The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Как се приготвя вино

#11
Абе да се намеся и аз, въпреки че НИЩО не разбирам от правене на вино ... Big Grin
Съседа ми по маза вече цяла седмица ми взема здравенцето с миризма на джибри - мибри и прочее матр'иал...
Направи ми впечатление обаче, че едната вечер съседа сложи в бурето с изцедено вино некви дрождове .... :?
Не знам каква е причината, ама ми обясни че така му бил препоръчал виден винар от Варна 8)
Или може би беше дегустатор ... :twisted:
През 2020 се очаква да свърши света!!! Ако искаш да оцелееш -  ела в България!!! Тук сме с 30 г. назад !!!

#12
Какво сътворих аз.
Взех от борсата в Дружба 150кг каберне на 60ст уж със захарност 26. Изхвърлих около 2/3, може о малко повече от чепките. Оказа се че бидона 150кг се напълни на 2/3, което не може да е толкова малко само от чепките, а са ме ударили яко в кантара. Захарността дойде наистина на 26 по един български захаромер ( на него пише светлина ). Отидох пак на борсата на другия ден и си купих още 26кг памид пак на 60ст. и някакво бяло афъска за ядене. Сипах и памида без чепки и около 4-5 кила от бялото дето остана след пробиране на по-хубавото за ядене. Източих 4 кофи и ги сипах отгоре да се поразмеси материала и пак премерих захарността но не беше мръднала пак на 26 си е. А сипах и някакъв препарат за сулфитиране дето взех от една аграрна аптека. Така бидона се напълни до 30см под ръба. Температурата в мазето е 21гр/ц . Вчера вечерта имаше няколко по-големи балона отгоре ама не бълбукаше и ако и днес не бълбука ще ходя да си купя дрожди от същата аптека.

Та така с правенето на вино или по-точно с началото му. Каквото били било. сега ще чакаме.
VOLVO S40 1998 100kW (140к.с.) 5 MANUAL 183Nm минало
VOLVO S60 D5 2006 136kW (185к.с.) 6 MANUAL 400Nm минало
VOLVO XC60 2013 158kW (215к.с.) 6 AUTOMATIC 440Nm настояще
VOLVO бъдещето е неизвестно...

#13
Това за захарност 26 само от грозде ми е трудно да си го представя ама що не. Поразбърквай материала да не засъхва отгоре като се поразмирише на спирт пък дано всичко да е добре.

#14
Ако наистина захарноста е 26 и ври слабо --слагай дрожди да засилиш ферментацията .И когато захарноста падне на 7 ---точи и слагай в другия съд--за тиха ферментация !Все пак ,пробвай и с друг захаромер !

#15
miro343 Wrote:Ако наистина захарноста е 26 и ври слабо --слагай дрожди да засилиш ферментацията .И когато захарноста падне на 7 ---точи и слагай в другия съд--за тиха ферментация !Все пак ,пробвай и с друг захаромер !

пробвах и с един друг руски някакъв и показа 22 - доста голяма разлика. комшията каза , че и той има руски и български , като мойте - явно в аптеките около нас такива се продават, и че и неговите са също с 4 градуса разлика. Карай. Купих дрожди и дивечера ще ги сложа , а и ще ливна няколко литра вода да сваля градуса ,алко да не земе детето да се види в чудо с толкова много гроздов сироп....
VOLVO S40 1998 100kW (140к.с.) 5 MANUAL 183Nm минало
VOLVO S60 D5 2006 136kW (185к.с.) 6 MANUAL 400Nm минало
VOLVO XC60 2013 158kW (215к.с.) 6 AUTOMATIC 440Nm настояще
VOLVO бъдещето е неизвестно...

#16
Я пробвай и по бабешката със сурово яйце-трябва да потъне и само петно колкото 5ст от старите да остане отгоре. Бих повярвал повече на руския захаромер, щото у дома имам 3-4 български и няма два да показват еднакво..

#17
Колега до къде стигна ферментацията? Smile
Ще пием ли вино или до магазина ще тичаме?
Значи ако източил ширата в отделен съд трябва температурата и да е по висока от 21-22 градуса..
Същото се отнася и за това ако е смесена със джибрите, само че там трябва джибрите да са отдолу, затиснати с тежести...иначе изплуват и не протича ферментация.
Само незнам защо си разредил хубавата шира с добра захарност с вода...
Ако си все още навит да се занимаваш с вина ще ти сканирам книжката на баща ми да прочетеш Smile
Айде лека от мен Smile и Успех с вината Smile
[Image: ab268624.gif]
[Image: ab262939.gif]
ВНИМАНИЕ!!!От много секс се ослепява!!!!!

#18
Снощи и аз заредих бидона с уж 200 кила мерло и каберне, ма пуста му захарност над 25, уреда не я хваща.
Хората пишат, че я свалят с разреждане и вече после при захарност 23 пускат дрождите за ускоряване на ферментацията, тъй като при 25, а да не говорим за 26 им било тегаво да си живуркат.
Довечера ако не е тръгнало да ферментира, мисля да му туря и аз някой друга кофа хладка вода, пък ще видим.

#19
И аз да споделя нещо за винцето, по-точно за сулфитирането. Правя го веднага след мачкането на гроздето. Ако се забавя и един ден ферментацията вече е почнала и при сулфитиране я прекъсвам, затова веднага след мачкане !!! Обикновено ползвам серниста киселина. Тя има свойството да унищожава дивите дрожди и да щади питомните ( тия дето хапват захари и произвеждат повече алкохол от дивите) Сашо, чета, че те притеснява забавянето на началото на ферментацията. Мисля, че няма нужда от притеснение, просто при сулфитиране това е нормално. Имал съм случаи когато започва да ври чак на петия ден. Ако не искаш да губиш време си купи дражди и ги добави SmileSmile
Още десетина дена и го започвам Big Grin Big Grin Big Grin
460 B18U
... Хора, обединявайте се! Вижте: нулата е нищо, но две нули вече значат нещо...
[Image: 16283]

#20
Да се похваля и аз-сока от бъз е готов и е много добър. Виното също е готово- и бъзовото и нормалното от грозде, и всичко е много добро на вкус. Сега бързам да ставам, че имам една работа с една каничка и едни суджуци... Big Grin Big Grin Big Grin



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)