The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
V40-смяна на осветлението под управлението на парното.

#31
Колега, Кокич,
сега като се загледах - твойта централна конзола е от следващото поколение Smile , точно като в сайта на ес40 концепции:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://s40concepts.net/forum/index.php?t=msg&th=14896&start=0&rid=2280&S=1faed812b585f1e7523708a94fc0d6bc" onclick="window.open(this.href);return false;">http://s40concepts.net/forum/index.php? ... a94fc0d6bc</a><!-- m -->
не е като нашите:
<!-- l --><a class="postlink-local" href="http://www.volvoclub-bg.com/forum/viewtopic.php?f=8&t=7246&st=0&sk=t&sd=a" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=8&t=7246&st=0&sk=t&sd=a</a><!-- l -->

между другото в софия на поп богомил има крушки за нашите коли по 60 ст. каквито цветове си поискате - сини, червени, зелени, бели, жълти, на 8 волта на 12 и на 24, аз си взех сини - съвсем "леко" по- тесни са от оригиналните, ще гледам довечера да сложа снимки за сравнение, но според мен е по-важно да са по-тесни..
S402.0T99 - на части
S402.0T01
Reply

#32
Не е точно по темата, но на някой може да му бъде от полза:
Едно време като се занимавах любителски с електроника, използвах това, че върху всеки диод има пад на напрежение 0.7V. Тоест, ако навържете последователно 20 светодиода, при напрежение 14 V може да се мине на теория и без резистори.
Едва ли някой ще тръгне да слага 20 светодиода на таблото, но е полезно при батерии от 1.5 V примерно.
Така съм си свалял и напрежението от акумулатора на 3V за да имам захранване за уокмена, някога когато сд-тата бяха скъпички. Само че не със светододи, а с обикновени изправителни, струваха жълти стотинки тогава.
Reply

#33
Huku Wrote:Не е точно по темата, но на някой може да му бъде от полза:
Едно време като се занимавах любителски с електроника, използвах това, че върху всеки диод има пад на напрежение 0.7V. Тоест, ако навържете последователно 20 светодиода, при напрежение 14 V може да се мине на теория и без резистори.
Едва ли някой ще тръгне да слага 20 светодиода на таблото, но е полезно при батерии от 1.5 V примерно.
Така съм си свалял и напрежението от акумулатора на 3V за да имам захранване за уокмена, някога когато сд-тата бяха скъпички. Само че не със светододи, а с обикновени изправителни, струваха жълти стотинки тогава.

Да ама не... :!:
Светодиодите нямат нищо общо с диодите. Не смесвайте двете понятия.
20 светодиода червени например(че на тях им е най малък пад-а - около 2v) ще ти трябват около 40v за да им докараш нормалния работен ток...
http://www.kingbright.com/manager/upload...9136715.4)
Това е описание на трицветен светодиод тест има напрежението на прехода и на трите светодиода. Виж параметър Forward Voltage. :wink:


Това за последователното свързване на диодите не е много практично, имайки в предвид че напрежението на прехода много зависи от тока протичащ през диода... :roll:
Reply

#34
Те тия 20 светодиода като се навържат последователно, първите ще "угасват" /*изгарят*/ много бързо. Съпротивленията се слагат, за да имат светодиодите по- дълъг живот.
Вече ако се връзват успоредно при 20 светодиода... там с падовете на напрежение може и да се получи, въпреки че аз съм твърдо "ЗА" съпротивленията.
S60 '02; 2.0T + ГИ Zavoli
Reply

#35
Umbrella Wrote:Те тия 20 светодиода като се навържат последователно, първите ще "угасват" /*изгарят*/ много бързо. Съпротивленията се слагат, за да имат светодиодите по- дълъг живот.

Няма такова нещо! Тока е един и той минава през всичките диоди едновременно! Единственото лошо е че при пускане на напрежение в края на веригата тока има една пикова стойност, която застрашаваживота на диодите.
Тъй като много се написа сега ще обобща: през масово разпространените диоди(независимо червени, зелени и прочие) максималния ток по каталог го дават Imax=25mA и Umax=3V. От закона на Ом лесно можем да сметнем и съпротивлението: R=U/I. Хубаво е обаче, когато се пресмятат стойностите на съпротивлението, да се взима Imax=20(може и 18). Също така когато ще се поставя в автомобил няма да взимаме напрежение 12V, а 14,4V.
При последователно свързване има няколко минуса: първо ако изгори един диод спира да работи цялата верига; при монтаж/запояването ако се обърне един пак няма да работи нищо.
При паралелно свързване има няколко варианта: първият е когато се слага съпротивление на всеки диод и то се пресмята по горе описания начин; вторият е когато се слага съпротивление само в началото на веригата, НО ... там нещата са по друг начин! Тъй като да речем свързваме 10 светодиода, през всеки един е необходимо да премине ток 20mA при 3V, за да свети оптимално. По закона на Кирхов за токовете в една възлова точка се оказва че тока който ще мине през входното съпротивление е сума от токовете през всичките светодиоди, т.е. 200mA=0.2A!!! Освен че ще сметнем съпротивлението по з-н на Ом трябва да се сметне и мощността на съпротивлението, защото буквално ще изгори! ---> P=U.I=I.I.R, [W]
На всякъде във формулите трябва да се смята в основните мерни единици, иначе ще сметнем нещо друго....
Надявам се да съм бил полезен! Успех! 8)
Reply

#36
работна обстановка
S402.0T99 - на части
S402.0T01
Reply

#37
Колега pachopacho точно това написах и аз, за да може светодиодите да светят оптимално (като качество и срок) няма как да се говори за последователно свързване, защото винаги първите ще светят най- силно а последните най- слабо независимо дали ще се слагат съпротивления или не. Светодиодите са консуматори и в последователна верига в началото (примерно) имаме 5 волта, ако един светодиод има съпротивление Х и използваме 10 светодиода накрая на веригата напрежението ще е 10*Х - 5 а това е неприложимо при дълги вериги.

А тук ще сложа една схема за да разбуня най- накрая тия духове около тия митични същества "светодиодите"
Това е схема изчислена за 20 бели светодиода, които ще се захранват от 12 волта.
Тук давам и параметрите, които трябва да се знаят:

Работно напрежение : 12 волта
Пад на напрежение на единица* : 4.5 волта (за 3мм бели светодиоди)
Ток за една единица** : 20мА
Брой единици* : 20
   
Резистора, който се използва е 180 Ома

* - светодиод - видове :
Стандартни червени - 1.7 волта
Супер ярки червени - 2.2 волта
Стандартни зелени - 2.2 волта
Висока наситеност сини - 4.5 волта
Висока наситеност бели - 4.5 волта
** - консумация в мА на светодиод
стандартните са 3 и 5мм като консумацията им варира между 20 и 30 мА
S60 '02; 2.0T + ГИ Zavoli
Reply

#38
Umbrella Wrote:Колега pachopacho точно това написах и аз, за да може светодиодите да светят оптимално (като качество и срок) няма как да се говори за последователно свързване, защото винаги първите ще светят най- силно а последните най- слабо независимо дали ще се слагат съпротивления или не. Светодиодите са консуматори и в последователна верига в началото (примерно) имаме 5 волта, ако един светодиод има съпротивление Х и използваме 10 светодиода накрая на веригата напрежението ще е 10*Х - 5 а това е неприложимо при дълги вериги.

Колега Umbrella, моля те недей да пишеш такива неща!!! Всичките ще светят еднакво слабо или еднакво силно!!! Тока е един и същ през товарите(в случая светодиодите), както и съпротивленията на елементите, съответно и пада на напрежение U=I.R!!!
Единствено може да се получи разминаване в светенето, от факта че няма абсолютно еднакви елементи(т.е. съпротивления) и ефекта е ще е един ще свети малко по-силно/слабо от останалите!
Пример: тези светодиоди за коледните елхи да не би да светят първите няколко силно, средните слабо, а последните едва едва(говорим без ефектите към тях) :oops:
Reply

#39
Umbrella Wrote:Колега pachopacho точно това написах и аз, за да може светодиодите да светят оптимално (като качество и срок) няма как да се говори за последователно свързване, защото винаги първите ще светят най- силно а последните най- слабо независимо дали ще се слагат съпротивления или не. Светодиодите са консуматори и в последователна верига в началото (примерно) имаме 5 волта, ако един светодиод има съпротивление Х и използваме 10 светодиода накрая на веригата напрежението ще е 10*Х - 5 а това е неприложимо при дълги вериги.


Ще ме извиняваш ама... :? Това са пълни глупости... :roll:
Единствения вариант да получиш такъв ефект е да свържеш последователно 20 различни светодиода, тоест различен ток различен добив и т.н... Но пак няма да изгори нищо ако си съобразил преходното напрежение на светодиодите и общото напрежение на захранващия източник.
И на светодиод не се мери съпротивление, защото това не е резистор ами полупроводников елемент с доста сложна структура... :wink:
Колегата го е описал по горе, че даже и формули как се смята е дал.
Reply

#40
Тъй като ми писва да пиша и да не вземат хората да научат малко закони, ще взема на срещата да дойда с 20 светодиода свързани последователно, да ги вържа на акумулатора и да видим дали "първите" ще светят силно, а "последните" слабо :oops: :oops: :oops:
Учителката едно време казваше "Който не знае закона на Ом-а, да си ходи дома!"
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
2 Guest(s)