Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Много завишен разход след смяна на гуми и джанти ?
Question 
Здравейте ,

Става въпрос за S40 2008 г. 2.0d 

До сега го карах с 16 ки зимни и летни с размер 205/55/16
Преди седмица сложих 17 ки летни и гуми 205/50/17
Гумите са чисто нови , клас за разход на гориво C , което е по добре от зимните ми .
След тази смяна моментния разход по бордови компютър скочи значително буквално с 2-4 литра над предишното ( средния също се увеличи) и ми се струва , че стрелката за гориво също спада по бързо.
Не съм я засякъл пълно празно на колонка все още , но определено ми се струва , че има разлика.
Въпросът ми е нормално ли е  такава фрапираща разлика и на какво може да се дъжли ? Дали бордовия компютър се обърква поради смяната на размера  или наистина разхода е скочил значитлено ..

Благодаря
Цитирай
Thanks given by:
Колега, разликата в диаметрите на двете гуми е под 1%, което значи че не би трябвало новата гума да лъже борда с разход от 20% нагоре за които ти разправяш.

Също така, комбинацията гума+джанта като тегло ще е с около 10% в полза на по-малкият размер 16" и от там ще имаш по-висок разход и по-бавно ускорение при 17", но пак разликата не мисля че ще е повече от 2-3% - ето ти видео с Октавия и точно твоите размери въпреки, че метода му на засичане на времената е меко казано аборигенски - https://www.youtube.com/watch?v=Jj2XKvCi0N0

В твоя случай плюс щеше да е, ако имаше история за реалният разход на колата ти в различни ситуации и сега много лесно можеше да хванеш дали има голямо отклонение със 17" комбинация. Друг е въпроса че от едно засичане нищо не можеш да хванеш и истината е да имаш достатъчно данни за статистиката - нагледно може да видиш нещата от подписа ми Wink
бай Вълчо си харчи, но като за "малка ГАЗ-ка" не е толкова страшно, а и ти пълни душата на MAX ...до тук толкова - цък >> [Изображение: 942505.png]
V8 is the Soundtrack of my Life !!!
Цитирай
Thanks given by:
Здравей колега, благодаря.

Да , стори ми се една идея по тромава колата , въпреки че е с remap. Също така ми направи впечетлене , че джантите са широки 7,5 J и доста по тежки от 16 ките , отделно гумите също са по тежки. Ами аз колата всеки път я засичам пълно празно на колонка и разхода и го знам перфектно защото карам един и същи път винаги кажи речи. Бордовия комп веднага след слагането започна да показва ненормален разход , не знам дали не е съвпадение но буквално за няколко дена средния разход го дигна с 600 мл до тук и моментния показва много над нормалното по пътя , по който карам. Единственото което ми идва на ум е , че джантите са и доста по тежки и може би заради широчината им и това , че са изнесени навън оказва някакво съпротивление с въздуха при движение.
Цитирай
Thanks given by:
Фабричните 17" джанти са с широчина 7 и офсет 50 или 52.5. При 7.5 гумата ще е "по-разчекната", съответно с по-малък диаметър, но не мисля, че чак такава промяна в разхода е възможна.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Volvo XC90 D5 (D5244T18) R-Design, АСК, дизел, 2012 г.
-------------
Volvo S80 2.5T (B5254T6) Momentum, АСК, бензин, 2009 г.
Volvo S60 2.4  (B5244S4) Sport, РСК, бензин, 2008 г.
Volvo S60 2.4  (B5244S2) Move, РСК, бензин, 2006 г.
Цитирай
Thanks given by:
Аз карам по същата схема но V50 . Зимни на 205/55/16 и летни 205/50/17, но от това разлика нямам . По документи я дават по този начин. Нещо я натискаш повечко а и климатроник вдига малко , иначе нямам обяснение... В семейството имаме още едно V50 , но и там нещата са същите.
Цитирай
Thanks given by:
Не знам , върнах се на 16 ките и нещата се оправиха , така и не можах да разбера какво се случва.

Джантите ги взех от фокус , не са оригинални на волво а афтърмаркет , и бяха по изнесени малко навън. Мисля че причината беше в разликата в ЕТ то.
Цитирай
Thanks given by:

Отваряне на:

Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)