The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Смяна на масло на автоматична кутия???

#11
Здравейте.Карам Волво С80 2.0Т 1999 година автоматик 4-степенен.Знам че трябва да проверя маслото при запален двигател но има ли значение колко време трябва да работи двигателя за да проверя цвета и нивото как са.Също така ако има нужда от доливане мога ли да долея от щеката където се проверява защото не видях никъде място за наливане на масло на кутията.Предполагам че декстрон 3 е маслото,ако бъркам поправете ме
Reply

#12
Проверява се на 80 градуса, ориентировъчно около 30 минути каране лятото. Зимата по-добре не проверявай, рядко температурата се вдига над 60 градуса и има голяма вероятност да я препълниш. Пълни се през щеката за проверка на нивото.
------------------------------------------
Volvo V40 1997, 2.0
Reply

#13
Бях чел че трябва да е на MAX на HOT при топъл двигател ,значи ако го проверя сега в студа може да се окаже че е по малко по щеката така ли щом няма температура
Reply

#14
Температурата на двигателя няма значение. Аз залепвам температурен датчик на мултицет за дъното на кутията при проверка. Мисля, че S80 е с друга кутия, това е графика за AW5042. Ако имаш книжка на колата там я има.


Attached Files Thumbnail(s)
       
------------------------------------------
Volvo V40 1997, 2.0
Reply

#15
Здравейте колеги,
Bakoto е питал въпрос за решението на който трябва едва ли не цял курс на обучение. Кефициента на разширение на маслото в случая е голям и е не-линейна величина. Принципа към който на практика се придържам е с грешка +- 100мл. Joro74 много правилно се е насочил да мери температурата, но не трябва да се мери температурата на корпуса, а на маслото. Вкарай сондата през пробката да е с непосредствен контакт с маслото. Температурата на двигателя има значение до толкова до колкото охладителя на кутията се намира във радиатора за охлаждането му.
Ето как аз меря нивото. Правя го при студена кола. Трябва да на равна повърхност колата. Запалва се и се изчаква 1-2мин и се разхожда ръчката P-R-N-D-L-3 (нещо такова беше), като се задържа за по 5 секунди на всяко място. После пак на обратно 3-L-D-N-R-P и пак по 5 секунди се задържа. В позиция P после се мери нивото. Малото няма да се загряло с повече от 10 градуса над околната температура, даже 5 градуса. Както се вижда от диаграмата за разширение дадена от Жоро74 промяната в обема е пренебрежимо малка. Дотук добре, обаче температурата на кутията не е 40 а има температура близка до околната. Значи ще интерполираме, на око естествено. Нека мислено продължим линията на разширение на маслото надолу като се придържаме към една температура 20 градуса. Всеки да си го направи за себе си, но по принцип трябва да се получи че при температура на маслото от около 20 градуса за да бъде около максималното ниво трябва да е с една чертичка под Min. Нещо такова. При 15 градуса трябва едвам да докосва пръцата за мерене на нивото.

Когато се сменя маслото и двете трябва да са с една температура за да имат еднакъв обем. Затова смяната на масло се прави при студен двгател или по-точно студена кутия.
Това е. Другото е практика Smile
I am not suffering from panic attacks, I enjoy them.
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)