The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Какво масло да използвам

#61
che4ef Wrote:Малко развитие на тема масло.
Приятелката на единия колега си била купила S60, чисто ново 2007г двигател 2,5Т. Година 2014 - колата гори по литър масло на 1000км градско. Маслото се е сменяло на всеки 5000км. Самата кола е била на 75 000км. Какво масло е слагано не знам, но е каквото дилъра налее. Обслужвана само в там. Те им казват че литър масло консумаця е нормално на 1000км. За съжаление няма нормален човек на света който да приеме това за нормално. Отскоро не кара Волво. Нещо Японско е. Това е положението. Жалко че Волво така се отнасят към клиентите си - не се грижат за тях, затова някой друг ще се погрижи.

Другото е че са били при дилъра с който аз контактувам, а са свестни момчета там. Лично аз съм изненадан. Колата е била вече извън гаранция, като е имала и други проблеми - тампон на двигателя и вратичката на резервоара не се е отваряла с копчето отвътре. Общо взето много странно е всичко.
Имам друг колега който работи за едни от контракторите и той кара същото S60 - 2007. Казва че е много хубава колата и няма никакви проблеми. С друг дилър е обаче. Хм....

Това отношение е нехарактерно за Волво! Тук ще ти направят св..ка само и само да останеш доволен и да върнеш пак. Да вземете да си ги възпитате малко дилърите в Канада! Smile
Volvo For life!
Reply

#62
JMI Wrote:
che4ef Wrote:..........

Това отношение е нехарактерно за Волво! Тук ще ти направят св..ка само и само да останеш доволен и да върнеш пак. Да вземете да си ги възпитате малко дилърите в Канада! Smile

Много говориш - нищо не казваш и продължаваш да спамиш!
Предупреждавам те съвсем официално!
През 2020 се очаква да свърши света!!! Ако искаш да оцелееш -  ела в България!!! Тук сме с 30 г. назад !!!
Reply

#63
npackoBko Wrote:
JMI Wrote:
che4ef Wrote:..........

Това отношение е нехарактерно за Волво! Тук ще ти направят св..ка само и само да останеш доволен и да върнеш пак. Да вземете да си ги възпитате малко дилърите в Канада! Smile

Много говориш - нищо не казваш и продължаваш да спамиш!
Предупреждавам те съвсем официално!


Отговарям на колегата! А ти можеш да се върнеш да прочетеш назад дали много говоря и нищо не казвам!

Поздрави
Volvo For life!
Reply

#64
Здравейте колеги, забелязвам че пак темата е " еволюирала " Big Grin Та не ми стана ясно 10/50 и 10/60 доколко са препоръчителни за 2.0Т . От няколко месеца брат ми ми надува главата да си карам колата с масла с такъв вискозитет, но все още не съм се решил на този ход. Попрочетох как стоят нещата с маслата и какво означават всички букви и цифри - демек спецификациите и още се чудя, тъй като имам да мина още малко със старото масло. Относно разхода на турбо-бензинеца ....... ми честно казано не знам кой автомобилопроизводител е успял да го избегне. Да не говорим пък и за коли на над 200 хилки(че и повече), дето са си покарани доста и не се знае каква е била поддръжката. В началото като си купих моята и аз бях малко учуден от разхода на масло, но се оказа, че съм в границите на разумното. 1.5 - 2 литра на 15000 км с лек теч мисля, че е добре. Като се има предвид, че започнах да доливам след като бях навъртял около 8000 км вече с това масло (Кастрол). Сега съм с " уж много доброто " Статойл (което е пълна пикня за цената си). Изхождам от факта, че Кастрол-а със сигурност не е истински и започна да го гори около 8000 км след като го бях налял ( редовно проверявам маслото ), а сега със Статойл-а след 6000 - 6500 км се налагаше доливане. Та ще съм много благодарен някой, който има опит и поглед в/у нещата да сподели Smile Поздрави
Reply

#65
cc20t Wrote:Здравейте колеги, забелязвам че пак темата е " еволюирала " Big Grin Та не ми стана ясно 10/50 и 10/60 доколко са препоръчителни за 2.0Т . От няколко месеца брат ми ми надува главата да си карам колата с масла с такъв вискозитет, но все още не съм се решил на този ход. Попрочетох как стоят нещата с маслата и какво означават всички букви и цифри - демек спецификациите и още се чудя, тъй като имам да мина още малко със старото масло. Относно разхода на турбо-бензинеца ....... ми честно казано не знам кой автомобилопроизводител е успял да го избегне. Да не говорим пък и за коли на над 200 хилки(че и повече), дето са си покарани доста и не се знае каква е била поддръжката. В началото като си купих моята и аз бях малко учуден от разхода на масло, но се оказа, че съм в границите на разумното. 1.5 - 2 литра на 15000 км с лек теч мисля, че е добре. Като се има предвид, че започнах да доливам след като бях навъртял около 8000 км вече с това масло (Кастрол). Сега съм с " уж много доброто " Статойл (което е пълна пикня за цената си). Изхождам от факта, че Кастрол-а със сигурност не е истински и започна да го гори около 8000 км след като го бях налял ( редовно проверявам маслото ), а сега със Статойл-а след 6000 - 6500 км се налагаше доливане. Та ще съм много благодарен някой, който има опит и поглед в/у нещата да сподели Smile Поздрави

Става и с 10/60 да караш ,но ако изкарваш колата по пистите, иначе просто си даваш парите за излишно скъпо масло и ефекта е същия! Wink
Volvo For life!
Reply

#66
JMI Wrote:
cc20t Wrote:Здравейте колеги, забелязвам че пак темата е " еволюирала " Big Grin Та не ми стана ясно 10/50 и 10/60 доколко са препоръчителни за 2.0Т . От няколко месеца брат ми ми надува главата да си карам колата с масла с такъв вискозитет, но все още не съм се решил на този ход. Попрочетох как стоят нещата с маслата и какво означават всички букви и цифри - демек спецификациите и още се чудя, тъй като имам да мина още малко със старото масло. Относно разхода на турбо-бензинеца ....... ми честно казано не знам кой автомобилопроизводител е успял да го избегне. Да не говорим пък и за коли на над 200 хилки(че и повече), дето са си покарани доста и не се знае каква е била поддръжката. В началото като си купих моята и аз бях малко учуден от разхода на масло, но се оказа, че съм в границите на разумното. 1.5 - 2 литра на 15000 км с лек теч мисля, че е добре. Като се има предвид, че започнах да доливам след като бях навъртял около 8000 км вече с това масло (Кастрол). Сега съм с " уж много доброто " Статойл (което е пълна пикня за цената си). Изхождам от факта, че Кастрол-а със сигурност не е истински и започна да го гори около 8000 км след като го бях налял ( редовно проверявам маслото ), а сега със Статойл-а след 6000 - 6500 км се налагаше доливане. Та ще съм много благодарен някой, който има опит и поглед в/у нещата да сподели Smile Поздрави

Става и с 10/60 да караш ,но ако изкарваш колата по пистите, иначе просто си даваш парите за излишно скъпо масло и ефекта е същия! Wink
Така е!
Абсолютно съм съгласен с колегата JMI.
Аз карам моята с 10/60. Е, доста зор и давам, защото много му се кефя на кораба как вири муцуна (въпреки че я изкарвам много рядко)...но определено не докарвам натоварването на маслото, за което е произведено.
И все пак избирам 10/60. Най-вече заради начина на работа на мотора. Кеф ми е да го слушам просто с това масло. А и не го хапва така сладко, както 5/40.
(ex) 2013 - 2017/ Volvo XC70, D5, 2007
(ex) 2016 - 2018/ Audi A4 1.8T Quattro, 1999
2011 - present/ Volvo S80, 2.0T, 1999
2017 - present/ Audi A8 4.2 Quattro, 2005
2017 - present/ Mini One, 2017
2020 - present/ Volvo V70 AWD, D5, 2005
Reply

#67
Здравейте Колеги,
Попаднах на полезна, според мен, информация относно избора на масло за ДВГ, която ще споделя с Вас.
Тази тема е нескончаема, но информация, която е добре подбрана и достъпно поднесена би могла да спести часове четене.
Преценете сами:
Как правилно да изберем моторно масло?

Навременната смяна на маслото е един от най-важните фактори, определящи състоянието на вашия двигател. Когато е налице рядка смяна на маслото, това е причина за бързо износване на двигателя! Съвременните двигатели са силно натоварени, което неизменно води до промяна на свойствата на маслото. Стареенето на маслото е резултат от химически промени и се дължи на високите температури на работа на двигателя, попадане на гориво и вода в маслото, смесване на маслото с отработили газове, сажди, серни съединения и др.

ВСИЧКИ ПРЕДПИСАНИЯ ЗА СМАЗВАНЕТО НА ЕДИН ДВИГАТЕЛ ОТНОСНО ВИДА НА МАСЛОТО И ПЕРИОДИЧНОСТТА НА СМЯНАТА МУ СЕ ОПРЕДЕЛЯТ ОТ ПРОИЗВОДИТЕЛЯ НА ДВИГАТЕЛЯ, А ЕДИН ПРОИЗВОДИТЕЛ НА МАСЛО МОЖЕ ДА БЪДЕ САМО ЕДИН ДОБЪР СЪВЕТНИК.
ПРОИЗВОДИТЕЛЯТ НАЙ-ЧЕСТО ПОСОЧВА ТЕХНИЧЕСКИТЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА КОИТО ТРЯБВА ДА ОТГОВАРЯ МАСЛОТО И ЕКСПЛОАТАЦИОННИЯТ МУ СРОК. НАЙ-ЧЕСТО ТЕЗИ ДАННИ СА ПОСОЧЕНИ В РЪКОВОДСТВОТО ЗА ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ВАШИЯ АВТОМОБИЛ ИЛИ СЕРВИЗНАТА ЛИТЕРАТУРА ЗА СЪОТВЕТНАТА МАРКА АВТОМОБИЛ.
ГОЛЕМИТЕ АВТОМОБИЛНИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ ИМАТ СОБСТВЕНИ СПЕЦИФИКАЦИИ, НА КОИТО ТРЯБВА ДА ОТГОВАРЯТ МАСЛАТА.
ЩЕ СЕ ОПИТАМЕ В КРАТКА ФОРМА ДА ПРЕДСТАВИМ ПО-ВАЖНИТЕ ДЕТАЙЛИ ОТНОСНО ТЕХНИЧЕСКИТЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА МАСЛАТА.

Маслата биват от минерален и синтетичен произход. Минералните масла се получават при преработка на нефта. Синтетичните масла се получават при използването на съвсем нов подход – базовото минерално масло се заменя с масло от синтетичен произход. Техния процес на синтез е изцяло контролиран и по този начин се получава контролирано качество и чистота на съставките на маслото. Третия вид масла са полусинтетичните – смес межу синтетичните и минерални масла. Осигуряват добър компромис между цена и качество.
Основните предимства на синтетичното масло пред минералното са:

намалено износване в резултат на по-здрав маслен филм
по-добри вискозитетни характеристики, облегчен старт при ниски температури
по-бавно стареене на маслото
по-добри показатели при високи температури на работа на двигателя
почти липсва нагарообразуване
по-добри екологични показатели

СЪЩЕСТВУВАТ РАЗЛИЧНИ МЕЖДУНАРОДНИ КЛАСИФИКАЦИИ НА МОТОРНИТЕ МАСЛА, ЗА ДА СЕ ОРИЕНТИРАТЕ ПО-ЛЕСНО С ТЯХ , ЩЕ СЕ ОПИТАМЕ ДА ОПИШЕМ КАКВО ОЗНАЧАВАТ ПО-ВАЖНИТЕ:

Едно от основните свойства на моторното масло е неговия вискозитет и промяната му при различни температури. Това е мярка за съпротивлението между молекулите на дадена течност. Водата изтича бързо - значи има малък вискозитет, а маслото изтича бавно т.е. вискозитетът му е голям.

Най-популярна сред класификациите на маслата по вискозитет е SAE. Последният и вариант е SAE J-300. Според нея маслата се делят на единадесет вискозитетни класа. Те се делят на три групи – зимни, летни и всесезонни масла.

Първите шест класа са с малък вискозитет и са годни за експлоатация при ниски температури, затова се наричат зимни масла. Обозначават се по следния начин: 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W

Останалите пет класа се означават с числата 20, 30, 40, 50, 60 и са предназначени за работа при високи температури, затова се наричат „летни” масла.

По този начин маслата се разделят според сезоните на годината, което налага смяната им и при смяна на сезона. За да се избегне това неудобство се произвеждат масла, чиито вискозитетно-температурни характеристики им позволяват те да се използват целогодишно. Тези масла се наричат всесезонни. Едно такова масло притежава едновременно характеристиките на едно зимно и едно лятно масло. Обозначава се по следния начин например: 0W-30, колкото по-малка е първата цифра, толкова по-течливо е маслото при ниски температури, а втората ни информира за течливостта при високите температури.

API – американските изисквания за качество, на които трябва да съответства едно масло. Класификация SM – за бензинови двигатели и CI-4 за дизелови двигатели на товарни МПС (леките МПС с дизелови двигатели все още нямат класификация по API).

ACEA ( от Association des Constructeurs Europeens d’Automobiles) – това е европейската класификация на моторните масла с по-високи критерии за качество.

От 2004 г. класификацията има следния вид:

Класификацията дели маслата на три класа

Масла клас А/В, който включва следните четири категории:
А1/B1 – Масла за бензинови и дизелови двигатели с особено нисък HTHS вискозитет от 2,6 до 3,5 mPa.s.. Не е подходящо за някои двигатели.
А3/В3 – масло за леки и лекотоварни автомобили с бензинови и дизелови двигатели. Масло с добри вискозитетни показатели и удължен срок на експлоатация.
А3/В4 – масло с добри вискозитетни показатели за двигатели на безин и дизел с директно впръскване на леки и лекотоварни автомобили.
А5/В5 – масло с добри вискозитетни показатели и удължен пробег с нисък HTHS вискозитет за бензинови и дизелови двигатели. Не е подходящо за някои двигатели.

Масла клас C – нов клас масла за дизелови автомобили с филтър за твърди частици и автомобили с TWC катализаторни уредби. Дели се на четири категории:
С1 – нискофрикционни масла с High-Temperature-High-Shear > 2,9 mPa.s, масла за дизелови двигатели с DPF филтър; съдържание на сулфатна пепел<0.5%.Отговарят на изискванията на Ford.
С2 – като С1, но съдържанието на сулфатна пепел<0.8%. Отговарят на изискванията на Peugeot – Citroen.
С3 – масла за дизелови двигатели с DPF филтър; съдържание на сулфатна пепел<0.8%. High-Temperature-High-Shear > 3,5 mPa.s. Отговарят на изискванията на повечето европейски производители – BMW, VW, Renault, Daimler Chrysler и др.
С4 - масла за дизелови двигатели с DPF филтър; съдържание на сулфатна пепел<0.5%. С High-Temperature-High-Shear > 3,5 mPa.s
Масла клас Е – масла за товарни автомобили, строителна техника и автобуси. Включва следните четири категории:
Е2 – отговаря на MВ 228.1
Е4 – Масла за тежки режими на работа и удължен пробег. За двигатели без DPF. Базира се на MB228.5. Отговарят на Euro 1, 2, 3, и 4 изискванията за допустими вредни емисии.
Е6 – отговарят на Euro 1,2,3, и 4. За двигатели с уредби за намаляване на вредните емисии. За работа с горива с ниско съдържание на сяра max 50 ppm. Low Saps масла. Отговарят на МВ 228.51 и MAN 3477.
Е7 – масла за тежки експлоатационни условия с удължен пробег. За двигатели с SCR и без DPF.

ОСВЕН ПОСОЧЕНИТЕ СПЕЦИФИКАЦИИ НЯКОИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ ИМАТ СОБСТВЕНИ, ЕТО КАКВО ОЗНАЧАВАТ ТЕЗИ НА МЕРЦЕДЕС, БМВ И ФОЛКСВАГЕН:

СПЕЦИФИКАЦИЯ НА Mercedes – Benz

В така наречената синя книга са изложени “предписания по използване на материали”, където са описани двигателните и трансмисионните масла и смазките. Одобрените масла са включени в списъците и отговарят на следните спецификации:

MB 228.1 - Универсално масло за двигатели дизел с натоварени условия на работа.
MB 228.3 – масла SHPD за натоварени дизелови двигатели с удължен пробег до 45000, за двигатели със свръхпълнене.
MB 228.5 - UHPD (Ultra-High-Performance-Diesel) моторни масла за тежко натоварени дизелови двигатели със свръхпълнене и директно впръскване. Удължени интервали на смяна на маслото в лекия клас до 45 000 km, в тежкия клас до 160 000 km. Отговарят на Euro 1 I Euro 2. Отговарят на АСЕА Е6 и Е7.
MB 228.51 - UHPD-моторни масла, съобразно MB 228.5 с особени изисквания за DPF филтър, удо влетворяват Euro 4 двигатели. О тговарят на АСЕА Е6.
MB 229.1 - масла за леки автомобили (двигатели бензин и дизел). По-завишени изисквания от ACEA A2-96/A3-96 и B2-96/B3-96.
MB 229.3 - изисквания като MB229.1 с удължен интервал за пробег – 30000 km.
MB 229.31 - масла за леки автомобили с дизелов двигател и DPF филтър.
MB 229.5 - масла за леки автомобили с удължен интевал на смяна - 30000 km.
MB 229.51 - масла за дизелови двигатели на леки автомобили с DPF филтър и удължен интервал за смяна - 20 000 km.

BMW норми
BMW Special - масло за бензинови или дизелови двигатели преди 1998 година.
BMW Longlife-98 - за определени бензинови двигатели след 1998 година.
BMW Longlife-01 - за определени бензинови двигатели след 09.2001 г.
BMW Longlife-01 FE - за някои бензинови двигатели след 2001 година.
BMW Longlife-04 - за някои двигатели след 2004 година.

VW НОРМИ
VW 500.00 - моторни масла за двигатели бензин и дизел без свръхпълнене.
VW 501.01 - Общоприети масла с нормална течливост за бензинови двигатели и дизелови двигатели без свръхпълнене.
VW 502.00 - моторни масла за съвременни бензинови двигатели, подложени на тежки експлоатационни условия. Съответства на API SJ.
VW 503.00 - масла за леки автомобили с бензинови двигатели с удължен междусменен интервал (30.000km, 2г.), Longlife масла. За VW двигатели след 5.1999г. Икономия на гориво.
VW 503.01 – за дизелови двигатели със свръхпълнене
VW 504.00 - нова норма за бензинови двигатели Euro 04 с нормали и удължени междусменни интервали. SAE 5W30.
VW 505.00 - Всесезонно моторно масло за дизелови двигатели с и без свръхпълнене. Съответства на API SF.
VW 505.01 - масло създадено за дизелови двигатели с технология попма-дюза; SAE 5W40
VW 506.00 - за дизелови двигатели със свръхпълнене удължени междусменни интервали(50.000km, 2г., HTHS 2.9mPas). Съответства на АСЕА В4.
VW 506.01 Масла за дизелови двигатели помпа-дюза с удължени междусменни интервали.
VW 507.00 - Нова VW-норма за дизелови двигатели DPF филтри, въведена през 2005 г, SAE 5W30.
666 - The number of the Beast.
[Image: ab279758.gif]
Reply

#68
След изчитане на цялата тема,неможах да стигна до ясен извод какво масло трябва да налея на моя двигател(В5204ТS).
Някъде прочетох че за този двигател се препоръчва масло с тези показатели (А1/B1 – Масла за бензинови и дизелови двигатели с особено нисък HTHS вискозитет от 2,6 до 3,5 mPa.s.. Не е подходящо за някои двигатели-от поста на колегата по-горе)
Ама си мисля че едва ли ще се отрази зле на самия двигател ако му сложа масло с (А5/В5 – масло с добри вискозитетни показатели и удължен пробег с нисък HTHS вискозитет за бензинови и дизелови двигатели. Не е подходящо за някои двигатели.)
Или греша??
Спрял съм се на това масло <!-- m --><a class="postlink" href="http://avto-masla.eu/total-quartz-ineo-ecs-5w30-5-litra.html">http://avto-masla.eu/total-quartz-ineo- ... litra.html</a><!-- m -->.
Но приемам и други предложения.
[Image: ab284934.gif]
Reply

#69
Щом и с толкова четене не става Confusedhock: ......слагай 5W40 на CASTROL EDGE...... Wink
Човек цял живот се учи . . .


[Image: ab250839.gif]
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)