Волво Клуб - България

Full Version: Проблем С 945 турбо бензин
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Здравейте. Когато мотора работи на празен ход, се получава едно леко клатене(нестабилна работа). Интересното, е че това не го прави постояно. Моля дайте съвет и мнения по въпроса. Предварително ви благодаря.
Ако само на тихи обороти се случва може стъпковия мотор да е позацапан.
Или от някъде да имаш лека утечка на въздух.
ipdown Wrote:Ако само на тихи обороти се случва може стъпковия мотор да е позацапан.
Или от някъде да имаш лека утечка на въздух.


Изчистих машинката за празен ход, но проблема остава. От къде евентоално да търся утечка на въздух?
Утечките може да са отвсякъде и особено ако са малки се търсят трудно.
Един вариант е да напомпиш леко (с компресор, помпа) целия тракт след изхода на турбото, и после да се ослушваш и да си помагаш с вода и веро.

Провери основните неща за да ги елиминираш като причини - кабели, свещи, дистрибуторна капачка,
чист дросел и ТПС.

Появявали ли са ти се грешки от компютъра? Износена ламбда сонда или замърсен дебитомер също могат да предизвикат нестабилен празен ход. Дебитомера е самопочистващ се, но пак може да се зацапа. Самопочистването му става всеки път когато изгасиш мотора, компютъра подава сигнал към дебитомера и схемата му вътре загрява нишката до ~900 градуса за една секунда за да изгори всички полепнали мръсотии. Обаче понякога не всичко изгаря.
С него много внимателно ако решиш да го чистиш - работния му елемент е много тънка платинена нишка.
Може да го почистиш с някакъв спрей на спиртна основа. Без да докосваш нишката с нищо.
Ламбдата може да провериш с волтметър на добре загрял мотор - трябва да видиш постоянно променящо се напрежение между 0 и 1 волт. Най-вероятно тя ти работи, просто може да е станала "по-мудна".
Като остареят така става.

Други предположения:
Може да имаш някъде недобра електрическа връзка от/към датчик или стъпков мотор. Това е отврат да се открие.
Зацапан инжектор/инжектори или повреден регулатор на налягане за горивото.
Тогава обаче вероятно ще имаш проблеми не само на тихи обороти.
Благодаря за отзивчивостта и съветите. Явно с проблема ми трябва да се занимава разбиращ човек, аз не съм спец. И все пак ще пробвам някои от твоите съвети. Компютарът не показва грешки.