The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Няколко въпроса за волво С60

#11
rdx1968 Wrote:Мерси за информацията колеги. Автоматик ми е мерака. За двигател си мисля за D5. Не, че е толкова важно ама и това да питам, чисто информативно - този двигател принципно подлежи ли на чип тунинг? Някой правил ли е такъв и има ли реална полза? Ако се направи - скъсява ли се живота примерно на скоростната кутия или друго - пак опираме на въпроса има ли смисъл?

Преди месец слязох от S40 и се качих на V70.
Може би най-съществения минус й е маневреността - голяма кола си е :!:
Бях решил да правя т.н. "еко чип тунинг" при който мощността и върт. момент се вдигат мн. малко (от 163 на 185 к.с. и от 340 на 380 н.м.) Хората, които се занимават с това обаче бяха категорични, че така нито ще се усети осезаемо повече мощ, нито пък ще падне разхода .... Това ставало като се чипоса до край ... над 200 коня идвало, но пък не давали гаранция след колко км. ще сменям скоростите или поне съединителя :roll:
И понеже демпферния маховик при мен си причуква неритмично и мн. дразнещо, напомняйки ми да спестявам едни 1000 лв. за смяна, реших че ще е по разумно тая смяна все пак да я отложа максимално във времето!
The Easy Driver
MOSKVICH 426 combi - 1968 - ex
SEAT TOLEDO/1.6 m.i - 1993 - ex
VOLVO S40/1.8 i - 1996 - ex
VOLVO V70 D5 - 2003 - ex
VOLVO S80 V8 - 2006 - now
Reply

#12
Ако си взимаш автоматик,тогава недей да чипваш.

А ако чипнеш най много да смениш съединител след 50-60000 км,което си е добре за кефа дет ще получиш Smile
И си направи чипа на дино стенд,не им вервай на приказките на търговците колко ти бил прираста уж ... Smile
Reply

#13
Да отговоря и аз на въпросите на Съфорумеца .

1. В градски условия колата съвсем малко недозавива,защото трябва да и се свикне с радиуса на завой.Лично ,дори в тесни Софийски улички не съм имал особенни проблеми
За сметка на това при извън градско каране и познаване геометрията на колата,се постигат невероятни резултати.
А на писта с много сложни завои,стои още по добре,но натоварването на предните гуми е жестоко .
В тази връзка не си прави експерименти със подмяна на ограничители и полуоски ( Аз лично не съм ги подменял).

2. При моята кола,печката се управлява от датчик за външна температура и температурата на ДВГ (S60/D5 - 2006 ).При температури под 0 градуса започва да работи и ДВГ дори при -15 градуса,влиза в режим за около минута-две.

3.Относно Автоматиците,също не съм привърженик,защото съм любител на малко по спортното каране и със ръчката можеш да постигнеш това,което търсиш в динамиката.
При подмяна на маховик,съединител,помпа на съединителя,както и маслото на скоростната кутия + всички ремъци и ролки + водна помпа и охладителна течност,в МП заплатих 3250 лв с включен ДДС ( труд и материали,ама имаше и некачествена работа при издаването.
По данни при други колеги,за пълен ремонт на кутията + подмяна на горепосочените детайли,цената е около 4000 лв.

4. Д5 мотора след 2004 година (особенно фабричния 185 коня) е невероятно еластичен и икономичен във всички режими на каране.Подлежи на умерен,но чувствителен тунинг ,без да са необходими корекции в скоростната кутия(съединител и маховик).Това се доказа на състезанията по издръжливост,в които станахме Шампиони.

За други въпроси относно Д5,оставам на разположение.
Нека говорят,а ние ще правим каквото трябва и каквото е редно.
Шампион за сезон 2011-2012 с Volvo S60 D5- Шампионат по издръжливост на пилоти и автомибили
Шампион към БФАС 2014 с Volvo 480 ES - Шампионат по издръжливост на пилоти и автомобили
Reply

#14
Забравих да посоча,че при качествен тунинг на този мотор се постига до 265 коня.оят лично съм го ограничил на 235 и 520 нютон метра на колелета.В състезателен режим на Писта Калояново,максималният ни разжод бе 11,7 на сто.В нормален режим от Варна до София,два-три дни каране във София и обратно до Варна ,разхода е 5,5-6,2 литра на 100.

Така че,внимавайте къде и как чипвате,защото не на всякъде нещата се получават както трябва .. Wink
Едни го докарват от реклама,други от приказка,а трети на практика.
За моята кола ,чипването ми излезе 500 лева,но бе повече от доволно направено и доказано по пистите.

И като за последно.Подръжката на една S60 D5 не е никак скъпа,ако се прави на време и ако не се правят компромиси с ефтини масла и консумативи.Моята вече е на почти 200 000 км ,не пипа масло от смяна до смяна,независимо от режимите на каране...
Нека говорят,а ние ще правим каквото трябва и каквото е редно.
Шампион за сезон 2011-2012 с Volvo S60 D5- Шампионат по издръжливост на пилоти и автомибили
Шампион към БФАС 2014 с Volvo 480 ES - Шампионат по издръжливост на пилоти и автомобили
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)