Волво Клуб - България

Full Version: Volvo V50 2.0D 5W30 или 5W40?
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Здравейте,
Малко банална тема може би, но за първото обслужване се чудя кой вариянт да избера. 5W30 се препоръчва от Волво, но 5W40 покрива температурните изисквания на нашия климат... Въпросът ми е вие кое масло предпочитате? Мисля да ползвам Кастрол, както препоръчва производителя, но кой точно "модел"?
Каквото препоръчва производителя, т.е. Волво.
Едва ли някой разбира повече от шведския/френския инженери...
А и работната температура на двигателя/маслото е около 95 градуса, и на Северния полюс, и на Екватора...
Spurs Wrote:Каквото препоръчва производителя, т.е. Волво.
Едва ли някой разбира повече от шведския/френския инженери...
А и работната температура на двигателя/маслото е около 95 градуса, и на Северния полюс, и на Екватора...

Абсолютно съгласен.
Имах предвид тази диаграма, която я има и в ръководството.
Аз съм за 5w40 понеже покрива показателите за нашите температури.
Здравей колега,
Аз използвам, каквото е препоръчано от производителя, вече 60000 км и всичко е ок.
Ако колата е с DPF, производителят казва, 0W30 или 5W30, пълна синтетика.
Ако е без DPF , освен горните може и 5W40.
На мен също "разни специалисти" ми казваха да сложа 5w40, защото климата това, климата онова и т.н., та това ме накара да прочета доста литература. Навсякъде за коли с DPF/FAP, визирам конкретно двигателите на Пежо/Ситроен, казват W30, отпред дали ще е 0 или 5, зависи дали си по- на север или по- на юг е Европа и маслото задължително трябва да покрива C2 стандарт. Моето предложение за масло е Motul 5w30 Xclean 8100 FE, вече излезна и по-новата серия Motul 5w30 Xclean 8100 ЕFE, официалният вносител е Равда ООД и Проспийд, с един и същ собственик са. Маслото от Франция достига директно при тях без никакви междинни спирки и търговци, имам познат, който работи там и затова съм сигурен. Ако избереш Kастрол, трябва да е от серията Edge 5w30 i да покрива ACEA C2 стандарт.
Ако си без DPF, това масло покрива и B5 стандарта, така че пак ще свърши работа, просто тогава не е задължително да покрива стандарт C2.
Ако колата ти е тази от подписа, виждам в Аутодата-та, дават препоръчително 5w30 полусинтетика, отговоряща на B1 спецификация.
XC90-ката е с DPF, и спецификацията която ползвам от години (а и винаги е слагана от закупуването на автомобила) е 0W30 А5/В5.
Това е препоръката на Волво и я спазвам стриктно.
Маслото винаги е Castrol Professional FCT 0W30 A5/B5. Не го пипа за 10 хил.км.