Ви е на повече от 180 000км, има вихрови клапи и ЕГР - тази операция е задължителна:
- подменят се вихровите клапи защото през колектора до тях достига всякаква мърсотия, те се затлачват и колата престава да върви, пуши и харчи много повече гориво;
- ЕГР-а смесва масло от радиатора на кулера и сажди от изгорелите газове.
Сами можете да се сетите каква неповторима комбинация се получава от сажди + горещо масло, което се носи нагоре из колекторите. Киснал съм колектора в нафта по препоръката на колегата Кангалов, преди да го накисна съм го мил с пароструйка (не помогна хич).
Диагнозата на колата:
- изскачаше лостчето за управление на клапите - това ме доведе на мисълтта, че нещо затруднява мърдането на клапите и реших, че е по-добре да не тормозя механизма за управлението им;
- колата увеличи разхода на гориво с 1,5 л/100км - с други думи - плащате ремонта докато карате;
Лечение:
1. Сваляме внимателно късата тръба между ЕГР и колектора.
2. Много внимателно със специален ключ за развиване на тръбички №15 (какъвто е показан на картинката) развиваме много внимателно тръбичките към дюзите за високо налягане.
3. Затапваме всеки отвор (аз го направих с хартиено тиксо)
4. Надписваме дюзите с номера за всеки цилиндър и облепяме и тях.
5. Сваляме гредата над мотора
6. Развиваме пластмасовото капаче под нея (4 гайки)
7. Демонтираме колектора
8. Демонтираме тръбата от ЕГР клапата до кулера
9. Накисваме в нафта колектора + пластмасовата тръбичка, стояща между колектора и ЕГР-а
10. МНОГО ВНИМАТЕЛНО ПОЧИСТВАМЕ ЛЕГЛАТА НА ДЮЗИТЕ (аз забравих да направя това и се ошашках, благодарение на Кангалов се справих)
11. Монтираме новите клапи + нова гарнитура
12. Задъжително сменете дифтунгите на дюзите.
Събирайте всичко по обратния ред.
Сега не мога да настъпя газта на колата, загрява супер бързо и ръмжи много готино.
Успех
УжасТ Sad А по-лесен начин вероятно не съществува.
На моята ЕГР-а е чистен преди 16 000 километра и сериозно се мисля да се лиша от него.
А си махнал ЕГР ра,а те е пребил инжнера ( с писалката де)....Те тея ЕГР ри не ги слагат на килограм,за да изкарат повечко пари от Теб или друго мислещи....Почиствай и не бутай.А за зацапването,събирай доказателства и стачка пред Лук Оил и други конкурентни вериги в БГ.
Кангалов, не забравяй, живеем в страната на остъклените тераси, където си честитим баня и баба /Марта/. :lol:
Kangalov Wrote:А си махнал ЕГР ра,а те е пребил инжнера ( с писалката де)....Те тея ЕГР ри не ги слагат на килограм,за да изкарат повечко пари от Теб или друго мислещи....Почиствай и не бутай.А за зацапването,събирай доказателства и стачка пред Лук Оил и други конкурентни вериги в БГ.
Странно, но преди 10-на дни с гориво от Хърватска и Италия колата ми не пушлявеше изобщо, помислих, че ми е запушен кюнеца отзад. За щастие при първото зареждане от Петрол в България пропуши, та се успокоих. Това в кръга на шегата, като гледам колегата какви рога и копита е изчистил, си мисля напролет и аз да повторя същата процедура.
Моята и така ни пуши /гадни изрязвания не правя/, но съм на принципа - когато си в Рим, прави като римляните.
Преди профилактиката колата ми загряваше мега бавно, мислех, че термостата ми е заминал. Сега за моя най-голяма изненада колата вдига температура за минути и това е заради изгорелите газове от ЕГР клапана, който не ми е функционирал въобще. Колегата tortomanin може да махне ЕГР-а, но не мисля, че това е добра идея. Трябва да добавя, че този нагар се е получил за период от 8 г. и 188к км, което хич не е малко.
Следващата ми профилактика е геометрията на турбината. Там май пак на Кангалов ще се звъни Wink))))
Пу дей***, как събуждате дълбоко заспалите мухи аз главата ми значи ... Не сте хора, шЪ знайте!
yuckuJackD Wrote:Пу дей***, как събуждате дълбоко заспалите мухи аз главата ми значи ... Не сте хора, шЪ знайте!
И други глави се палят... Аман бе! :lol:
Spurs Wrote:
yuckuJackD Wrote:Пу дей***, как събуждате дълбоко заспалите мухи аз главата ми значи ... Не сте хора, шЪ знайте!
И други глави се палят... Аман бе! :lol:
Мда.......
Big Grin
Pages: 1 2