Волво Клуб - България

Full Version: Колко ни харчат Волвата
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
на "Колко би харчило бензин."
Отделно - всяка кола е различно, но след време ще си хванеш закономерност, какво показание на таблото на колко реално газ се равнява. И пак всичко ще е ориентировъчно - не се предоверявай на таблото.
Понеже двата компютъра(на инжекциона и на колата) работят паралелно,в зависимост от това на какво гориво караш показанията са за него.Теоретично на газ гори с около 10-тина % повече гориво, за това в предишния си пост посочвам разход на бензин с литър по-малко което не е съвсем точно, но долу-горе!Засичаш по компютър колко ти е разхода и също и по бутилка и усредняваш,ако искаш съвсем да си точен.Аз винаги зареждам догоре газ и си смятам за лична информация просто така.Иначе си карам колата без да се стискам че ще ми гори повече или по-малко. :lol:
ТцЪ, не позна.
Как "смята" разхода на таблото? Компа "знае" че за 1 милисекунда през един инжектор минава еди-колко-си гориво (неговият дебит). По принцип е константа, освен ако не запушена дюзата, но това е частен случай. Така, много добре... знае и какви команди дава на инжекторите... единственото което остана е да "сметне" колко гориво за колко километра е изпръскано през инжекторите.

Газовата си "взема" само импулса на инжектора на бензина, без да я интересува неговата продължителност и си управлява газовите инжектори според таблица, независеща от тази на бензина. Естествено при настройване на таблицата се вземат под внимание бензиновите таблици, но те се променят.
и така колата работи на газ и за 1-ви цилиндър за интервал от да речем 10 оборота впръскванията са били примерно така:
Бензин___81__82__82__82__83__83__80__80__81__81______ТОТАЛ:815 милисекунди
Газ_______83__84__84__84__84__84__80__81__82__83______ТОТАЛ:829 милисекунди

На таблото ще ти сметне че си пръскал БЕНЗИН в продължение на 815 мс, което умножено по дебита на дюзата излиза еди-колко-си, но ти реално си карал на газ и си пръскал ГАЗ в продължение на 829 мс, но дебита на газовата дюза е някакво друго константно число и отговорът на задачата е различен от този изписан на таблото. Има частни случаи когато се получават съвпадения между двете стойности, но обикновено се получава зависимост едното спрямо другото.
Второ. Някои палим колата и тропаме на място докато загрее и обърне на газ. Това работене на място компа на колата го изчислява към средния разход, а в този момент ти газ не използваш... Други пък палят и тръгват - докато загрее колата се движат на бензин - а сега де, съвсем се омота сметката Smile

Затова - колонката е най-правилния разходомер. Не че колонката мери вярно, но на съседната бензиностанция колонката ще мери също толкова "грешно". Пък и в крайна сметка основното, което те вълнува е не колко литра на 100 км гори а колко лева на 100км плащаш, нали Wink
yuckuJackD Wrote:ТцЪ, не позна.
Как "смята" разхода на таблото? Компа "знае" че за 1 милисекунда през един инжектор минава еди-колко-си гориво (неговият дебит). По принцип е константа, освен ако не запушена дюзата, но това е частен случай. Така, много добре... знае и какви команди дава на инжекторите... единственото което остана е да "сметне" колко гориво за колко километра е изпръскано през инжекторите.

Газовата си "взема" само импулса на инжектора на бензина, без да я интересува неговата продължителност и си управлява газовите инжектори според таблица, независеща от тази на бензина. Естествено при настройване на таблицата се вземат под внимание бензиновите таблици, но те се променят.
и така колата работи на газ и за 1-ви цилиндър за интервал от да речем 10 оборота впръскванията са били примерно така:
Бензин___81__82__82__82__83__83__80__80__81__81______ТОТАЛ:815 милисекунди
Газ_______83__84__84__84__84__84__80__81__82__83______ТОТАЛ:829 милисекунди

На таблото ще ти сметне че си пръскал БЕНЗИН в продължение на 815 мс, което умножено по дебита на дюзата излиза еди-колко-си, но ти реално си карал на газ и си пръскал ГАЗ в продължение на 829 мс, но дебита на газовата дюза е някакво друго константно число и отговорът на задачата е различен от този изписан на таблото. Има частни случаи когато се получават съвпадения между двете стойности, но обикновено се получава зависимост едното спрямо другото.
Второ. Някои палим колата и тропаме на място докато загрее и обърне на газ. Това работене на място компа на колата го изчислява към средния разход, а в този момент ти газ не използваш... Други пък палят и тръгват - докато загрее колата се движат на бензин - а сега де, съвсем се омота сметката Smile

Затова - колонката е най-правилния разходомер. Не че колонката мери вярно, но на съседната бензиностанция колонката ще мери също толкова "грешно". Пък и в крайна сметка основното, което те вълнува е не колко литра на 100 км гори а колко лева на 100км плащаш, нали Wink

Именно това имах предвид под "колко би харчило". Значи все пак това ще ми показва
Вильо сигурен ли си, че газовия инжекцион ""взема" само импулса на инжектора на бензина, без да я интересува неговата продължителност" и не мислиш ли, че освен дебита на инжекторите е от значение и налягането на подаваното гориво.

По мои наблюдения от многобройни експерименти с настройките на една и съща уредба върху един и същ автомобил мисля, че разликата в показанията за разход на газ и реалния разход се дължат в най-голяма степен на различно налягане на изпарителя. Поне за себе си разчитам почти на 100% на показанието на инфо центъра. След промяна на налягането си правя 2-3 засичания на разликата между показанието и реално изгореното и от там насетне си ползвам инфоцентъра. Към момента са ми такива настройките, че при показание на борда от 10/100 реалния ми разход е 8.8-8.9 и си го знам, че на извънградско показва с около литър повече, а на градско с около 2.
По принцип не си правя труда да засичам разходи, но тъй като тука упорито се носят разни легенди, да спомена и това което аз установих. Зареждане до връх във Варна , каране извънградско, смесено магистрала, първокласен път и проход, средна скорост по- целият път над 100км/ч (наистина средна, според времето което съм пътувал и разстоянието което съм изминал, че доста хора си мислят, че като вдигнат тук, там 150-160 и са карали най-малко със средна скорост 120-130, но това е друга тема) , та разхода е следният, до Казанлък изминати 540,9 км, зареждане отново до връх (същата верига бензиностанции) 54,13 литра бензин. Правя струвам, разхода е от ясен по ясен, колко ми е, а Вие си решавате , дали е много или малко. За протокола общо изминати 800км, разход за гориво около 190 кинта, за сранение на газ бих дал 110лв, или разлика от 80 лева, което е и много и малко, зависи кой как гледа на нещата, за колко време се избива газовата уредба и колко главоболия изникват с нея :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
здравейте,колеги аз карам Ц70 2.3 Т5 240к.с. до 140км/час дава 10.5-12.5 , както искай го карай,след 140 не съм го засичал да не получа удар хахаха Smile
Ми аз понеже пък карам само коли на газ правя сметка: Волвото откакто го имам - от юни до вчера имам точно 11 300км. Разход по инфоцентъра-8.9/100км, реален среден разход на газ 10/100км. На бензин -11300км = 1005 литра х 2.60лв. (А98)=2613лв; На газ - 1130литра газ х 1.22лв=1379лв+бензин за палене=1600лв. Като разход по уредбата досега имам 25лв преглед, 5лв филтър на 10000км, и едно ходене до газаджията в началото да напишем картата, че с готовата не ме кефеше как вървеше. Друго няма. Повече от 1000лв спестени за половин година за мен е добре.
Да, да всички я знаем тази сметка....Колегата ми всеки ден пътува около 60 км идване и връщане от работа, с газов инжекцион е , в началото всичко бе ок, е кратка бе радостта му, после не бяха газаджии, елкони, докато отвори двигателя и даде още хилядарка за ремонт....всеки сам си прави избора.... но Бакалските сметки не са ми по вкуса..... За пример, колко пушиш на ден, еди колко си (аз лично по 3, 5 кутии ми беше минимума до преди две години, когато ги спрях от раз) Виждаш ли, ако не пушиш, ще спестяваш еди колко си и със спестените пари ще си купиш Мерцедес, ок казвам аз , а ти пушиш ли, ами не , а къде ти е мерцедеса???? ( аз с мойте цигари тогава на цена 5 кинта спестявам 3,5*5= 17,5лв*365(дни в годината), цигарите нямат почивен ден, та 17,5*365+6387,5*2години+12775 кинта, да ама не , нямам такива допълнително спестени кинти, както и Вие с газта...
И отново само + сове за газта!900 км. зимно каране 10.5/100 и вървеж колкото ти тежи крачето.Който е измислил ГИ ,паметник да му направят! :lol: