The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Шум от турбината !!!

#11
По принцип и аз така знам, че ако започне да се чува турбината, означава, че скоро си отива.
Веднъж VOLVO, завинаги VOLVO ...
Сега: VOLVO V40 1.9D 115hp 2002г,.
предишна: VOLVO V40 1.9D 115hp 2003г.
предишна: VOLVO 440 Turbo 1989г.
Reply

#12
Интересното в случая е, че не гори масло, не се чува да стърже или каквото и да било друго - просто се чува как работи ! Ако има колеги от Плевен и знаят читаво място, където да правят някакъв вид диагностика нека пишат.
Reply

#13
Диагностика без демонтаж е нещо относително. Може да се съди по шума или по усещането за аксиален и радиален луфт, когато оста се пипа с пръсти. Нещо по-добро е профилактиката с демонтаж. Аз съм правил такава на предишната ми кола, но в Пловдив. Хората демонтираха турбината, разглобиха я, почистиха охлюва и промрнливата геометрия с мини песъкоструй, провериха баланса на турбината и целостта на перките. Сглобиха турбината и я въртяха на стенд. На него се проверява баланса и състоянието на маслените уплътнения. Ако всичко е ОК, си сигурен в турбината си. Ако са износени уплутнения или лагери, сменят се. Има ремонтни комплекти. Така, една средно износена турбина се възстановява до достатъчно добро състояние, без разбира се да достигне фабричното си качество като нова. Тази процедура е далеч по-евтина от смяна на турбината или от пораженията от "гръмнала" турбина.
Накрая, ако някой има съмнения в турбината си, нека бъде готов как да действа, ако внезапно двигателят се форсира сам, колата не може да се угаси и бълва адски пушеци, докато вдигателят блокира. Така става при дизелите, когато внезапно турбината почне да вкарва маслото от картера в горивните камери.
S40 2,0D 2008
Reply

#14
@cc20t - И мойта не пипаше маслото докато шума го имаше. Маслото почна да изчезва внезапно! Придружено бе със загуба на мощност. Общо взето 10км след като останових, че турбото умира, то съвсем умря!
Колегата gi.ivanov подробно е обяснил за ремонта и профилактиката на дадено турбо, но нека се има в предвид, че подбни интервенции понякога не си заслужавата, ако стойноста е близка до чисто ново турбо за съответният автомобил/агрегат.
Изход от неизбежното форсиране е принудително спиране на скорост (3-та, 4-та)
бивши:
V40 1.9D 115hp '03 - D4192T3
настоящ
Xc70 D5 185hp MY'06 - D5244T4
Reply

#15
gi.ivanov Wrote:Диагностика без демонтаж е нещо относително. Може да се съди по шума или по усещането за аксиален и радиален луфт, когато оста се пипа с пръсти. Нещо по-добро е профилактиката с демонтаж. Аз съм правил такава на предишната ми кола, но в Пловдив. Хората демонтираха турбината, разглобиха я, почистиха охлюва и промрнливата геометрия с мини песъкоструй, провериха баланса на турбината и целостта на перките. Сглобиха турбината и я въртяха на стенд. На него се проверява баланса и състоянието на маслените уплътнения. Ако всичко е ОК, си сигурен в турбината си. Ако са износени уплутнения или лагери, сменят се. Има ремонтни комплекти. Така, една средно износена турбина се възстановява до достатъчно добро състояние, без разбира се да достигне фабричното си качество като нова. Тази процедура е далеч по-евтина от смяна на турбината или от пораженията от "гръмнала" турбина.
Накрая, ако някой има съмнения в турбината си, нека бъде готов как да действа, ако внезапно двигателят се форсира сам, колата не може да се угаси и бълва адски пушеци, докато вдигателят блокира. Така става при дизелите, когато внезапно турбината почне да вкарва маслото от картера в горивните камери.
:roll: И можеш ли да споделиш как се действа при такъв случай,ако колата е с автоматични скорости?За такава с ръчни скорости знам,че натискаш спирачката както си е на скорост,за да изгасиш двигателя,но с АСК? Sad
Reply

#16
Точен въпрос! Чел съм обсъждания за това и в други форуми, но не си спомням има ли ясен отговор. Хора като мен, които никога не са имали "автоматик", наистина изпускат от внимание подобни особености Smile
S40 2,0D 2008
Reply

#17
gi.ivanov Wrote:Точен въпрос! Чел съм обсъждания за това и в други форуми, но не си спомням има ли ясен отговор. Хора като мен, които никога не са имали "автоматик", наистина изпускат от внимание подобни особености Smile
Между другото - виждал съм на Витиня/на магистралата/ как един Пасат изпуши много гадно,черно, и като отворихме капака двигателят буквално се беше пръснал! :mrgreen:
Reply

#18
И аз имам подобен проблем. От две седмици имам s40 2D 2006г. като я купих почти не се чуваше турбината и не бях сигурен дали работи а изведнъж от вчера започна да се чува силно и независимо от това дали колата е студена. До сега смених масло и всички филтри. Проверих по описаният начин за маншон но нищо не мога да разбера- прилагам снимка. Като я взех ми казаха, че трябва да налея течност за ДПФ-а която вчера купих и в понеделник ще я карам в мотопфое за смяна. Дали е възможно като понатисках колата да се е очистила и да е излязла от някакъв авариен режим?
Поздрави!


Attached Files Thumbnail(s)
       
Reply

#19
Здравей. Колата не е била в авариен режим. По принцип, всяка турбина се чува да свири, дори нова да е. Преценката на силата на този звук е субективна. Питай някой майстор, той как преценява силата на звука на твоята. Турбина, която си отива, вие почти като линейка. Ако можеш, провери дали турбината вкарва масло в кулера. Най-малко, откачи въздуховода и виж колко е омаслен. Нормално е да има леко омаслени стени. Ако има повече масло обаче, това е признак за изпускащи уплътнения на оста на турбината. Може да се предположи, че лагерите също са поизносени, което променя малко ъгъла, под който перките срещат въздуха, което предизвиква свиренето. Друга причина може да е неподвижна, или трудно подвижна променлива геометрия на турбината.
Имай предвид обаче, че единствения сигурен начин да провериш и съответно да подсигуриш турбината за сигурна работа е демонтаж и диагностика на стенд. Покарай колта няколко седмици, наблюдавай разхода на масло, събери 1-2 мнения от професионалисти за шума и тогава прецени как да постъпиш.
S40 2,0D 2008
Reply

#20
Много благодаря за отговора. Началникът на Мото Пфое в Плевен се вози и каза, че е добре. Надявам се да е така.
Поздрави!
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
2 Guest(s)